Gospodarka

Polsce brakuje 250 tys. mieszkań na wynajem

Ostatnia aktualizacja: 07.03.2016 12:44
Największym problem w polskim mieszkalnictwie jest deficyt nieruchomości – mówi Konrad Płochocki, dyrektor generalny Polskiego Związku Firm Deweloperskich.
Audio
  • O rynku nieruchomości w Po pierwsze gospodarka radiowej Jedynki (Dominik Olędzki, Naczelna Redakcja Gospodarcza Polskiego Radia)
Na problem mieszkalnictwa nie można patrzeć jedynie pod kątem własności  mówi dr Alina Muzioł-Węcławowicz z Politechniki Warszawskiej
Na problem mieszkalnictwa nie można patrzeć jedynie pod kątem własności – mówi dr Alina Muzioł-Węcławowicz z Politechniki WarszawskiejFoto: Glow Images/East News

- Niedobory mieszkań w Polsce są ogromne. Różne wskaźniki pokazują, że mieszkań nam brakuje bardzo. Liczba mieszkań na tysiąc mieszkańców wynosi niewiele ponad 360 sztuk. W Rosji ten wskaźnik wynosi 440, a średnia europejska przekracza 460 mieszkań – wylicza gość radiowej Jedynki.

Mieszkamy w przeludnieniu

Te dane pokazują, że Polacy mieszkają w przeludnieniu – mówi Małgorzata Salamon, dyrektor Habitat for Humanity Poland.

- Około 50 proc. mężczyzn, w wieku 24 a 35 rokiem życia, dzieli mieszkania z rodzicami. A jest to czas, gdy powinno się zakładać rodziny. Nie są w stanie się usamodzielnić. Jest to trochę włoski model, jednak tam jest to kwestia kulturowa. W Polsce jest to brak alternatywy na niezależne zamieszkanie – przekonuje rozmówczyni.

A jak dodaje Konrad Płochocki, zanim deficyt mieszkaniowy przestanie być problemem, minie jeszcze sporo czasu – nawet przy dobrych wynikach deweloperów w ubiegłych latach.

Wynajem nie kupno

Jednak na problem mieszkalnictwa nie można patrzeć jedynie pod kątem własności – mówi dr Alina Muzioł-Węcławowicz z Politechniki Warszawskiej.

- Promowana jest własność mieszkaniowa, czyli pomaga się ludziom, którzy już mają zdolność kredytową. Niedużo pieniędzy idzie na mieszkania czynszowe, lokale na wynajem. Jest światełko tunelu. Mamy nową edycję program społecznego budownictwa czynszowego. Większość programów jest jednak niskobudżetowych. Podczas gdy my natychmiast potrzebujemy 250 tysięcy łatwo dostępnych mieszkań w Polsce, by zaspokoić obecne potrzeby ludzi, których nie stać na kupno mieszkania – wylicza specjalistka.

Alternatywą mogą być Społeczne Agencje Najmu

Ważne jest również odczarowanie rynku najmu – przekonuje prof. Magdalena Habdas z Uniwersytetu Śląskiego i dodaje, że pomogłyby w tym Społeczne Agencje Najmu

- Taka Agencja pozyskuje mieszkania od właścicieli prywatnych, którzy boją się wynająć te mieszkania na rynku – wyjaśnia.

A Społeczne Agencje Najmu popularne są w Europie Zachodniej. Duży sukces osiągnęły m.in. w Belgii.

Dominik Olędzki, abo

 

 

 

Zobacz więcej na temat: mieszkanie
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak
Zobacz także

Czytaj także

Mieszkanie dla Młodych: wkrótce koniec przyjmowania wniosków?

Ostatnia aktualizacja: 05.03.2016 09:41
Najprawdopodobniej w ciągu miesiąca BGK przestanie przyjmować wnioski na dopłaty w ramach Mieszkania dla Młodych na 2016 rok.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Nawet o 209 tys. złotych większa zdolność kredytowa dzięki programowi 500+?

Ostatnia aktualizacja: 06.03.2016 09:18
Nowa ustawa ma zachęcać do posiadania dzieci i wspierać finansowo rodziny, szczególnie te wielodzietne.
rozwiń zwiń