Gospodarka

Polscy naukowcy mierzą się z technologią szklanego druku 3D

Ostatnia aktualizacja: 02.12.2016 08:12
Doświadczeni w biznesie fizycy mierzą się z technologią szklanego druku 3D. Marzą nie o szklankach dla IKEA, lecz o biotechnologii i światłowodach - informuje "Puls Biznesu".
Czy drukowanie przestrzenne niebawem będzie możliwe w każdym domu?
Czy drukowanie przestrzenne niebawem będzie możliwe w każdym domu?Foto: Wikimedia.Commons/Public Domain

Grupa naukowców w Polsce od dwóch lat pracuje nad własną, unikatową, technologią okiełznania szkła w drukarce 3D. - Udało nam się już przetopić szkło w głowicy naszej konstrukcji - twierdzi Maciej Misiura, prezes spółki Sygnis New Technologies (SNT). Lada miesiąc projekt ma wejść w fazę komercyjną.

SNT nie jest w tej branży nowicjuszem

SNT nie jest w tej branży nowicjuszem. Od lat sprzedaje i wdraża drukarki 3D dla biznesu. Łącznie ma na koncie już ponad 100 projektów, w których udawało się drukować z termoplastu, proszków żywic i metali.

- Szkło jest niszą, nikt jeszcze nie opracował pewnej metody druku 3D. Barierą jest temperatura, sięgająca 1,5 tys. stopni Celsjusza. Nasze rozwiązania zbijają tę barierę o 400-500 stopni - zaznacza Maciej Misiura. Naukowcy z Sygnis muszą jeszcze pokonać problem z kruchością i naprężeniem wydruków, by urządzenie było w pełni funkcjonalne.

PAP, awi

Zobacz więcej na temat: DRUK 3D puls biznesu
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Ten rok był przełomowy dla branży druku 3D

Ostatnia aktualizacja: 30.12.2015 09:50
Mijający rok był przełomowy dla branży druku 3D, zarówno w kwestiach rynkowych jak i technologicznych. Rynek druku 3D rośnie w olbrzymim tempie, pojawiają się nowe rozwiązania i innowacje. Zdaniem ekspertów wkrótce kolejne polskie firmy, jak ZMorph, 3DGence czy 3DKreator, mogą - obok olsztyńskiego Zortraxa - stać się rozpoznawalne na świecie.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Drukarki 3D dla każdego - projekt polskich naukowców

Ostatnia aktualizacja: 29.09.2016 13:18
Młodzi polscy naukowcy właśnie wymyślili drukarki 3D, które mają być tanie, łatwe w obsłudze i przystępne dla każdego. Mają nam pomagać w codziennym funkcjonowaniu.
rozwiń zwiń