Gospodarka

Francuzi ograniczają inwestycje w Polsce

Ostatnia aktualizacja: 21.06.2016 08:45
Działania rządu nie zapewniają inwestorom zagranicznym poczucia stabilności i przewidywalności stosowania prawa. Z tego powodu inwestorzy ograniczają lub zawieszają nowe inwestycje.
zdjęcie ilustracyjne
zdjęcie ilustracyjneFoto: Mith/Wikimedia Commons/CC

W Polsce działa 1 300 firm z francuskim kapitałem. Inwestorzy z tego kraju oceniają, że zmiany prawne są niepokojące.

- Nie można zaplanować biznesu, jeżeli zmiany wprowadzane są w ciągu kilku tygodni, to wywołuje niepokój w firmach - mówi w rozmowie z MarketNews24 dyrektor generalna Francusko-Polskiej Izby Gospodarczej, Monika Constant. - Konsekwencje są takie, że inwestorzy, którzy są już w Polsce ograniczają inwestycje, a ci którzy mieli zamiar pojawić się w Polsce wstrzymują się z decyzjami.

Firmy potrzebują stabilnego otoczenia

Jak podkreśla Monika Constant, każda firma, jeśli chce prowadzić biznes w sposób długofalowy potrzebuje stabilności i przewidywalności.

- Jeżeli mówimy o niepokoju, który obserwujemy, zarówno firm, które już są obecne w Polsce, jak i firm, które dopiero zastanawiają się nad założeniem działalności, wejściem na rynek polski, to one potrzebują informacji, jak będzie mógł wyglądać ich biznes za pół roku, za rok, za 5 lat. Jeżeli widzimy, że wprowadzane są zmiany w ciągu kilku tygodni, kilku miesięcy, albo mogą one być wprowadzone, ale ciągle nie wiadomo, jak one będą wyglądały, to daje to powody do niepokoju – zaznacza Monika Constant.

Efektem jest to, że firmy francuskie wstrzymują swoje inwestycje.

- Wstrzymują pewne decyzje związane swojego dalszego zaangażowania się i to może na dłuższą metę być niepokojące z kolei dla rządu – zaznacza ekspertka.

MarketNews24.pl, awi


Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Przybędzie francuskich inwestycji w Polsce

Ostatnia aktualizacja: 07.07.2014 12:38
Francuski biznes planuje zwiększyć inwestycje w Polsce. Francja jest trzecim pod względem wielkości inwestorem zagranicznym w naszym kraju, a także jednym z największych pracodawców.
rozwiń zwiń

Czytaj także

20 lat biznesu z Francuzami

Ostatnia aktualizacja: 07.07.2014 19:11
W Polsce jest 1400 firm francuskich, w tym 150 bardzo dużych. Firmy francuskie zainwestowały w Polsce ponad 90 mld złotych, plasując się tym samym na trzecim miejscu jako inwestorzy zagraniczni.
rozwiń zwiń