Gospodarka

Nagroda Nobla w dziedzinie ekonomii dla Harta i Holmstroema. "To zaskoczenie, nie byli faworytami"

Ostatnia aktualizacja: 10.10.2016 10:41
Królewska Szwedzka Akademii Nauk ogłosiła werdykt. Nagrodę Nobla w dziedzinie nauk ekonomicznych otrzymał Oliver Hart i Bengt Holmstroem. Nazwiska noblistów nie były wymieniane w gronie faworytów.
Audio
  • O tegorocznej Nagrodzie Nobla w dziedzinie ekonomii mówiła w radiowej Jedynce: prof. Elżbieta Mączyńska, prezes Polskiego Towarzystwa Ekonomicznego i SGH (Justyna Golonko, Naczelna Redakcja Gospodarcza Polskiego Radia)
Nagroda Nobla w dziedzinie ekonomii dla Harta i Holmstroema. To zaskoczenie, nie byli faworytami
Foto: PAP/EPA/STINA STJERNKVIST

Wybór Królewskiej Szwedzkiej Akademii Nauk jest dużym zaskoczeniem, ocenia prof. Elżbieta Mączyńska, prezes Polskiego Towarzystwa Ekonomicznego i SGH.


Czytaj dalej
nobel 1200 free.jpg
Ekonomiczny Nobel 2016: nagrodę otrzymali Brytyjczyk Oliver Hart i Fin Bengt Holmstroem

- Te nazwiska nie były na szczycie list. Przewijały się gdzieś wcześniej. W tym sensie jest więc to zaskoczenie. Wielu ekonomistów typowało Baumola, Atkinsona, Blancharda, byłego szefa Międzynarodowego Funduszu Walutowego – wymienia gość radiowej Jedynki. – Jednak dla osób, które się specjalizują w teorii przedsiębiorstwa, to na pewno nie jest zaskoczenie – dodaje. 

Nagroda za prace nad tzw. teorią kontraktu

Szwedzka Akademia Nauk postanowiła wyróżnić parę ekonomistów za prace nad tzw. teorią kontraktu.

- Najogólniej mówiąc jest to nagroda za badania w obszarze teorii firmy jako zestawu kontraktów. Ta nagroda trochę nawiązuje do Nobla z 2014 roku, którego otrzymał prof. Jean Tirole. Też zajmował się przedsiębiorstwem globalnym i wskazywał na zagrożenia, jakie wynikają z kształtowania się monopolistycznych pozycji firm międzynarodowych. Jednocześnie pokazywał, jak nieudolne działania antymonopolowe tylko mogą przynosić efekty przeciwne od zamierzonych. W tym sensie jest to zbliżona tematyka, czyli teoria przedsiębiorstwa, teoria kontraktu, to są rozważania na temat tego, czy i w jakim stopniu kontrakty prowadzą do asymetrii, jeżeli chodzi o siłę na rynku, zwłaszcza nieprawidłowości w zawieraniu samych kontraktów – tłumaczy prof. Elżbieta Mączyńska.

W ubiegłym roku ekonomiczny Nobel trafił do szkockiego ekonomisty Angusa Deatona zajmującego się badaniem konsumpcji, ubóstwa i dobrobytu.

Nagrodę w dziedzinie nauk ekonomicznych funduje Szwedzki Bank Centralny. Wysokość nagrody to osiem milionów koron szwedzkich, czyli ponad 830 tysięcy euro.

Justyna Golonko, awi

Zobacz więcej na temat: ekonomia Justyna Golonko Nobel
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Ekonomiczny Nobel 2016 r.: nagrodę otrzymali Brytyjczyk Oliver Hart i Fin Bengt Holmstroem za "wkład w teorię umów". Ekonomiści - to młoda specjalizacja

Ostatnia aktualizacja: 11.10.2016 07:30
Badania nad umowami zostały wyróżnione tegoroczną Nagrodą Nobla w dziedzinie nauk ekonomicznych. Laureatami zostali pracujący w USA Brytyjczyk Oliver Hart i urodzony w Finlandii Bengt Holmstroem.
rozwiń zwiń