Gospodarka

Proponowana obniżka CIT niekonstytucyjna?

Ostatnia aktualizacja: 10.03.2016 13:24
Pojawiły się rządowe propozycje obniżenia podatku CIT dla małych podatników i nowozakładanych firm - z 19 do 15 proc. Zdaniem Związku Rzemiosła Polskiego wprowadzi to niekonstytucyjny brak równości podatkowej.
Audio
  • Elżbieta Lutow ze Związku Rzemiosła Polskiego komentuje w Jedynce proponowane zmiany w podatku CIT (Elżbieta Mamos, Naczelna Redakcja Gospodarcza Polskiego Radia)
Zdaniem ZRP proponowane zmiany w podatku CIT są niekonstytucyjne
Zdaniem ZRP proponowane zmiany w podatku CIT są niekonstytucyjneFoto: Pixabay

- Dla firm, które posiadają osobowość prawną, ta 4-punktowa obniżka będzie korzystna. Zajęliśmy jednak stanowisko, że nie możemy poprzeć proponowanych zmian, ograniczonych wyłącznie do firm z osobowością prawną, bowiem reprezentujemy przedsiębiorstwa działające jako osoby fizyczne - mówi Elżbieta Lutow z ZRP.

W obronie równej konkurencji

- Jeśli obniży się o 4 punkty podatek dochodowy tylko dla osób prawnych, będzie to złamanie jednej z podstawowych zasad konstytucji - równości podatkowej podmiotów - i stworzenie warunków nierównej konkurencji - mówi przedstawicielka Związku Rzemiosła Polskiego i dodaje, że należy pamiętać, iż projekt dotyczy wyłącznie obniżki CIT dla tzw. małych podatników, czyli mających przychody roczne nie wyższe niż 1,2 mln euro.

Z danych konfederacji Lewiatan wynika, że z proponowanego rozwiązania skorzystałoby tylko ok. 8 proc. małych i średnich firm działających na polskim rynku.

Elżbieta Mamos, mk

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Obniżka CIT to działanie w dobrym kierunku, ale...

Ostatnia aktualizacja: 26.02.2016 20:28
Wczoraj Ministerstwo Finansów poinformowano, że od przyszłego roku CIT dla małych przedsiębiorców zostanie obniżony z 19 do 15 procent.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Sejm poparł 15-proc. CIT dla małych firm. Eksperci: z nowej stawki skorzysta niewiele firm

Ostatnia aktualizacja: 23.07.2016 14:40
Sejm niemal jednogłośnie opowiedział się w piątek za obniżeniem z 19 proc. do 15 proc. CIT dla małych podatników, co zakłada przygotowana przez rząd nowelizacja ustawy o podatku od osób fizycznych oraz podatku od osób prawnych.
rozwiń zwiń