Gospodarka

Arabia Saudyjska to wielka szansa dla polskich firm

Ostatnia aktualizacja: 04.07.2016 15:48
Krój Arabii Saudyjskiej wydał kilka dni temu dekret dopuszczający na tamtejszy rynek wołowinę z Polski, Stanów Zjednoczonych i Hiszpanii.
Audio
  • O szansach dla naszych firm na rynku Arabii Saudyjskiej w Polskim Radiu 24 (Sylwia Zadrożna, Naczelna Redakcja Gospodarcza Polskiego Radia)
Saudyjskie królestwo, podobnie jak inne kraje Zatoki Perskiej, których gospodarka zależy od ropy, dotknął spadek cen tego surowca i zmusił je do wyeliminowania subsydiów oraz do przemyślenia systemu gospodarczego oraz podatkowego
Saudyjskie królestwo, podobnie jak inne kraje Zatoki Perskiej, których gospodarka zależy od ropy, dotknął spadek cen tego surowca i zmusił je do wyeliminowania subsydiów oraz do przemyślenia systemu gospodarczego oraz podatkowegoFoto: Pixabay

Oznacza to szansę dla krajowych producentów na zwiększenie eksportu - mówiła w Polskim Radiu 24 Aleksandra Mrowińska ekspert rynku żywności w Polsko-Saudyjskiej Radzie Biznesu oraz Polsko-Saudyjskiej Izbie Gospodarczej.

- Arabia Saudyjska importuje 98 proc. żywności. Nasi producenci mają w tej chwili możliwość eksportu do tego kraju  polskich towarów, przede wszystkim wołowiny. Wcześniej wołowinę dostarczał Pakistan i Indie, ale było to mięso gorszej klasy. W tym momencie Arabia Saudyjska stawia na jakość i jest to głównie mięso z Australii i Nowej Zelandii. Polskie produkty mają szansę zaistnieć na tamtejszym rynku, postrzegane są bowiem jako produkty Unii Europejskiej – przekonuje rozmówczyni.

Jest dużo do zrobienia

Saudyjczycy mogą kupować nasze steki, ale nie tylko.

- Kraj importuje m.in. świeże oraz mrożone owoce i warzywa oraz mleko w proszku. Warto zauważyć, że krajowe mleko w proszku trafia tam przez pośredników z Algierii, a maliny przechodzą przez rynek francuski. Ważna jest kwestia dostosowania się naszych producentów do wymogów rynku docelowego oraz specjalizacja w dalekim transporcie. Świeże owoce i warzywa są dostarczane tylko samolotami. Kontener płynie tam 27 dni – przypomina gość.

Duża szansa dla naszych firm

Arabia Saudyjska jest najbardziej rozwiniętym gospodarczo krajem arabskim. Obecnie najsilniej reprezentowane w Arabii Saudyjskiej są polskie firmy z branży spożywczej, meblarskiej, budowlany i kolejowy - dodaje Antoni Mielniczuk prezes Polsko-Saudyjskiej Izby Gospodarczej.

- Arabia Saudyjka bardzo dużo importuje różnych produktów. Importuje maszyny, rozwiązania czy technologię. Jakiś czas temu został ogłoszony program wizja roku 2030. To są setki projektów czy programów, które powinny uczynić Arabię Saudyjską mniej zależą od ropy naftowej. Jest to okazja dla polskich firm, które mogą się wpisać w program zmian i będą mogły uzyskać pieniądze za swoją wiedzę i doświadczenie – dodaje.

Plan Arabii Saudyjskiej porównywany jest z naszym planem na rzecz odpowiedzialnego rozwoju. Wspólne punkty obu planów dotyczą kwestii rozszerzenia eksportu na nowe rynki, dywersyfikacji, wzmocnienia sektorów gospodarki opartych na wiedzy, korzystania z istniejących zasobów kapitałowych po to, żeby uniezależniać swoje własne gospodarki.

Sylwia Zadrożna, abo

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak
Zobacz także

Czytaj także

Egipt i Arabia Saudyjska stworzą fundusz inwestycyjny z kapitałem 16 mld dol.

Ostatnia aktualizacja: 10.04.2016 09:09
Egipt i Arabia Saudyjska podpisały w sobotę szereg porozumień dwustronnych, w tym umowę o utworzeniu funduszu inwestycyjnego z kapitałem 16 mld dol.
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Brexit oznacza dla polskich eksporterów poszukiwanie nowych rynków zbytu"

Ostatnia aktualizacja: 29.06.2016 16:15
W związku z Brexitem będziemy musieli szukać nowych rynków dla naszych produktów i przekierowywać nasze firmy do innych odbiorców - powiedział w środę PAP wiceszef MR Jerzy Kwieciński.
rozwiń zwiń