X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
Gospodarka

Leśne gospodarstwa węglowe remedium na emisję CO2?

Ostatnia aktualizacja: 10.12.2015 16:30
Lasy Państwowe (LP) chcą uruchomić eksperymentalny program obrotu jednostkami dwutlenku węgla pochłanianymi przez zasoby leśne - poinformował w Senacie dyrektor generalny LP Konrad Tomaszewski. Program miałby ruszyć w 2017 roku.
Puszcza
Puszcza Foto: mojepodlasie.cba.pl

Tomaszewski dodał na czwartkowym posiedzeniu senackiej Komisji środowiska, że koncepcja "leśnych gospodarstw węglowych" jest "mocno lansowana" podczas trwającego szczytu klimatycznego ONZ w Paryżu.

"Eksperymentalny program"

- Chcemy wykorzystać unikatową szansę, bo powstał klimat do tego, by lasy łagodziły koncentrację CO2 w atmosferze - podkreślił.

Lasy tłumaczą, że dodatkowa absorpcja CO2 przez lasy polegałaby m.in. na sadzeniu odpowiednich gatunków drzew, prowadzeniu hodowli lasu i zabiegów w nich w taki sposób, by uzyskać drzewostany mogące pochłonąć jak najwięcej CO2.

- Chodziłoby o uruchomienie eksperymentalnego programu, gdzie byśmy wykazywali dodatkowe pochłanianie CO2 i puszczali to w obrót. Społeczność międzynarodowa przyglądałaby się temu, jak to funkcjonuje, a podmioty, które mają małe limity emisyjne mogłyby eksperymentalnie dokupywać dodatkowe pochłanianie CO2, po to, żeby wywiązać się ze swoich limitów, a węgiel mógł pozostać naszym strategicznym zasobem energetycznym - mówił Tomaszewski.

Rzeczniczka Lasów Państwowych Anna Malinowska poinformowała, że eksperymentalny program byłby realizowany w latach 2017-2020. Miałby on pozwolić podmiotom gospodarki narodowej, objętym systemem ETS (Europejski System Handlu Emisjami), nabywać na rynku alternatywnym od LP jednostki dwutlenku węgla pochłanianego przez zasoby leśne.

W projekcie udostępnionym czytamy, że zasoby leśne są naturalnym zbiornikiem węgla w postaci organicznej.

Lasy to naturalne zbiorniki węgla

- Im więcej węgla organicznego jest zmagazynowane w ramach ekosystemów leśnych, tym oczywiście mniej jest go w postaci dwutlenku węgla w atmosferze ziemskiej. Chodzi mianowicie o węgiel zawarty w związkach organicznych, stanowiących element budulcowy materii organicznej, wchodzącej w formie ożywionej i nieożywionej w skład poszczególnych warstw lasu: poczynając od przypowierzchniowej części skały macierzystej, poprzez glebę, runo leśne, podszyt, a na poszczególnych piętrach drzewostanu kończąc - wskazano.

W dokumencie przypomina się ponadto, że gromadzenie węgla w postaci organicznej przez lasy jest przede wszystkim następstwem procesu fotosyntezy.

We wnioskach końcowych autor koncepcji – dyrektor generalny LP Konrad Tomaszewski wskazuje, że obecnie nie ma realnej możliwości oparcia polskiego systemu energetycznego na innych podstawowych źródłach energii aniżeli krajowe kapaliny. - Jest przy tym oczywiste, że obowiązkiem RP jako podmiotu prawa międzynawowego jest doprowadzenie do istotnego zmodyfikowania procesów technologicznych spalania węgla kamiennego i brunatnego, aby wiązało się to z istotnym zmniejszeniem emisji dwutlenku węgla do atmosfery ziemskiej z terenu naszego kraju - dodano.

W dokumencie podkreśla się jednak, że wymaga to czasu

- Doprowadzenie na drodze działań politycznych do rozwiązań, umożliwiających Polsce uruchomienie (na zasadach pilotażowych) krajowego systemu nabywania przez podmioty sektora energetycznego tzw. jednostek pochłoniętej emisji przez lasy, wydaje się niezbędne dla stworzenia ram czasowych, koniecznych do przeprowadzenia ww. modyfikacji technologicznej w połączeniu z dążeniem do ograniczenia do niezbędnego minimum postulatu renegocjacji pakietu energetyczno–klimatycznego, a także w połączeniu z dążeniem do maksymalnego zmitygowania obciążeń budżetów domowych związanych z realizacją naszych zobowiązań, wynikających z tegoż pakietu - podsumowano.

PAP, fko

 

Zobacz więcej na temat: emisja co2 Lasy Państwowe
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak