Gospodarka

Marczuk: pierwsze wypłaty świadczeń z programu "Rodzina 500+" w maju

Ostatnia aktualizacja: 28.02.2016 12:18
W kwietniu ruszy program "Rodzina 500+", w ramach którego rodziny otrzymają świadczenie wychowawcze w wysokości 500 zł miesięcznie na każde drugie i kolejne dziecko, a jeśli spełnią kryterium dochodowe (800 zł na osobę w rodzinie lub 1200 w przypadku dzieci z niepełnosprawnościami) - również na pierwsze.
Audio
  • Gdzie i w jakiej formie można będzie składać wniosek o objęcie programem "Rodzina 500+", wyjaśnia Bartosz Marczuk, podsekretarz stanu w Ministerstwie Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej./Arkadiusz Ekiert, Polskie Radio/.
W Polsce finansowe wsparcie państwa to 2,4 proc. przeciętnego wynagrodzenia rodziców
W Polsce finansowe wsparcie państwa to 2,4 proc. przeciętnego wynagrodzenia rodzicówFoto: Glow Images/East News

- Pierwsze wnioski będzie można złożyć 1 kwietnia - przypomina wiceminister rodziny, pracy i polityki społecznej Bartosz Marczuk.

Analogicznie do funkcjonujących już rozwiązań dotyczących świadczeń rodzinnych, świadczenie wychowawcze będzie mogło być wypłacane w urzędzie gminy lub miasta, w wyodrębnionej komórce organizacyjnej w ośrodku pomocy społecznej lub innej jednostce, np. specjalnych centrach do realizacji świadczeń socjalnych.


"Pierwsze wypłaty w okolicach maja"

Jego zdaniem można się spodziewać, że osoby, które złożą wnioski o świadczenie z programu 500 plus na początku kwietnia, otrzymają pierwsze wypłaty w okolicach maja.

- Z tym, że pamiętajmy - w pierwszym okresie z jednej strony obowiązuje przepis, zgodnie z którym będziemy musieli trochę dłużej poczekać na te pieniądze, bo gmina od momentu, kiedy złożymy wniosek, ma trzy miesiące na wypłatę pieniędzy, ale z drugiej strony dzięki temu, nawet jeśli złożymy wniosek w czerwcu, to otrzymamy świadczenie z wyrównaniem od 1 kwietnia. Można spodziewać się, że osoby, które będą pierwsze, uzyskają pieniądze pewnie w maju, natomiast nie trzeba się specjalnie spieszyć i denerwować - podkreśla Marczuk.

Do programu można dołączyć w dowolnej chwili

Do programu będzie można dołączyć w dowolnym momencie, jednak w kolejnych miesiącach świadczenie będzie wypłacane od miesiąca, w którym rodzice złożą wniosek.

Jak dodaje wiceminister, jeśli chodzi o wnioski złożone po 1 lipca, będzie obowiązywać zasada ogólna: jak składamy wniosek do 10 danego miesiąca, to otrzymujemy pieniądze do końca danego miesiąca, jak po 10 - to do końca następnego miesiąca.

Wypłatami świadczenia wychowawczego będą zajmowały się samorządy, w których trwają intensywne przygotowania do nowego zadania.

- Samorządowcy mówią, że kalendarz jest dość napięty, ale mają pełne 6 tygodni, wiec powinno być wystarczająco czasu na przygotowanie się do wdrożenia ustawy, nie powinno być problemów - ocenia Marczuk.

Gdzie złożyć wniosek?

Wiceminister rodziny, pracy i polityki społecznej Bartosz Marczuk wyjaśnia, że wnioski będzie można składać w gminie nie tylko osobiście, ale też przez pocztę oraz online. Dodał, że resort pracuje nad tym, by można to było zrobić przez elektroniczną bankowość, czyli by osoby mające konta i obsługujące je elektronicznie mogły za ich pośrednictwem złożyć wniosek. Oznacza to, że nie wymaga to podpisu elektronicznego czy zakładania konta na e-PUAP-ie.

Zobacz, jak złożyć wniosek o świadczenie z programu "Rodzina 500+" >>>

Wiceminister rodziny, pracy i polityki społecznej Bartosz Marczuk wyjaśnia, jak złożyć wniosek:

Źródło: Polskie Radio

PAP, awi

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak
Zobacz także

Czytaj także

"Rodzina 500+": wszystko, co trzeba wiedzieć, żeby otrzymać świadczenie

Ostatnia aktualizacja: 06.02.2016 09:15
Świadczenia z programu "Rodzina 500+" mają być wypłacane od kwietnia; wniosek o nie trzeba będzie składać raz w roku, do gminy - osobiście lub online.
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Rodzina 500+". Skutki programu: o prawie 300 tys. więcej dzieci w ciągu 10 lat, ale i rezygnacja kobiet z pracy?

Ostatnia aktualizacja: 07.02.2016 10:20
Program "Rodzina 500+" może skłaniać kobiety do rezygnacji z pracy - wynika z oceny skutków regulacji. W ciągu roku dokonamy przeglądu działania ustawy, m.in. jej wpływu na rynek pracy - zapowiada wiceminister rodziny, pracy i polityki społecznej Bartosz Marczuk.
rozwiń zwiń

Czytaj także

„Rodzina 500+”: samorządom starczy czasu i pieniędzy na przygotowanie się do realizacji programu?

Ostatnia aktualizacja: 10.02.2016 09:40
W Sejmie trwają prace nad projektem ustawy o programie „Rodzina 500+”. Obowiązek wprowadzenia w życie nowych przepisów spocznie na barkach władz samorządowych, które obawiają się, czy starczy im czasu na przygotowanie się do realizacji tego zadania.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Program "Rodzina 500+": wnioski osobiście albo przez stronę banku lub ZUS

Ostatnia aktualizacja: 15.02.2016 19:59
Nabór wniosków uprawniających do otrzymania 500 złotych na dziecko w ramach programu „Rodzina 500+” rusza 1 kwietnia.
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Rodzina 500+": startują szkolenia dla gmin. Wnioski będą przyjmowane od 1 kwietnia

Ostatnia aktualizacja: 19.02.2016 11:57
Od piątku Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej rozpoczyna szkolenia dla gmin, które mają pomóc w sprawnym wdrożeniu programu "Rodzina 500+".
rozwiń zwiń