Gospodarka

Seemore zrewolucjonizuje kaski motocyklowe

Ostatnia aktualizacja: 04.12.2015 11:04
Wyświetlacze na szybach i mikro rzutniki, opiniotwórczy Forbes przewiduje, że ten rynek w ciągu 5 lat będzie warto 8 mld dolarów.
Audio
  • O nowym polskim projekcie Seemore w Porannych rozmaitościach radiowej Jedynki (Przemysław Gałecki, Polskie Radia)
Seemore zrewolucjonizuje kaski motocyklowe
Foto: flickr/Dabe Murphy

Kawałek tego tortu chcą wykroić również Wrocławianie, ich projekt Seemore robi zagranicę furorę. Jest przeznaczony dla motocyklistów.

Kask przyszłości

Nigdy nie jeździli motocyklami, ale postanowili zrewolucjonizować rynek kasków. - Obaj jesteśmy informatykami, zajmujemy się oprogramowaniem. Na wyświetlaczu widać informację o bieżącej prędkości, lusterko wsteczne, informacje z nawigacji, informacje o fotoradarach – wylicza Wojciech Trelak, który wspólnie z Grzegorzem Palmerem opracowuje inteligentny kask.

Walka o 1,5 sekundy

Mikroskopijny rzutnik, albo dodatkowy okular dostarczą niezbędnych informacji, bez konieczności odrywania oczu od drogi.

Walka toczy się o półtorej sekundy. Właśnie tyle zabiera motocykliście odczytanie tradycyjnych zegarów i spojrzenie w lusterka. – Półtora sekundy oznacza, że w ruchu pozamiejskim jesteśmy w stanie zaoszczędzić 37,5 metra, kiedy patrzymy na drogą, lub gdy na nią nie patrzymy. Co się może wydarzyć na przestrzeni prawie 40 metrów, gdy jedziemy prawie z zamkniętymi oczyma, można sobie tylko wyobrazić – podkreśla rozmówca.

Wojskowa technologia

Sam pomysł nie jest nowy. Technologię opracowało wojsko na potrzebę pilotów myśliwców. Kiedyś ta technologia była bardzo droga i znajdowała zastosowanie tylko w wojsku. - Potrzebujemy 6 miesięcy, by zbudować moduł, który będzie umożliwiał przeprowadzenie pierwszych testów bezpieczeństwa – zapewnia współtwórca wynalazku.

Przemysław Gałecki, abo

Zobacz więcej na temat: motoryzacja wynalazek
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak
Zobacz także

Czytaj także

Szczyt klimatyczny w Paryżu: do 2030 roku 20 proc. pojazdów elektrycznych

Ostatnia aktualizacja: 03.12.2015 17:01
By ograniczyć wzrost globalnych temperatur do 2 stopni Celsjusza, do 2030 r. co najmniej 20 proc. wszystkich pojazdów musi być napędzanych elektrycznie - poinformowała w czwartek na szczycie klimatycznym ONZ w Paryżu francuska minister energii Segolene Royal.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Podatek od supermarketów. Salony i warsztaty samochodowe piszą wniosek do Beaty Szydło

Ostatnia aktualizacja: 04.12.2015 14:58
Na celowniku rządu znalazły się nie tylko duże sklepy, ale także salony i warsztaty samochodowe – donosi "Puls Biznesu".
rozwiń zwiń