X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
Gospodarka

Badania: jak Polacy korzystają z internetu, laptopa, smartfona

Ostatnia aktualizacja: 20.12.2016 18:54
Polacy znacznie częściej serfują po internecie przy użyciu laptopa lub netbooka niż wynosi średnia dla krajów Unii Europejskiej (odpowiednio: 74% wobec 64%), natomiast rzadziej używają do tego celu telefonu komórkowego lub smartfona (odpowiednio: 60% wobec 79%), wynika z danych Eurostatu.
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: Pixabay.com

Pod względem odsetka użytkowników, którzy w ciągu ostatnich 3 miesięcy skorzystali z internetu za pośrednictwem telefonu komórkowego lub smartfona Polska zajęła przedostatnie miejsce w UE - przed Czechami. Pierwsze trzy miejsca zajęły: Hiszpania, Cypr i Holandia, podano w komunikacie.

Eurostat: Prawie 3/4 Polaków używa internetu na laptopie, 60% - na smartfonie

Komputera stacjonarnego jako narzędzia do serfowania po internecie używa 49% Polaków (średnia unijna: 54%), zaś tabletu - 21% (średnia unijna: 44%), podano także.

NASK: 93,4 proc. nastolatków korzysta codziennie z internetu

Naukowa i Akademicka Sieć Komputerowa przedstawiła we wtorek wyniki badań "Nastolatki 3.0." Wynika z nich, że 93,4 proc. polskich gimnazjalistów i licealistów korzysta codziennie z internetu. Około 30 proc. pozostaje on-line przez cały czas.

Koordynowane przez NASK badania "Nastolatki 3.0" zostały przeprowadzone przez Fundację Pedagogium przy współpracy z Ośrodkiem Sondaży Społecznych "Opinia". To druga edycja raportu - pierwsza została opublikowana w 2014 r.

Internet podstawowym narzędziem komunikacji dla nastolatków

Badania pokazują, że internet jest dla polskich gimnazjalistów i licealistów podstawowym narzędziem komunikacji. "Aplikacje internetowe, takie jak komunikaty i serwisy społecznościowe, zastępują nastolatkom kontakt telefoniczny, poszerzają też i zmieniają formy interakcji" - powiedział podczas prezentacji raportu prof. Maciej Tanaś, kierownik Pracowni Edukacyjnych Zastosowań Technologii Informacyjno-Komunikacyjnych w NASK.

Internet dla polskiego nastolatka jak tlen

Około 30 proc. polskich nastolatków pozostaje on-line cały czas bez względu na miejsce pobytu. 93,4 proc. korzysta z internetu codziennie w domu, 62,5 proc. - w szkole. 31,3 proc. badanej młodzieży przyznało, że codziennie korzysta przez przynajmniej 5 godzin ze smartfona - czytamy w raporcie.

Dla 90,6 proc. uczestników badania internet to środek komunikacji ze znajomymi ze szkoły, 85,4 proc. - z kolegami spoza szkoły. Znacznie rzadsze są kontakty on-line z nauczycielami. 58,7 proc. uczniów nigdy nie porozumiewało się z nimi przez internet - wynika z raportu.

Prawie 80 proc. nastolatków korzysta z serwisów społecznościowych

78,1 proc. polskich nastolatków codziennie korzysta z serwisów społecznościowych, 68,7 proc. - z komunikatorów internetowych. 68,2 proc. badanych słucha muzyki i ogląda filmy przez internet. Inne popularne sposoby wykorzystywania internetu przez młodzież szkolną, to m.in. poszerzanie wiedzy w ramach hobby (41,8 proc.), poszukiwanie bieżących informacji (34 proc.) i gry on-line (23,1 proc.) - poinformowała NASK.

Prawie 80 proc. nastolatków korzysta z internetu przy odrabianiu lekcji

79,7 proc. badanych wykorzystuje internet jako pomoc w odrabianiu lekcji. Najczęściej uczniowie korzystają w tym celu z Google (60 proc.) i Wikipedii (43,3 proc.). 22,7 proc. odpowiedziało, że nie zwraca uwagi, z jakich internetowych źródeł wiedzy czerpie. "40,3 proc. nastolatków przyznało, że korzysta z urządzeń mobilnych jako ściągi na sprawdzianach i klasówkach" - zwróciła uwagę współautorka raportu, dr Agnieszka Wrońska z NASK.

Nastolatkowie świadomi zagrożeń w sieci, ale wielu je lekceważy

Badania wykazały, że młodzież jest coraz bardziej świadoma zagrożeń wynikających z częstej obecności w internecie, ale rzadko reaguje na niewłaściwe zachowania w sieci. 59,7 proc. badanych zauważyło obrażanie ich znajomych przez internautów. 32,2 proc. z nich samo było obiektem wyzwisk.

"Niestety, aż 39 proc. badanych przyjmowało w takich przypadkach bierną postawę i nie powiadamiało nikogo o stosowanej wobec nich przemocy w internecie" - podkreślił dyrektor NASK Wojciech Kamieniecki.

57,6 proc. nastolatków ogranicza nieznajomym dostęp do swoich kont w serwisach społecznościowych. 76,9 proc. deklaruje, że nigdy nie spotkało się z poznaną w internecie osobą dorosłą.

Partnerem badania jest Rzecznik Praw Dziecka Marek Michalak. Pełny raport z badań zostanie zaprezentowany w styczniu 2017 r.

PAP, jk


Zobacz więcej na temat: internet telefony komórkowe
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Opłaty roamingowe ponownie w dół. A co z transferem danych?

Ostatnia aktualizacja: 16.02.2016 09:42
Wszyscy, którzy planują wyjazd na majówkę do krajów Unii Europejskiej i będą korzystać z telefonu komórkowego, zapłacą zdecydowanie mniej niż do tej pory.
rozwiń zwiń