X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
Gospodarka

Jest decyzja ministra środowiska: będzie zwiększona wycinka drzew w Puszczy Białowieskiej. Ekolodzy protestują

Ostatnia aktualizacja: 25.03.2016 15:23
Minister środowiska Jan Szyszko zatwierdził zwiększenie wycinki drzew w nadleśnictwie Białowieża.
Audio
  • Jan Szyszko mówił, że nie chodzi o wycinkę samą w sobie, a o ochronę puszczy
  • Minister Jan Szyszko dodał, że zwiększona wycinka nie zagrozi puszczy
  • Robert Cyglicki, dyrektor Greenpeace Polska, powiedział, że to czarny piątek dla polskiej przyrody. /IAR/.
  • Minister Jan Szyszko mówił na konferencji prasowej, że jego decyzja jest spowodowana troską o puszczę, i że jest gotowy do rozmów z przeciwnikami takiego planu ochrony przed kornikami./IAR/.
W 2011 r. minister środowiska ograniczył limity pozyskiwania drewna w Puszczy, co miało poprawić jej ochronę
W 2011 r. minister środowiska ograniczył limity pozyskiwania drewna w Puszczy, co miało poprawić jej ochronęFoto: wikipedia.com

O swojej decyzji poinformował w piątek na konferencji prasowej w Warszawie. Jak tłumaczył, chodzi o ratowanie Puszczy Białowieskiej m.in. przed kornikiem drukarzem.

Zatwierdzony przez Szyszko aneks do Planu Urządzenia Lasu (PUL) nadleśnictwa Białowieża zakłada pozyskanie ponad 180 tys. metrów sześciennych drewna w ciągu 10 lat. Dotychczasowy PUL zakładał pozyskanie ponad 40 tys. metrów sześciennych drewna w ciągu 10 lat.

"Wycinka nie zagrozi puszczy"

Jan Szyszko mówił, że nie chodzi o wycinkę samą w sobie, a o ochronę puszczy. "Mamy specjalistów, którzy mają działać tak, aby osiągnąć cel, czyli zahamować degenerację siedlisk przyrodniczych ważnych dla Unii Europejskiej oraz rozpocząć regenerację" - tłumaczył minister Szyszko. Dodał, że zwiększona wycinka nie zagrozi puszczy, bo wciąż więcej drzewostanu będzie przyrastać niż znikać.

"Nie chodzi o surowiec"

Minister Szyszko zapewnił, że wycinka nie będzie prowadzona w Białowieskim Parku Narodowym. Z kolei dyrektor generalny Lasów Państwowych Konrad Tomaszewski zaznaczył, że Lasy Państwowe nie będą miały pożytku z wycinki, bo - jak mówił - "nie chodzi o surowiec". Dodał, że zakażone drewno pochodzące z wycinki musi być wywiezione z lasu.

Szyszko ocenił, że decyzjami politycznymi, takim jak znaczne obniżenie pozyskania drewna z Puszczy Białowieskiej, doprowadzono w ostatnich latach do zamierania i degradacji cennych dla Unii Europejskiej siedlisk przyrodniczych jak i też gatunków zwierząt w Puszczy.

Przypomniał, że na terenie jednej trzeciej powierzchni w trzech nadleśnictwach gospodarczych w Puszczy Białowieskiej(Białowieża, Hajnówka, Browsk) nie będą prowadzone działania gospodarcze, a na pozostałych dwóch trzecich prowadzone mają być działania związane m.in. z nasadzeniami drzew.

Protest ekologów

Po konferencji przed Ministerstwo Środowiska przyjechali protestować przedstawiciele fundacji ekologicznej Greenpeace, którzy nie zgadzają się na zwiększoną wycinkę w puszczy i zapewniają, że drzewa same poradzą sobie z kornikami.

Robert Cyglicki z Greenpeace powiedział, że puszcza istnieje od kilku tysięcy lat i najlepiej radziła sobie bez ingerencji człowieka. „Mówienie, że będziemy ratować puszczę za pomocą piły i siekiery jest po prostu pychą” - dodał Robert Cyglicki.

IAR, PAP, abo

Komentarze1
aby dodać komentarz
AntoniMarczewski2016-03-26 12:07 Zgłoś
PUL dla Nadl. Białowieża, zatwierdzony w 2012, zakładał 64 tys. m3 drewna, a nie 40 tys. Jeszcze na spotkanie podsumowującym konsultacje społeczne dokumentów sporządzonych na potrzeby przygotowania PUL była mowa o zwiększeniu wycinki do 318 tys, m3 (przez 10 lat). Taka ilość znajdowała się w dokumencie przedstawionym pierwotnie przez RDLP w Białymstoku do zaopiniowania Regionalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska (RDOŚ). Ten dokument został przez RDOŚ zaopiniowany negatywnie 18 stycznia br.. RDLP złożyła nowy dokument, gdzie była mowa o 188 tys. m3 przez 10 lat i ten został zaopiniowany przez RDOŚ w Białymstoku zaopiniowany pozytywnie 12 lutego br. Z kolei 21 marca br., bez podania przyczyn, podległy Ministerstwu Środowiska Generalny Dyrektor Ochrony Środowiska odwołał z funkcji dyrektora RDOŚ w Białymstoka Lecha Magrela.

Czytaj także

"Leśnikom odebrano możliwość prowadzenia czynnej ochrony lasu"

Ostatnia aktualizacja: 18.03.2016 09:00
Puszcza Białowieska będzie podzielona na dwie części: 1/3 puszczańskich nadleśnictw pozostanie bez ingerencji człowieka, w pozostałej części obszarów zarządzanych przez Lasy Państwowe będą prowadzone prace gospodarki leśnej.
rozwiń zwiń