Gospodarka

Polscy naukowcy mierzą się z technologią szklanego druku 3D

Ostatnia aktualizacja: 02.12.2016 08:12
Doświadczeni w biznesie fizycy mierzą się z technologią szklanego druku 3D. Marzą nie o szklankach dla IKEA, lecz o biotechnologii i światłowodach - informuje "Puls Biznesu".
Czy drukowanie przestrzenne niebawem będzie możliwe w każdym domu?
Czy drukowanie przestrzenne niebawem będzie możliwe w każdym domu?Foto: Wikimedia.Commons/Public Domain

Grupa naukowców w Polsce od dwóch lat pracuje nad własną, unikatową, technologią okiełznania szkła w drukarce 3D. - Udało nam się już przetopić szkło w głowicy naszej konstrukcji - twierdzi Maciej Misiura, prezes spółki Sygnis New Technologies (SNT). Lada miesiąc projekt ma wejść w fazę komercyjną.

SNT nie jest w tej branży nowicjuszem

SNT nie jest w tej branży nowicjuszem. Od lat sprzedaje i wdraża drukarki 3D dla biznesu. Łącznie ma na koncie już ponad 100 projektów, w których udawało się drukować z termoplastu, proszków żywic i metali.

- Szkło jest niszą, nikt jeszcze nie opracował pewnej metody druku 3D. Barierą jest temperatura, sięgająca 1,5 tys. stopni Celsjusza. Nasze rozwiązania zbijają tę barierę o 400-500 stopni - zaznacza Maciej Misiura. Naukowcy z Sygnis muszą jeszcze pokonać problem z kruchością i naprężeniem wydruków, by urządzenie było w pełni funkcjonalne.

PAP, awi

Zobacz więcej na temat: DRUK 3D puls biznesu
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak
Zobacz także

Czytaj także

Ten rok był przełomowy dla branży druku 3D

Ostatnia aktualizacja: 30.12.2015 09:50
Mijający rok był przełomowy dla branży druku 3D, zarówno w kwestiach rynkowych jak i technologicznych. Rynek druku 3D rośnie w olbrzymim tempie, pojawiają się nowe rozwiązania i innowacje. Zdaniem ekspertów wkrótce kolejne polskie firmy, jak ZMorph, 3DGence czy 3DKreator, mogą - obok olsztyńskiego Zortraxa - stać się rozpoznawalne na świecie.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Drukarki 3D dla każdego - projekt polskich naukowców

Ostatnia aktualizacja: 29.09.2016 13:18
Młodzi polscy naukowcy właśnie wymyślili drukarki 3D, które mają być tanie, łatwe w obsłudze i przystępne dla każdego. Mają nam pomagać w codziennym funkcjonowaniu.
rozwiń zwiń