Gospodarka

EXPO 2017: temat przewodni to "Energia przyszłości"

Ostatnia aktualizacja: 30.05.2016 14:50
Kilka dni temu Polska zawarła umowę uczestnictwa w Wystawie Światowej EXPO 2017 w Astanie, która odbędzie się w Kazachstanie od 10 czerwca do 10 września przyszłego roku.
Audio
  • O Expo 2017 w Polskim Radiu 24 mówi Andrzej Stefański, Komisarz Generalny Sekcji Polskiej na Światowej Wystawie EXPO 2017 w Astanie (Sylwia Zadrożna, Naczelna Redakcja Gospodarcza Polskiego Radia)
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjne Foto: Pixabay.com

Wystawa potrwa 3 miesiące, a jej temat przewodni brzmi: „Energia przyszłości”.

- Temat przewodni to „Energia przyszłości” ujęty w trzech podtematach: życie zgodnie z zasadami efektywności energetycznej, redukcja emisji CO2 oraz upowszechnienie dostępu do energii elektrycznej. Ważną częścią tej wystawy będą dwa wydarzenia. Chodzi o Forum Energii Przyszłości jest to spotkanie o charakterze naukowym. Drugim ważnym wydarzeniem jest możliwość prezentowania polskich osiągnięć z zakresu energetyki na platformie najlepszych praktyk energetycznych  - mówił w PR24 Andrzej Stefański, Komisarz Generalny Sekcji Polskiej na Światowej Wystawie EXPO 2017 w Astanie

Niebawem pełna koncepcja programowa

W stolicy Kazachstanu, Astanie, powstaje obecnie przestrzeń wystawiennicza o powierzchni 174 ha, na której zaprezentuje się ponad 100 państw i organizacji. Polski pawilon będzie mieć 2 kondygnacje - po 400 metrów kwadratowych każde.

- Trwają praca wykończeniowe, które mają zostać zakończone do października. My decydujemy o tym, co będziemy pokazywać. Trwają również prace nad koncepcją artystyczną wystawy. Konsultujemy te kwestie z gronem ekspertów. Niedługo będziemy mogli przedstawić pełny program – przewiduje gość.

5 mln odwiedzających

Organizatorzy spodziewają się w ciągu trzech miesięcy Wystawy 5 milionów wizyt z Kazachstanu, Azji, Unii Europejskiej, a także innych części świata.

Liczymy, że wystawa spowoduje zacieśnienie relacji gospodarczych między Polską i Kazachstanem.

- Kazachstan już dziś jest bardzo ważonym partnerem gospodarczym Polski pośród państwa azjatyckich. Z danych oficjalnych wynika, że w Kazachstanie jest zarejestrowanych ponad 190 naszych spółek, stawia nas to w czołówce zagranicznych inwestorów w tamtym kraju. Główny sektor, który przyciąga zagranicznych inwestorów w Kazachstanie to branża wydobywcza z naciskiem na ropę naftową i gaz. Flagową polską inwestycją jest zakup większościowego udziału w lokalnej spółce farmaceutycznej przez Polpharmę. W ten sposób Polpharma stała się liderem w branży farmaceutycznej na lokalnym rynku – dodaje ekspert/.

"Hitem" eksportowym są polskie jabłka. Dużym powodzeniem cieszą się też polskie kosmetyki.

Udział Polski w Wystawie Światowej EXPO 2017 w Astanie będzie organizowany przez Polską Agencję Rozwoju Przedsiębiorczości, pod nadzorem Ministerstwa Rozwoju.

Sylwia Zadrożna, abo

 

Zobacz więcej na temat: Kazachstan Sylwia Zadrożna
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak
Zobacz także