Gospodarka

Nie żyje była wicepremier i minister finansów Zyta Gilowska

Ostatnia aktualizacja: 05.04.2016 12:45
Nie żyje Zyta Gilowska, profesor nauk ekonomicznych, była minister finansów i wicepremier w rządach Kazimierza Marcinkiewicza oraz Jarosława Kaczyńskiego. Miała 66 lat.
Audio
  • To była "żelazna dama" finansów publicznych. Tak wspomina Zytę Gilowską były premier Kazimierz Marcinkiewicz./IAR/.
  • "Świetna ekonomistka, która zdynamizowała polską gospodarkę. Osoba bardzo energiczna" - tak zmarłą Zytę Gilowską wspomina prezes Polskiego Towarzystwa Ekonomicznego, Elżbieta Mączyńska./IAR/.
  • Profesor Kazimierz Kik w ciepłych słowach wspomina zmarłą Zytę Gilowską. Politolog powiedział w Polskim Radiu 24, że Gilowska była bardzo dobrze przygotowana do pełnienia ważnych stanowisk państwowych, co nie zdarza się zbyt często./IAR/.
Na zdjęciu archiwalnym z 29.06.2010 r. Zyta Gilowska przed posiedzeniem Rady Polityki Pieniężnej w Warszawie. Była wicepremier, minister finansów i członek RPP Zyta Gilowska zmarła 05.04.2016 r. w wieku 66 lat.
Na zdjęciu archiwalnym z 29.06.2010 r. Zyta Gilowska przed posiedzeniem Rady Polityki Pieniężnej w Warszawie. Była wicepremier, minister finansów i członek RPP Zyta Gilowska zmarła 05.04.2016 r. w wieku 66 lat. Foto: PAP/Grzegorz Jakubowski

Profesor Gilowska w latach 2001-2005 i 2007-2008 była posłanką na Sejm. Od 2010 do 2013 zasiadała w Radzie Polityki Pieniężnej. W październiku 2015 roku została członkinią Narodowej Rady Rozwoju powołanej przez prezydenta Andrzeja Dudę.

W karierze politycznej była związana z Unią Wolności, a następnie Platformą Obywatelską.
Z gabinetu Kazimierza Marcinkiewicza odeszła w czerwcu 2006 roku, kiedy Rzecznik Interesu Publicznego zarzucił jej kłamstwo lustracyjne. We wrześniu 2006 roku sąd lustracyjny uznał jednak, że jej oświadczenie było zgodne z prawdą i profesor Gilowska wróciła do rządu, którym kierował już Jarosław Kaczyński. Sprawowała funkcje ministra finansów i wicepremiera do września 2007 roku.

Do maja 2005 roku Zyta Gilowska była wiceprzewodniczącą Platformy Obywatelskiej. Odeszła z partii w reakcji na postawiony jej przez władze ugrupowania zarzut nepotyzmu i skierowanie sprawy do sądu koleżeńskiego.

W 2001 roku dostała się do Sejmu, gdzie przez cztery lata działała w klubie Platformy Obywatelskiej. Pracowała między innymi w Komisji Finansów Publicznych, której była przewodniczącą. Zyskała popularność nie tylko jako posłanka, ale także autorka barwnych wypowiedzi i celnych ripost.

W latach 90. Zyta Gilowska była między innymi delegatka Polski do Kongresu Władz Lokalnych i Regionalnych Rady Europy oraz wiceprzewodniczącą Rady do spraw Samorządu Terytorialnego przy Prezydencie RP.

W 1994 roku wstąpiła do Unii Wolności, zasiadała przez dwa lata w Radzie Krajowej. W latach 1997-2001 była bezpartyjna, następnie wstąpiła do PO.

Zyta Gilowska od 2001 roku była profesorem zwyczajnym Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego. Autorka ponad 220 publikacji naukowych z zakresu finansów publicznych. W 2009 roku otrzymała Krzyż Komandorski Orderu Odrodzenia Polski.

Urodziła się 7 lipca 1949 roku w Nowym Mieście Lubawskim.

Prezydent o śmierci Gilowskiej: bardzo smutna wiadomość

Bardzo smutna wiadomość - napisał we wtorek na Twitterze prezydent Andrzej Duda w reakcji na informację o śmierci Zyty Gilowskiej, byłej posłanki PO, a potem wicepremier i minister finansów w rządzie PiS.

"Odeszła Pani Premier Zyta Gilowska. Miała 66 lat. Bardzo smutna wiadomość..." - napisał prezydent na Twitterze.

Tusk: odeszła jedna z najbardziej wyrazsitych postaci polskiej polityki

Również Donald Tusk zamieścił w tej sprawie wpis. "Odeszła Zyta Gilowska, jedna z najbardziej wyrazistych postaci polskiej polityki. Smutny dzień" - napisał szef Rady Europejskiej.

Marcinkiewicz: to byłażelazna dama finansów publicznych

To była "żelazna dama" finansów publicznych i polskiej polityki. Tak Zytę Gilowską wspomina były premier Kazimierz Marcinkiewicz. W TVP INFO mówił, że będąc ministrem w jego rządzie była bardzo oddana pracy - poświęcała jej niemal cały swój czas.

Joachim Brudziński: do sporu  politycznego wprowadzała argumenty merytoryczne

"Polska polityka traci osobę niezwykłą, a ta niezwykłość polegała między innymi na tym, że do sporu politycznego wprowadzała argumenty merytoryczne" - wspomina wicemarszałek Sejmu Joachim Brudziński z PiS. Wnosiła także wiedzę i doświadczenie. Zyta Gilowska umiała także szybko przekonać do swoich racji, między innymi, premiera Jarosława Kaczyńskiego.

Była minister pracy w tym rządzie, obecnie posłanka PO Joanna Kluzik-Rostkowska powiedziała, że ówczesny premier Jarosław Kaczyński mówił, że ma "trzech koalicjantów": LPR, Samoobronę i tego najtrudniejszego, czyli Zytę Gilowską. To ona dbała o to, aby tylko realne postulaty ministrów były spełniane.

Ryszard Czarneki: to była wielka osobowość

Wiceprzewodniczący Parlamentu Europejskiego Ryszard Czarnecki zapamiętał Zytę Gilowską jako "wielką osobowość". Ocenił, że potrafiła ona walczyć o swoje i próbowała z częściowym sukcesem połączyć wolny rynek z wartościami chrześcijańskimi. Ryszard Czarnecki określił też Zytę Gilowską jako znakomitą mówczynię, osobę o silnym charakterze z dużym poczuciem humoru.

Jacek Sasin: strata dla Polski

"To duża strata dla Polski i polskiej polityki" - tak informację o śmierci Zyty Gilowskiej komentuje poseł PiS Jacek Sasin. Polityk podkreśla, że w czasach pierwszych rządów Prawa i Sprawiedliwości, ówczesna wicepremier była "architektem polityki gospodarczej" Rady Ministrów. Jej pomysły gospodarcze przyniosły przyspieszony rozwój, obniżenie bezrobocia i podwyższenie poziomu życia, między innymi dzięki obniżeniu podatków.

Współpracę z Zytą Gilowską ciepło wspomina wicemarszałek Sejmu Małgorzata Kidawa-Błońska. "Pamiętam ją jeszcze z naszych wspólnych marszów w Lublinie. Była osobą bardzo energiczną, z twardym charakterem. Czasami trudna we współpracy, dlatego, że widziała, czego chce. Miała mocny charakter, jak na tak kruchą kobietę. Kolejna ważna i ciekawa postać w naszej polityce odchodzi" - powiedziała Małgorzata Kidawa-Błońska.

Polityk Platformy Obywatelskiej Rafał Grupiński ocenił, że Zyta Gilowska - jak się wyraził - "była bez wątpienia tym jaśniejszym punktem w rządzie Kazimierza Marcinkiewicza".

Andrzej Sadowski z Centrum imienia Adama Smitha, oceniając dorobek Zyty Gilowskiej, podkreślał, że jako minister finansów obniżyła opodatkowanie pracy. Ekonomista stwierdził, że spowodowało to powstanie w Polsce kilku tysięcy miejsc pracy. By przeprowadzić te zmiany trzeba było poradzić sobie z oporem urzędników, i jej się to udało - dodał Sadowski.

Prezes Polskiego Towarzystwa Ekonomicznego Elżbieta Mączyńska Zytę Gilowską wspomina jako świetną ekonomistkę, która zdynamizowała polską gospodarkę i osobę bardzo energiczną.

Profesor Kazimierz Kik mówił w Polskim Radiu 24, że Zyta Gilowska była bardzo dobrze przygotowana do pełnienia ważnych stanowisk państwowych. Takich polityków jak ona - mówił politolog - w najnowszej historii Polski było tylko kilku. "Dla mnie Gilowska była przykładem osoby bardzo dobrze przygotowanej merytorycznie (...) To się rzadko zdarza w polskiej polityce" - zaznaczył.

IAR, PAP, jk

Zobacz więcej na temat: finanse
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak