Gospodarka

KE szykuje podatki dla BlaBlaCar i Airbnb

Ostatnia aktualizacja: 24.02.2016 10:54
Ekonomia współdzielenia, czyli sharing economy, zmienia sposób prowadzenia biznesu.
Audio
  • O ekonomii współdzielenia, czyli sharing economy w Po pierwsze ekonomia radiowej Jedynki (Justyna Golonko, Naczelna Redakcja Gospodarcza Polskiego Radia)
W Polsce już teraz 40 proc. Polaków zna usługi sharing economy, czyli ekonomie współdzielenia, z czego ponad 25 proc. z nas aktywnie z nich korzysta, wynika z raportu firmy doradczej PwC
W Polsce już teraz 40 proc. Polaków zna usługi sharing economy, czyli ekonomie współdzielenia, z czego ponad 25 proc. z nas aktywnie z nich korzysta, wynika z raportu firmy doradczej PwCFoto: Glow Images/East News

Dzięki nowoczesnym technologiom osoba prywatna ma możliwość globalnego dotarcia z produktem lub usługą do szerokiej grupy odbiorców, stając się tym samym prosumentem.

Globalny zasięg

Także lokalni przedsiębiorcy, dzięki platformom internetowym, dużo łatwiej mogą działać na światowym rynku, tłumaczy Piotr Łuba z firmy doradczej PwC.

- To jest nowe zjawisko, które wykorzystuje narzędzia cyfrowe do połączenia kogoś kto coś oferuje z kimś kto tego potrzebuje. Nawet osoba prywatna, która oferuje pewne umiejętności jest w stanie stać się globalnym oferentem. Funkcjonują platformy, które łączą kogoś kto ma pieniądze i wolny czas z osobą, która potrzebuje przejechać z punktu A do punktu B. To się dzieje w miastach i jest dużą konkurencją do taksówek – wyjaśnia gość radiowej Jedynki.

Popularność sharing economy rośnie

W Polsce już teraz 40 proc. Polaków zna usługi sharing economy, czyli ekonomie współdzielenia, z czego ponad 25 proc. z nas aktywnie z nich korzysta, wynika z raportu firmy doradczej PwC.

- Nie możemy stanąć obojętnie obok tego. Ten nowy model będzie miał wpływ nie tylko na Kowalskiego, ale też na duże przedsiębiorstwa. Będą one musiały uwzględnić fakt powstania nowej konkurencji i nowych kanałów dotarcia do klienta. Wyobrażam sobie, że wielu z nas w wieku emerytalnym będzie mogło prowadzić działalność w oparciu o tego typu platformy – przekonuje rozmówca.

Każdy może być przedsiębiorcą

I co raz więcej osób już prowadzi, takie ułatwienia cieszą przedsiębiorców, dodaje Mariusz Pawlak główny ekonomista Związku Przedsiębiorców i Pracodawców.

- Dziś możemy stać się mini hotelem wynajmując krótkoterminowo swoje mieszkanie – wyjaśnia.

Rośnie szara strefa

To kolejna rewolucja i trzeba z niej korzystać, ale ważne są też odpowiednie regulacje na tym rynku, tak aby nie doszło np. do nieuczciwej konkurencji i wzrostu szarej strefy.

- Działalność gospodarcza musi opierać się o ramy prawne. Ta konkurencja musi być uczciwa. Działalność gospodarcza jest obłożona jakimiś podatkami. Każdy przedsiębiorca powinien temu podlegać – przekonuje specjalista.

Będzie nowe prawo

Zmiany w modelach biznesowych, w ekonomii zauważa też Bruksela. Komisja Europejska zapowiedziała tworzenie nowych regulacji w tym zakresie - wyjaśnia Bartosz Kwiatkowski, menedżer w dziale prawno-podatkowym PwC.

- W przyszłym tygodniu odbędą się konsultacje regionalne w Bukareszcie. Polskie Ministerstwo Rozwoju zbiera informacje od firm. Komisja Europejska zaproponuje nowe ramy dla ekonomii współdzielenia dla wszystkich firm w Europie – dodaje.

Rekomendacje Komisji Europejskiej mamy poznać na początku marca. Eksperci są zgodni, że rosnący na świecie i w Polsce udział ekonomii współdzielenia oznacza nowe perspektywy, ale także wyzwania dla rynku i jego regulatorów.

Justyna Golonko, abo

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak