Gospodarka

Żłobków przybywa, ale to nadal kropla w morzu potrzeb

Ostatnia aktualizacja: 19.12.2016 09:34
Z roku na rok rośnie liczba żłobków i klubów dziecięcych w Polsce, jednak miejsc w placówkach, które zapewniają opiekę nad dzieckiem do 3. roku życia, wciąż jest zbyt mało w stosunku do potrzeb.
Audio
  • O żłobkach mówili w radiowej Jedynce: Grzegorz Baczewski z Konfederacji Lewiatan, Olgierd Podgórski z Ministerstwa Rodziny Pracy i Polityki Społecznej (Elżbieta Szczerbak, Naczelna Redakcja Gospodarcza Polskiego Radia)
W Polsce wciąż brakuje miejsc opieki nad najmłodszymi dziećmi
W Polsce wciąż brakuje miejsc opieki nad najmłodszymi dziećmiFoto: Pixabay.com

To wynik przede wszystkim wieloletnich zaniedbań, mówi Grzegorz Baczewski z Konfederacji Lewiatan.

- Ministerstwo Pracy zajęło się poważnie tym tematem od 2008 roku. Wcześniej Ministerstwo Zdrowia nadzorowało żłobki jako podmioty o charakterze leczniczym, co bardzo blokowało ich funkcjonowanie. Statystyki poprawiają się, te wskaźniki dotyczące liczby miejsc w żłobkach. Natomiast w stosunku do realnych potrzeb to jest bardzo niewielki procent zaspokojenia – zaznacza gość radiowej Jedynki.

Opieką objętych zaledwie 9 proc. dzieci do 3. roku życia

Obecnie na rynku funkcjonuje już ok. 3,5 tys. placówek. Są one jednak w stanie objąć opieką tylko 9 proc. dzieci, przyznaje Olgierd Podgórski z Ministerstwa Rodziny Pracy i Polityki Społecznej.

Olgierd Podgórski Udało się w ciągu tych kilku lat zwiększyć tę liczbę z 30 tys. do ponad 90 tys., więc jest to duży wzrost. Ale nadal jest to tylko 9 proc. dzieci objętych opieką.

- W 2011 roku sytuacja była naprawdę krytyczna, mieliśmy ok. 1,5 tys. instytucji, które dysponowały raptem 30 tys. miejsc. Udało się w ciągu tych kilku lat zwiększyć tę liczbę z 30 tys. do ponad 90 tys., więc jest to duży wzrost. Ale nadal jest to tylko 9 proc. dzieci objętych opieką. Dążymy do tego, również polityka Unii Europejskiej w tym kierunku zmierza, żeby takie miejsca były gwarantowane mniej więcej dla 1/3 dzieci w rocznikach do 3. roku życia – mówi ekspert.

W większości gmin nie ma żłobków

Powstawanie żłobków wspiera Program Maluch, dzięki któremu udaje się każdego roku utworzyć ok. 5 tys. nowych miejsc i obniżyć opłaty w już istniejących. Mimo to, w większości gmin w Polsce, nie ma ani jednej placówki, dla dzieci do lat 3.

- Te instytucje, które dzisiaj funkcjonują, koncentrują się tak naprawdę w większych miastach. Natomiast w większości gmin takich żłobków nie ma. Co roku staramy się zachęcać wszystkie samorządy, w szczególności te, które nie mają jeszcze takich instytucji, do skorzystania ze środków z programu Maluch, bo są to środki nie tylko na samo utworzenie instytucji, na poniesienie tego początkowego kosztu inwestycji, ale później rok do roku to są środki na funkcjonowanie tych żłobków, co powoduje, że gmina wówczas musi mniej angażować własnych środków. Te żłobki są też wówczas bardziej dostępne dla rodziców, bo ich cena jest niższa – mówi Olgierd Podgórski.

Potrzebne zachęty dla pracodawców

A im więcej żłobków, tym lepiej też dla gospodarki. Dlatego przydałyby się też zachęty dla pracodawców, uważa Grzegorz Baczewski z Konfederacji Lewiatan.

- Ze względu na to, że pracodawcy już coraz częściej spotykają się z problemami z rekrutacją pracowników, warto byłoby rozważyć jakiś program wspierający właśnie firmy w tym, że wzięły na siebie część tych obowiązków związanych z zapewnieniem takiego środowiska pracy, które pozwala godzić macierzyństwo z pracą. Różnego rodzaju wsparcie w postaci ulg podatkowych, czy celowanej pomocy dla takich firm byłoby wskazane – podkreśla rozmówca Jedynki.

Tworzenie żłobków wspierają fundusze europejskie

Olgierd Podgórski z resortu pracy podkreśla, że na tworzenie żłobków są również dostępne środki europejskie.

- Z tych środków może skorzystać każdy, zarówno jednostki samorządu terytorialnego, ale również osoby fizyczne, które prowadzą działalność gospodarczą mogą po takie środki sięgnąć. W tej perspektywie europejskiej to jest ponad 400 mln euro, które może być w programach regionalnych kierowane właśnie na powstawanie i funkcjonowanie żłobków – mówi Olgierd Podgórski.

Na Program Maluch natomiast, w tym roku przeznaczono ponad 150 mln zł.

Elżbieta Szczerbak, awi

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak
Zobacz także

Czytaj także

Program MALUCH: 80 mln zł na miejsca opieki nad dziećmi do lat trzech

Ostatnia aktualizacja: 03.02.2016 11:32
80 mln zł otrzymają gminne i niepubliczne żłobki, kluby dziecięce oraz dzienni opiekunowie - poinformowało MRPiPS, które ogłosiło podział środków z tegorocznego programu MALUCH. Dofinansowanych zostanie ponad 35 tys. miejsc opieki nad dziećmi do lat 3.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Maluch Plus: żłobków będzie więcej, ale to nadal kropla w morzu potrzeb

Ostatnia aktualizacja: 24.11.2016 14:00
Rusza program Maluch Plus wspierający rozwój instytucji opieki nad dziećmi w wieku do lat 3 - żłobków, klubów dziecięcych i dziennych opiekunów.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Rodzina 500+. Dzieci będzie więcej, ale nadal brakuje żłobków

Ostatnia aktualizacja: 14.12.2016 18:27
Jest możliwe, że w wyniku programu "Rodzina 500+" część kobiet zrezygnowała z pracy, mówi na antenie radiowej Jedynki Bartosz Marczuk, podsekretarz stanu w Ministerstwie Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej. Ważne jest jednak to, aby kobiety po urodzeniu dziecka miały możliwość powrotu do pracy. Sprzyjać temu powinny wyższe płace i rozbudowany system opieki nad dziećmi. Już wkrótce prawie każde dziecko będzie miało miejsce w przedszkolu. Niestety nadal brakuje żłobków.
rozwiń zwiń