X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
Gospodarka

Raport NBP: 257 tysięcy zł to przeciętny majątek polskiej rodziny

Ostatnia aktualizacja: 18.11.2015 13:48
Przeciętny majątek polskiego gospodarstwa domowego w 2014 roku wyniósł 257 tysięcy złotych. Taki wniosek przynosi raport Narodowego Banku Polskiego o zasobności gospodarstw domowych w Polsce.
Audio
  • Przeciętny majątek polskiego gospodarstwa domowego w 2014 roku wyniósł 257 tysięcy złotych. Dobiesław Tymoczko z NBP podkreśla, że bogatsi są mieszkańcy wsi
  • Przeciętny majątek polskiego gospodarstwa domowego to 56 procent średniego majątku gospodarstw w strefie euro. "Okazuje się jednak, że jesteśmy równie zamożni, co mieszkańcy państw, które uznajemy za bogatsze" - dodaje Dobiesław Tymoczko
Przeciętny majątek polskiego gospodarstwa domowego to 56 procent średniego majątku gospodarstw w strefie euro
Przeciętny majątek polskiego gospodarstwa domowego to 56 procent średniego majątku gospodarstw w strefie euroFoto: Depositphotos

Przeciętny majątek polskiego gospodarstwa domowego w 2014 roku wyniósł 257 tysięcy złotych. Dobiesław Tymoczko z NBP podkreśla, że bogatsi są mieszkańcy wsi. Wyjaśnia, że przeciętny majątek gospodarstwa domowego na wsi przewyższa to, co posiadają mieszkańcy miast. Dobiesław Tymoczko tłumaczy to zjawisko między innymi korzyściami, jakie wieś odniosła po wejściu Polski do Unii Europejskiej i dodaje "pora skończyć z mitem biednego rolnika".

Przeciętny majątek polskiego gospodarstwa domowego to 56 procent średniego majątku gospodarstw w strefie euro. Okazuje się jednak, że jesteśmy równie zamożni, co mieszkańcy państw, które uznajemy za bogatsze. W przeliczeniu majątek polskiego gospodarstwa domowego wynosi 61,7 tysięcy euro, podczas gdy w Niemczech jest to około 10 tysięcy euro mniej. Dobiesław Tymoczko wyjaśnia, że charakterystyka polskiej gospodarki jest taka, że Polacy zwykle są właścicielami mieszkań, w których mieszkają. Tymczasem Austriacy, czy Niemcy znacznie częściej mieszkania wynajmują.

Najbogatsze w strefie euro są gospodarstwa domowe w Luksemburgu, ze średnim majątkiem wynoszącym blisko 400 tysięcy euro, a także na Cyprze, gdzie przeciętna ma prawie 270 tysięcy euro. Najmniejszym majątkiem mogą się pochwalić Niemcy, a także Słowacy. Ci ostatni średnio mają 61,2 tysiąca euro.

IAR, abo

Zobacz więcej na temat: NBP pieniądze
Komentarze1
aby dodać komentarz
Nihooya2015-11-18 07:30 Zgłoś
"charakterystyka polskiej gospodarki jest taka, że Polacy zwykle są właścicielami mieszkań, w których mieszkają" A czy ta "charakterystyka" mówi o tym, że ci sami Polacy zazwyczaj mają na te własne mieszkania kredyty, które spłacają w kwocie wyższej, niż ich TEORETYCZNY majątek? Czyli że tak na prawdę to nie mają majątku?

Czytaj także

NBP: sytuacja finansowa gospodarstw domowych w I kw. 2015 r.

Ostatnia aktualizacja: 04.09.2015 11:12
Raport NBP: W I kwartale 2015 r. osłabła dynamika dochodów do dyspozycji brutto gospodarstw domowych. Stabilne tendencje wzrostowe utrzymało natomiast spożycie prywatne.
rozwiń zwiń