Gospodarka

Podatek handlowy. Ekonomiści: można jeszcze przekonać KE

Ostatnia aktualizacja: 20.09.2016 14:01
Podatek handlowy na razie zawieszony - poinformował minister finansów. Komisja Europejska zakwestionowała to obciążenie i wszczęła postępowanie, które ma wyjaśnić, czy nie jest to niedozwolona pomoc publiczna.
Audio
  • Puls gospodarki cz. 1 – gośćmi Polskiego Radia 24 byli prof. Elżbieta Mączyńska ze Szkoły Głównej Handlowej, Arkadiusz Pączka z Pracodawców RP, ekonomista Marek Zuber (Błażej Prośniewski, Naczelna Redakcja Gospodarcza Polskiego Radia)
  • Puls gospodarki cz. 2 – gośćmi Polskiego Radia 24 byli prof. Elżbieta Mączyńska ze Szkoły Głównej Handlowej, Arkadiusz Pączka z Pracodawców RP, ekonomista Marek Zuber (Błażej Prośniewski, Naczelna Redakcja Gospodarcza Polskiego Radia)
Od lewej: prof. Elżbieta Mączyńska ze Szkoły Głównej Handlowej, Arkadiusz Pączka z Pracodawców RP, ekonomista Marek Zuber
Od lewej: prof. Elżbieta Mączyńska ze Szkoły Głównej Handlowej, Arkadiusz Pączka z Pracodawców RP, ekonomista Marek ZuberFoto: PR24

Ponad to, według Pawła Szałamachy, rząd niebawem przedstawi nową formułę tego podatku, która ma obowiązywać od 2017 roku. O sprawie dyskutowali goście "Pulsu Gospodarki" w Polskim Radiu 24. Decyzja Brukseli nie dziwi - mówiła prof. Elżbieta Mączyńska ze Szkoły Głównej Handlowej.

- Skoro węgierski podatek Komisja Europejska zakwestionowała i tam wprowadzono opłatę liniową to takiej decyzji można było się spodziewać. Z drugiej strony KE ma masę programów do wspierania mniejszych przedsiębiorstw, można było też uznać, że podatek zostanie potraktowany jako  element wspomagania małych i średnich firm. Brakowało jednak należytego uzasadnienia. Co więcej, Komisja Europejska opieszale zajmuje się kwestią kompleksowego podejścia do podatków, podatki dochodowe coraz bardziej stają się znikającym punktem. Globalne przedsiębiorstwa z łatwością mogą wykazywać bardzo wysoki koszty i znikome zyski – wyjaśnia ekspertka. 


Posłuchaj
00:57 [i] 20.09 z Puslu o podatku handlowym - Maczynska.mp3 Prof. Elżbieta Mączyńska ze Szkoły Głównej Handlowej: o trzech zasadniczych kwestiach

Wystarczą silne argumenty

Rząd na zablokowanie przez KE podatku handlowego może odpowiedzieć w dwojaki sposób: albo wprowadzić stawkę liniową, albo próbować przekonać Brukselę do naszych argumentów - dodawał ekonomista Marek Zuber.

- Przepisy unijne nie są precyzyjne. Być może jest tak, że nie udało się polskiemu rządowi przekonać KE do tego rozwiązania. Możemy się zastanawiać dlaczego się nie udało, może za mało jeździliśmy do Brukseli – przekonuje gość.


Posłuchaj
00:56 [i] 20.09 z Puslu o podatku handlowym - Zuber.mp3 Ekonomista Marek Zuber uważa, że można przekonać KE

To nie było zaskoczenie

Z kolei Arkadiusz Pączka z Pracodawców RP zauważał, iż rząd nie powinien być zaskoczony tą decyzją Komisji, bo już w czasie konsultacji społecznych ten argument był podnoszony.

- W naszym stanowisku przedstawiliśmy rządowi, że zachodzi obawa takiej decyzji jaka została podjęta przez Komisję Europejską. Minister finansów ma teraz ból głowy z zapisanymi przychodami z tytuły podatku od sprzedaży detalicznej. Widzimy efekty związane z podatkiem bankowym, który również może być problematyczny, także słyszymy głosy z Komisji Europejskiej o analizie tego podatku. Zgadzam się również z moim przedmówcą, że jest przestrzeń do przedstawienia nowych argumentów – tłumaczy rozmówca.


Posłuchaj
00:58 [i] 20.09 z Puslu o podatku handlowym - Pączka.mp3 Arkadiusz Pączka z Pracodawców RP: decyzja nie była zaskoczeniem

Rząd liczył, że w 2017 roku z tytuły podatku handlowego do budżetu państwa wpłynie 1,6 mld. złotych.

Błażej Prośniewski, abo

 

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Premier Beata Szydło: zaskarżymy decyzję KE ws. podatku handlowego

Ostatnia aktualizacja: 20.09.2016 18:45
Polska zaskarży decyzję Komisji Europejskiej w sprawie podatku handlowego - zapowiada premier Beata Szydło.
rozwiń zwiń