Gospodarka

Kontrola ZUS: pracownicy mogą na tym skorzystać

Ostatnia aktualizacja: 30.11.2016 09:45
Każdy, kto prowadzi firmę i jest płatnikiem składek powinien się liczyć z tym, że jego poczynania zechce skontrolować Zakład Ubezpieczeń Społecznych, tłumaczy Wojciech Andrusiewicz z Centrali ZUS.
Audio
  • O kontrolach ZUS w audycji Po pierwsza ekonomia radiowej Jedynki mówi Wojciech Andrusiewicz z Centrali ZUS (Justyna Golonko, Naczelna Redakcja Gospodarcza Polskiego Radia)
W praktyce, o ile brak jest skarg na płatnika i nie ma problemów w firmie, przedsiębiorca może spodziewać się okresowej kontroli z ZUS mniej więcej raz na 5 lat
W praktyce, o ile brak jest skarg na płatnika i nie ma problemów w firmie, przedsiębiorca może spodziewać się okresowej kontroli z ZUS mniej więcej raz na 5 latFoto: Glow Images/East News

- Kontrola obejmuje badanie m.in. zgłoszeń do ubezpieczeń społecznych pracowników, ale także samego siebie, bo prowadząc działalność gospodarczą też jesteśmy osobami ubezpieczonymi. Prawidłowość i rzetelność obliczania i potrącania składek, ustalanie uprawnień do świadczeń z ubezpieczeń społecznych i wypłata tych świadczeń na przykład zasiłków chorobowych, prawidłowość i terminowość opracowywania wniosków o różnego rodzaju świadczenia, bo to też leży w gestii pracodawców. Wystawiania zaświadczeń, zgłaszania równego rodzaju danych do celów ubezpieczeniowych – wylicza ekspert.

ZUS informuje o kontroli

ZUS ma prawo skontrolować wszystkie obowiązki płatników związane z ubezpieczeniami społecznymi. Jednak co ważne -  Zakład musi wcześniej  powiadomić nas o samym zamiarze przeprowadzenia kontroli.

- Nie jest tak, że przychodzi do nas kontroler i z miejsca mówi, że od dziś to ja będę kontrolował państwa firmę, proszę udostępnić wszystkie dokumenty. Przed kontrolą Zakład Ubezpieczeń Społecznych wysyła informację, że zamierza udać się do firmy z kontrolą. Dopiero po doręczeniu informacji o tym, że odbędzie się kontrola, po upływie 7 dni, ale nie dłużej niż 30 dni, powinien odwiedzić nas kontroler – wyjaśnia gość.

Czy można przesunąć kontrolę?

Z zawiadomienia dowiadujemy się przede wszystkim o zakresie i czasie trwania kontroli. Takie zawiadomienie otrzymała ostatnio nasza słuchaczka - pani Katarzyna.

- Dostałam z ZUS-u informację o zaplanowanej kontroli w firmie, ale jest to termin, kiedy akurat muszę wyjechać, czy mogę jakoś go przesunąć?

Jeśli zdarzy się tak, że termin kontroli nam nie odpowiada warto o tym poinformować pracowników Zakładu Ubezpieczeń Społecznych - wyjaśnia Wojciech Andrusiewcz. - Jeśli dostaliśmy informacje, że udaje się do naszej firmy kontrola, a wiemy, że w czasie kiedy ona będzie trwała, nas nie będzie wówczas, powinniśmy skontaktować się z Zakładem Ubezpieczeń Społecznych z osobą wskazaną w piśmie i poinformować, że w trakcie trwania kontroli nas nie będzie. Możemy też upoważnić inną osobę, żeby nas w tym czasie reprezentowała – dodaje.

Pracownik może skorzystać

Kontrola ZUS sięga zwykle nie dalej niż poprzednich 5 lat. W związku z tym przedsiębiorca powinien pamiętać o przechowywaniu dokumentacji związanej z rozliczaniami z ZUS oraz poszczególnymi pracownikami.

- Z tym też często zwracają się do nas pracownicy, którzy uważają, że coś w opłacaniu i naliczaniu składek przez pracodawcę jest nie tak. Jeśli Zakład Ubezpieczeń Społecznych przychodzi na kontrolę, to nie powinniśmy się spodziewać negatywnych konsekwencji, ponieważ większość z nich kończy się ustaleniem nadpłaty – przekonuje rozmówca.

W praktyce, o ile brak jest skarg na płatnika i nie ma problemów w firmie, przedsiębiorca może spodziewać się okresowej kontroli z ZUS mniej więcej raz na 5 lat. A więcej informacji na stronie zus.gov.pl

Justyna Golonko, abo
 

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Masz kłopoty z ZUS? Pomoże doradca ds. ulg i umorzeń

Ostatnia aktualizacja: 31.08.2016 11:09
Już od jutra w kolejnych oddziałach ZUS firmy borykające się z kłopotami finansowymi będą mogły skorzystać ze wsparcia doradcy ds. ulg i umorzeń - tłumaczy Marcin Górecki z Zakładu Ubezpieczeń Społecznych.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Zakładasz firmę? Przez dwa lata możesz płacić preferencyjne składki do ZUS

Ostatnia aktualizacja: 19.10.2016 11:10
Rozpoczęcie własnej działalności gospodarczej to dla wielu osób kluczowy moment w życiu, który otwiera nowe możliwości, ale i weryfikuje pomysły na biznes. Startujący z jednoosobową działalnością gospodarczą przedsiębiorcy mogą liczyć na niższe wydatki związane z obowiązkowymi składkami.
rozwiń zwiń