X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
Gospodarka

Nowe przepisy w handlu. Mali stracą?

Ostatnia aktualizacja: 24.07.2016 12:42
Producenci żywności i sieci handlowe obawiają się nowych przepisów o przeciwdziałaniu nieuczciwemu wykorzystywaniu przewagi kontraktowej w obrocie produktami rolnymi i spożywczymi.
Audio
  • O nowych przepisach dotyczących umów handlowych w audycji Agro-Fakty (Karolina Mózgowiec, Naczelna Redakcja Gospodarcza Polskiego Radia)
Sklepy i producenci żywności alarmują, że niepewność wywołana przez nowe regulacje utrudni obrót handlowy
Sklepy i producenci żywności alarmują, że niepewność wywołana przez nowe regulacje utrudni obrót handlowyFoto: Glow Images/East News

Regulacje mają chronić rolników i małych przetwórców przed wielkimi sieciami, ale też małe sklepy przed wielkimi producentami. Interweniować ma Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów. ​

Projekt ustawy w tej sprawie został przyjęty przez rząd i skierowany do dalszych prac parlamentarnych.

Idea jest ważna

Sam zamysł uregulowania relacji pomiędzy dostawcami i odbiorcami towaru jest dobry.


- Jeżeli dostawca czuje się w jakiś sposób dyskryminowany przez sieć, czy rolnik przez producenta, czy sklep przez swojego dostawcę, może podjąć działania. Zgłosić to do UOKiKu. W ten sposób rozpocznie się procedura, która może prowadzić do ukarania, jeśli jedna ze strona nadużywa pozycji negocjacyjnej - mówi Maciej Ptaszyński, dyrektor generalny Polskiej Izby Handlu.

Brakuje konkretnych zapisów

Wątpliwości budzą natomiast mało precyzyjnie sformułowane zapisy. Bo projekt ustawy nie uszczegóławia, co będzie niedozwoloną praktyką, a co nie.

- Nie jest jednoznaczne określone co jest niedozwolone, i kiedy do takich zachowań dochodzi. To pozostawia duża swobodę UOKiK, by te nieostre zasady doprecyzować - tłumaczy rozmówca.

Opłaty półkowe

Chodzi na przykład o umowy, w których strony uzgadniają, że - za odpowiednią opłatą towar producenta znajdzie się na półce na wysokości oczu klienta.

- Każdy producent chciałby mieć miejsce na najlepszej półce w sklepie, na wysokości wzroku klienta. No jest jednak niemożliwe. Działania promocyjne wymagają środków. Tak na prawdę wszelkie praktyki i zapisy w umowach mogą zostać zakwestionowane - przewiduje specjalista.

Koniec z polskimi produktami?

W efekcie i producenci i sieci handlowe mogą zamawiać niepolskie produkty.

- Może się okazać, że podmioty będą bały się zawierać między sobą umowy handlowe. Co więcej, może się być tak, że ta ustawa zamiast pomóc małym i średnim przedsiębiorcom i rolnikom będzie miała skutek odwrotny, ponieważ duzi odbiorcy i przetwórcy będą się bali współpracować z małymi i średnimi podmiotami. Ci odbiorcy będą szukać dostawców zagranicą, bo wtedy to prawo nie obowiązuje - uważa Andrzej Gantner dyrektor generalny Polskiej Federacji Producentów Żywności.

Mali rosną w siłę

Nie obawia się tego prezes Krajowego związku Kółek Rolniczych Władysław Serafin. - Jeśli my jako związki wykorzystamy nasze uprawnienia jak Francuzi. Tam presja na sieci powoduje, że są one okupowane i nawet zamykane. Jeśli będzie odwaga po naszej stronie, to będzie to skuteczna presja. Możliwości importu są bowiem ograniczone. A świeży surowiec jest w cenie. Dodatkowo konsumencie zwracają uwagę na kraj pochodzenia towaru - przekonuje gość.

Prezes urzędu ochrony konkurencji i konsumentów będzie mógł nałożyć karę w wysokości do 3 proc. obrotów firmy.  nawet za nieumyślne wykorzystanie przewagi kontraktowej.

Sklepy i producenci żywności alarmują, że niepewność wywołana przez nowe regulacje utrudni obrót handlowy. Z kolei dla konsumentów restrykcyjne przepisy mogą oznaczać koniec lub znaczne ograniczenie promocji i rabatów.  

Karolina Mózgowiec, abo

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Rolnicy walczą o możliwość sprzedaży bezpośredniej produktów przetworzonych

Ostatnia aktualizacja: 11.07.2016 21:03
Nie tylko sprzedaż surowców, ale i produktów przetworzonych: dżemów, pieczywa czy nalewek. O to walczy część polskich rolników w ramach ogólnopolskiej kampanii "Bezpośrednio od rolnika".
rozwiń zwiń