Gospodarka

Ustawa ma chronić rolników i producentów. Czy tak będzie?

Ostatnia aktualizacja: 19.08.2016 11:39
Projekt ustawy o przeciwdziałaniu nieuczciwemu wykorzystywaniu przewagi kontraktowej w obrocie produktami rolnymi budzi wiele emocji. Ustawa ma bronić rolników i producentów żywności przed złymi praktykami wielkich sieci handlowych.
Audio
  • O nowych przepisach w branży handlowej w audycji Agro-Fakty radiowej Jedynki (Dariusz Kwiatkowski, Naczelna Redakcja Gospodarcza Polskiego Radia)
Andrzej Faliński uważa, że utrwalenia takich relacji między sieciami a dostawcami, jakie zakłada projekt ustawy nie uda się osiągnąć
Andrzej Faliński uważa, że utrwalenia takich relacji między sieciami a dostawcami, jakie zakłada projekt ustawy nie uda się osiągnąćFoto: Glowimages.com

Jak podkreśla Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi Krzysztof Jurgiel, ustawa ma uniemożliwić narzucanie przez wielkie sieci dostawcom takich warunków współpracy, które są przyczyną ich strat. Ma też zapewnić równe traktowanie kontrahentów dostarczających towar.

- Jeśli są ceny rynkowe, a towar jest podobnej jakości, to hipermarket nie może wybierać sobie dobrowolnie. Na tym polega rynek, że każdy ma prawo sprzedać, nie można rozwiązywać umów bez odpowiedniego wypowiedzenia, opłaty półkowe, to wszystko to nieuczciwe zachowania. Jest w sumie 13 zachowań, które będą przez Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów karane – wyjaśnia minister.

Rośnie ryzyko w branży

Zdaniem Andrzeja Falińskiego dyrektora generalnego Polskiej Organizacji Handlu i Dystrybucji  ustawa w obecnym kształcie niesie ze sobą wiele zagrożeń.

- Ten pomysł ustawia każdego odbiorcę, przetwórcę, handlowca, w roli kogoś, komu się podnoszą wszystkie ryzyka biznesowe. Z jednej strony jest tam otwarty katalog czynów nieuczciwej konkurencji, i to jest dobrze, ale nowe prawo ustawia UOKiK w roli władzy policyjnej, który ma inicjatywę śledczą i wprowadza postępowania administracyjne – tłumaczy ekspert.

Walka z patologią

Tymczasem Wiesław Różański, prezes Unii Producentów i Pracodawców Przemysłu Mięsnego, zauważa, że narzędzie w postaci ustawy jest potrzebne, aby wyeliminować zjawiska patologiczne.

- Wielu producentów decyduje się na bardzo niskie, wymagane przez markety umowy, które w dłuższym czasie ich realizacji prowadzą do zniszczenia przedsiębiorstwa – przekonuje rozmówca.

Dotkliwe kary

Zdaniem prezesa Unii Producentów i Pracodawców Przemysłu Mięsnego Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów ma do odegrania pozytywną rolę w kontaktach między wielkimi sieciami i dostawcami.

- UOKiK będzie mógł kontrolować takie umowy. Kary dla nieuczciwych, wykorzystujących swoja dominującą pozycję na rynku są bardzo dotkliwe, 3 proc. od obrotu i maksymalnie 50 mln euro. To oznacza, że ci gracze będą uważali i będą starali zachować się równowagę rynkową – dodaje.

Projekt to utopia?

Andrzej Faliński uważa, że utrwalenia takich relacji między sieciami a dostawcami, jakie zakłada projekt ustawy nie uda się osiągnąć.

- Bardzo wiele firm dogada się z odbiorcami i jako bezpieczny dostawca, będzie honorowany, inni zostaną wyrzuceni jako niepewni. Po drugie otworzy się bardzo szerokie drzwi dla importu – przekonuje.

Projektem ustawy o przeciwdziałaniu nieuczciwemu wykorzystywaniu przewagi  kontraktowej  Sejm ma  zająć się po wakacjach.

Dariusz Kwiatkowski, abo

Zobacz więcej na temat: handel prawo rolnicy
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

UOKiK będzie karać sieci handlowe za nieuczciwe praktyki wobec rolników

Ostatnia aktualizacja: 19.07.2016 19:10
Prezes UOKiK będzie mógł karać sieci handlowe za nieuczciwe praktyki wobec dostawców żywności i produktów rolnych - zakłada projekt ustawy o przeciwdziałaniu nieuczciwej przewadze kontraktowej, który we wtorek przyjął rząd.
rozwiń zwiń