X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
Gospodarka

Wielka Brytania chce ciąć przywileje imigrantów. Polacy dużo nie stracą

Ostatnia aktualizacja: 05.02.2016 08:39
Premier Wielkiej Brytanii złoży w piątek wizytę w Warszawie. Ma rozmawiać z premier Beatą Szydło m.in. o projekcie ograniczenia świadczeń socjalnych dla nowych imigrantów.
Audio
  • O zasiłkach dla Polaków w Po pierwsze ekonomia radiowej Jedynki (Karolina Mózgowiec, Naczelna Redakcja Gospodarcza Radiowej Jedynki)
Wg szacunków University College London, obywatele krajów, które weszły do unii w 2004 roku dokładają do budżetu wielkiej Brytanii o 5 mld funtów więcej niż z tego budżetu otrzymują
Wg szacunków University College London, obywatele krajów, które weszły do unii w 2004 roku dokładają do budżetu wielkiej Brytanii o 5 mld funtów więcej niż z tego budżetu otrzymująFoto: Pixabay.com

Polacy są po Hindusach drugą najliczniejszą grupą imigrantów na wyspach.

Polacy dostają najwięcej zasiłków

- Przodujemy też pod względem otrzymywania świadczeń socjalnych- mówi Justyna Segeš ​Frelak, kierownik programu polityki migracyjnej w Instytucie Spraw Publicznych.
 
- To co budzi największe kontrowersje, to fakt, że rodziny otrzymują zasiłki na dzieci, które nie mieszkają w Wielkiej Brytanii. Takich rodzin bez brytyjskiego obywatelstwa jest około 20 tysięcy. Z czego aż 13 tysięcy to rodziny polskie. Podobnie przodujemy w liczbie osób otrzymujących ulgi podatkowe z tego samego tytułu – wyjaśnia rozmówczyni radiowej Jedynki.

Cammeron chce ograniczyć świadczenia
 
Wg danych Głównego Urzędu Statystycznego, w Wielkiej Brytanii mieszka prawie 700 tys. naszych rodaków. Jako obywatele Unii Europejskiej mamy takie sama prawa do pomocy społecznej, jak Brytyjczycy. Premier David Cammeron chce jednak ograniczyć część świadczeń socjalnych dla nowych imigrantów z krajów unijnych.
 
-  Chodzi o trzy typy wsparcia: zasiłki na dzieci, ulgi podatkowe na dzieci, które nie żyją w Wielkiej Brytanii, druga kwestia to dodatki mieszkaniowe i trzeci typ zasiłku to wsparcie osób o najniższych dochodach, które nie mogą się utrzymać. W tej chwili wstępnie jest zgoda na wprowadzenie takiego hamulca bezpieczeństwa, który polegałby na tym, że dany kraj mógłby wprowadzić ograniczenia po udowodnieniu, że presja ze strony pracowników unijnych na jego system socjalny jest za wysoka – mówi gość.

Polityczna gra
 
Nie ma wątpliwości, że to gra przede wszystkim polityczna. Stawką jest pozostanie Wielkiej Brytanii w Unii - dodaje Maciej Sobociński, analityk Fundacji Kaleckiego.

- To jest kwestia bardziej ideologiczno-politycznej gry niż realnego problemu, który przejawia się w nastrojach społecznych. Proponowane rozwiązania stoją w sprzeczności z prawem antydyskryminacyjnym w Unii Europejskiej. Są one bardzo kontrowersyjne i one krytykowane – uważa specjalista.

Dużej zmiany nie będzie

 Na ograniczenia muszą zgodzić się kraje członkowskie. Jeśliby tak się stało, wiele by to w sytuacji Polaków na wyspach nie zmieniło.
 
- Jeśli te rozwiązania wejdą w życie, to będą one obowiązywać dopiero osoby, które przyjadą. Jeśli ktoś ma nabyte prawa do zasiłków to te osoby, tych praw nie stracą. Największą falę emigracyjną mamy już za sobą – dodaje.

Według raportu The Boston Consulting Group 87% studentów, którzy zarejestrowali się na tegoroczne Polish Economic Forum na LSE zadeklarowało, że chcą w przyszłości wrócić do Polski. W gronie profesjonalistów ten odsetek jest już zdecydowanie niższy – wrócić do Polski chciałoby 58%. Główne powody to niższe koszty i wyższa jakość życia oraz chęć założenia własnego biznesu.

Wg szacunków University College London, obywatele krajów, które weszły do unii w 2004 roku dokładają do budżetu wielkiej Brytanii o 5 mld funtów więcej niż z tego budżetu otrzymują.
A o tym, że polski rząd zagwarantuje Polakom w Wielkiej Brytanii utrzymanie dotychczasowych uprawnień zapewniał wczoraj wicepremier, minister nauki Jarosław Gowin.

Karolina Mózgowiec, abo

 

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Imigranci są potrzebni brytyjskiej gospodarce

Ostatnia aktualizacja: 21.08.2015 16:10
Zamiast do pracy, pod budynek brytyjskiego Parlamentu - tak miał wyglądać wielki strajk Polaków na Wyspach, którzy chcieli w ten sposób zaprotestować przeciwko polityce imigracyjnej rządu Davida Camerona. Większość jednak wybrała konkurencyjną akcję, w ramach której Polacy oddawali krew w brytyjskich szpitalach, by pokazać dobrą stronę imigracji, a ta rzeczywiście taka jest uważa Artur Ragan z Work Express.
rozwiń zwiń

Czytaj także

David Cameron przyleci w piątek do Warszawy. "Czekamy na propozycje Wielkiej Brytanii"

Ostatnia aktualizacja: 02.02.2016 12:40
Rzecznik rządu powiedział, że brytyjski premier ma rozmawiać z premier Beatą Szydło m.in. o sytuacji Polaków na Wyspach.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Jest projekt porozumienia Brukseli z Londynem do negocjacji w UE

Ostatnia aktualizacja: 02.02.2016 14:44
Ograniczenie zasiłków w Wielkiej Brytanii będzie możliwe tylko dla nowo przybyłych pracowników. Restrykcje nie obejmą tych, którzy już pracują na Wyspach, a więc także sporej grupy Polaków.
rozwiń zwiń

Czytaj także

David Cameron ogłasza sukces w negocjacjach z UE. Żądania spełnione

Ostatnia aktualizacja: 02.02.2016 21:11
Premier David Cameron oświadczył, że projekt porozumienia w sprawie warunków członkostwa Wielkiej Brytanii w UE spełnia większość oczekiwań Londynu. Szef Rady Europejskiej Donald Tusk ocenił natomiast, że projekt to dobra podstawa do kompromisu.
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Umowa-żart". Brytyjska prasa nie zostawia suchej nitki na zarysie układu Londyn-Bruksela

Ostatnia aktualizacja: 03.02.2016 11:10
"To umowa rozwodniona" - taki ton przeważa w mediach komentujących propozycję porozumienia między Wlk. Brytanią a UE ws. proponowanych przez Londyn reform Wspólnoty.
rozwiń zwiń