Gospodarka

RPP nie zmieniła wysokości stóp procentowych. Obecny poziom sprzyja zrównoważonemu rozwojowi gospodarczemu

Ostatnia aktualizacja: 06.05.2016 16:46
Rada Polityki Pieniężnej pozostawiła stopy procentowe na dotychczasowym poziomie. Obecnie podstawowa stopa procentowa Narodowego Banku Polskiego wynosi 1,5 procent.
Audio
  • Eksperci prognozują, że poziom stóp się nie zmieni - relacja Arkadiusza Augustyniaka (IAR)
  • Paweł Cymcyk z firmy doradczej DNA Rynków: stopy pozostaną niezmienione (IAR)
Obecnie podstawowa stopa procentowa Narodowego Banku Polskiego wynosi 1,5 procent
Obecnie podstawowa stopa procentowa Narodowego Banku Polskiego wynosi 1,5 procentFoto: Glow Images/East News

Oznacza to, że stopa referencyjna pozostanie w wysokości 1,50 proc., stopa lombardowa 2,50 proc., stopa depozytowa 0,50 proc., a stopa redyskonta weksli 1,75 proc.

RPP: obecny poziom stóp sprzyja zrównoważonemu wzrostowi gospodarki

W świetle dostępnych danych i prognoz obecny poziom stóp procentowych sprzyja utrzymaniu polskiej gospodarki na ścieżce zrównoważonego wzrostu oraz pozwala zachować równowagę makroekonomiczną - tak RPP uzasadniła piątkową decyzję o utrzymaniu stóp procentowych na niezmienionym poziomie.

Deflacja nie ustąpi, winny spadek cen surowców

W komunikacie po posiedzeniu Rada zwraca też uwagę, że "w najbliższych kwartałach dynamika CPI pozostanie ujemna ze względu na wcześniejszy silny spadek cen surowców na rynkach światowych".

W kolejnych kwartałach stabilny wzrost gospodarczy

"Jednocześnie po przejściowym spowolnieniu dynamiki PKB na początku roku, w kolejnych kwartałach oczekiwane jest utrzymanie stabilnego wzrostu gospodarczego" - napisano w komunikacie.

Źródłem wzrostu: popyt konsumpcyjny, wzrost płat i świadczeń społecznych

Zdaniem RPP, głównym czynnikiem wzrostu pozostaje popyt konsumpcyjny wspierany rosnącym zatrudnieniem, prognozowanym przyspieszeniem płac oraz zwiększeniem świadczeń społecznych.

Ryzyko związane z koniunkturą na świecie

Natomiast źródłem niepewności dla gospodarki, według RPP "pozostaje ryzyko pogorszenia koniunktury na świecie oraz wahania cen surowców".

Decyzja RPP zgodna z oczekiwaniami ekonomiostów

Główna ekonomistka Banku Pocztowego Monika Kurtek zwraca uwagę, że to decyzja zgodna z prognozami ekspertów.

Według niej także w czerwcu stopy procentowe nie zostaną zmienione. Powodem będzie oczekiwanie członków Rady na rozwój sytuacji gospodarczej w Polsce i politycznej na świecie. Chodzi między innymi o wyniki czerwcowego referendum w Wielkiej Brytanii, dotyczące pozostania lub wystąpienia z Unii Europejskiej.

Paweł Cymcyk z firmy doradczej DNA Rynków także wskazywał, że stopy pozostaną niezmienione między innymi za sprawą argumentów gospodarczych. To efekt między innymi utrzymującej się deflacji, czyli spadku cen w skali roku. Ekspert wyjaśniał, że temu zjawisku towarzyszy solidny wzrost gospodarczy, stąd nie ma potrzeby obniżania poziomu stóp.

Paweł Cymcyk dodawał, że zmianie stóp nie sprzyjają także przetasowania personalne dokonywane niedawno w Radzie i wkrótce w banku centralnym. Chodzi o niedawną zmianę składu Rady Polityki Pieniężnej i zmianę prezesa NBP, która nastąpi wkrótce.

Ekonomiści czekają na komunikat po posiedzeniu RPP

Również główny ekonomista banku Societe Generale Jarosław Janecki przewisywał, że stopy pozostaną na dotychczasowym poziomie. Mówił, że bardziej niż na decyzję o wysokości stóp, ekonomiści czekają na komunikat po posiedzeniu Rady. Ekspert zaznaczał, że przedłużająca się deflacja spowoduje, że stopy przez dłuższy czas pozostaną bez zmian. Według niego pierwszą decyzją zmieniającą stopy będzie ich podwyżka.

Ostatni raz RPP obniżyła stopy procentowe w marcu 2015 roku, obcinając wtedy wszystkie o 50 punktów bazowych.

Prof. Elżbieta Mączyńska, prezes Polskiego Towarzystwa Ekonomicznego o nowej RPP:

Źródło: Newseria

IAR/PAP, awi

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

RPP nowa, ale stopy procentowe zostają po staremu. Belka - "dotarliśmy do poziomu równowagi"

Ostatnia aktualizacja: 06.04.2016 18:19
Stopy procentowe bez zmian. Taką decyzję podjęła Rada Polityki Pieniężnej. Oznacza ona, że w najbliższym czasie oprocentowanie lokat i kredytów nie powinno znacząco się zmienić.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Marcin Kiepas: deflacja to za mało, żeby RPP ścięła stopy

Ostatnia aktualizacja: 12.04.2016 15:55
Członkowie RPP, Jerzy Osiatyński i Łukasz Hardt, opowiedzieli się dziś za polityką pozostawienia stóp procentowych na obecnych poziomach. Również opublikowane dane o inflacji bazowej nie są argumentem za ich obniżką.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Roman Przasnyski (Gerda Broker): RPP w komfortowej sytuacji

Ostatnia aktualizacja: 28.04.2016 10:46
Większość banków centralnych świata może pozazdrościć sytuacji, w jakiej znajduje się nasza Rada Polityki Pieniężnej.
rozwiń zwiń