X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
Gospodarka

SKOK Kujawiak bankrutuje. Czy trzeba spłacać kredyt?

Ostatnia aktualizacja: 13.01.2016 10:06
Początek roku, nie daje odetchnąć instytucjom finansowym.
Audio
  • O klientach SKOK Kujawiak w Porannych rozmaitościach radiowej Jedynki mówi Roman Przasnyski, główny analityk Gerda Broker (Justyna Golonko, Naczelna Redakcja Gospodarcza Polskiego Radia)
Klienci, którzy zaciągnęli kredyty muszą pamiętać o ich spłacie
Klienci, którzy zaciągnęli kredyty muszą pamiętać o ich spłacieFoto: Depositphotos

Mimo, gotowego planu ratunkowego, bankrutuje Spółdzielcza Kasa Oszczędnościowo-Kredytowa Kujawiak z Włocławka. Komisja Nadzoru Finansowego zawiesiła jej działalność i wystąpiła z wnioskiem o upadłość.

Zdaniem ekspertów problemy mają i inne SKOKI.

Depozyty gwarantuje BFG

Za wszystko będzie musiał zapłacić Bankowy Fundusz Gwarancyjny. Jak przypomina Roman Przasnyski, główny analityk Gerda Broker, klienci Kasy,  nie stracą pieniędzy.

- Od końca 2013 roku depozyty złożone przez klientów w SKOK-ach są objęte takimi samymi gwarancjami jak we wszystkich innych bankach, czyli gwarancjami BFG. To oznacza, że o wypłatę należy się zwracać do Bankowego Funduszu Gwarancyjnego. Ten fundusz gwarantuje wypłatę depozytów zdeponowanych w SKOK-ach do kwoty stanowiącej równowartość 100 tyś. euro. Jeśli ktoś ma więcej niż ta kwota na lokatach w SKOK-ach to o nadwyżkę może występować już do syndyka masy upadłościowej, tak jak w zwykłych przypadkach upadłości się to odbywa – wyjaśnia ekspert.

Co z kredytami?

Klienci, którzy zaciągnęli kredyty muszą pamiętać o ich spłacie.

- W tej sytuacji nie wiele się zmienia, kredyt nadal trzeba spłacać. Umowa w dalszym ciągu obowiązuje pod warunkiem, oczywiście że ten kredyt został wypłacony i korzystamy z pieniędzy. Niezależnie jak postępowanie upadłościowe, czy naprawcze się zakończy, to ktoś te zobowiązania przejmie, więc nadal musimy ten kredyt spłacać – przypomina gość radiowej Jedynki.

Postępowaniem naprawczym objęto prawie 80 proc. SKOK-ów. W trudnej sytuacji jest na przykład SKOK z Wrześni. Komisja Nadzoru Finansowego, do osiemnastego stycznia, szuka banku, który będzie zainteresowany przejęciem placówki. 

Justyna Golonko, abo

Zobacz więcej na temat: SKOK upadłość
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

KNF: zawieszenie działalności SKOK-Kujawiak. Co z pieniędzmi klientów?

Ostatnia aktualizacja: 08.01.2016 15:30
Komisja Nadzoru Finansowego wystąpiła z wnioskiem do sądu o ogłoszenie upadłości Spółdzielczej Kasy Oszczędnościowo-Kredytowej Kujawiak we Włocławku.
rozwiń zwiń