X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
Gospodarka

Żeby żołnierz dobrze widział także w nocy

Ostatnia aktualizacja: 30.11.2016 12:42
Przemysłowe Centrum Optoelektroniki (PCO) to najważniejszy w kraju producent przyrządów obserwacyjnych i celowniczych dla wojska. Opracowuje, a potem produkuje celowniki, gogle czy lornetki, w których stosuje techniki laserowe, noktowizyjne oraz termowizyjne.
Audio
  • O produktach Przemysłowego Centrum Optoelektroniki w radiowej Jedynce (Sylwia Zadrożna, Naczelna Redakcja Gospodarcza Polskiego Radia)

O produktach Przemysłowego Centrum Optoelektroniki w radiowej Jedynce (Sylwia Zadrożna, Naczelna Redakcja Gospodarcza Polskiego Radia)
A wszystko po to, aby żołnierz dobrze widział także w nocy - mówi Ryszard Kardasz prezes PCO SA.
- Wojna nie toczy się tylko w dzień, ale również w nocy, w bardzo trudnych warunkach. Technologia noktowizyjna wzmacnia światło szczątkowe, ona nie daje komfortu, że w całkowitej ciemności żołnierz widzi. Jednak gdy tylko jest jakaś namiastka, poświata, ona wzmacnia na tyle to światło, że żołnierz widzi. Druga technologia, termowizyjna, tworzy obraz cyfrowy poprzez różnice temperatur – wyjaśnia rozmówca.

Noktowizor wzmacnia światło

W oparciu o technologie noktowizyjne produkowane są między innymi gogle dla kierowców pojazdów bojowych - wyjaśnia inżynier Jerzy Wiśnioch główny technolog w PCO SA.  

- Gogle noktowizyjne wykorzystują szczątkowe światło pochodzące od gwiazd i od księżyca. W noktowizorze znajduje się jego serce, czyli wzmacniacz obrazu. W efekcie kierowca może wyłączyć wszystkie źródła światła i jest w stanie z prędkością 40-50 km poruszać się po terenie niewidoczny dla przeciwnika, – tłumaczy ekspert.

Termowizja czuła na ciepło

Inaczej działa kamera albo celownik termowizyjny.

- Tu wykorzystywane jest światło podczerwone, które jest niewidoczne dla oka. Normalna szyba nie przepuszcza tego promieniowania. Dopiero takie materiały jak krzem, german są w stanie odwzorować to ciepło, które pochodzi od ruchomych obiektów. Jeśli przed nami byłby czarny kot na czarnym tle, to przez noktowizor go nie zobaczymy, natomiast w termowizji ten kot będzie widoczny, bo urządzenia mają czułość 0,1 stopnia Celsjusza. Zatem nic się przed nami nie ukryje, ani w dzień, ani w nocy – podkreśla specjalista.

Termowizja ma też taką przewagę nad noktowizją, że w jej funkcjonowaniu nie przeszkadza ani mgła, ani dym, ani deszcz.

Klientów nie brakuje

PCO to jedyny zakład optyczny w Polskiej Grupie Zbrojeniowej, na rynku od 40 lat, ale polskie wojsko to nie jedyny jego klient.

- Naszym głównym klientem jest wojsko, czyli Inspektorat Uzbrojenia, Inspektorat Wsparcia. Klientami są również firmy z Grupy PGZ oraz inne służby mundurowe, takie jak Policja, Straż Graniczna czy policja skarbowa – dodaje.

Jeśli chodzi o spółki z Grupy, to PCO produkuje kamery termowizyjne do kołowych transporterów opancerzonych Rosomak, z Bumarem-Łabędy współpracuje przy modernizacji czołgów Leopard. Są też kontrakty eksportowe. Indonezja kupuje noktowizory, a na Ukrainie PCO planuje udział w modernizacji tamtejszych czołgów.

Spółka odgrywa także rolę lidera w pracach nad systemem polskiego żołnierza przyszłości TYTAN. A optoelektronika może być też wykorzystywana w cywilnych gałęziach gospodarki, takich jak leśnictwo, rolnictwo, transport czy przemysł.

Sylwia Zadrożna, abo

Zobacz więcej na temat: wojsko
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Polacy opracowali unikalny system unieruchamiania dronów

Ostatnia aktualizacja: 29.11.2016 12:04
Polscy inżynierowie opracowali system wykrywania i unieruchamiania dronów. O zapewnieniu bezpiecznego nieba w obszarze bezzałogowych obiektów latających opowiedział gość Polskiego Radia 24, współtwórca systemu Radosław Piesiewicz z firmy SIRC.
rozwiń zwiń