Gospodarka

Kto zyskuje na programie Rodzina 500 Plus?

Ostatnia aktualizacja: 23.12.2016 12:59
Blisko 3 miliony 800 tysięcy dzieci, czyli 55 proc. wszystkich dzieci do 18 lat w Polsce objętych zostało wsparciem z programu Rodzina 500 plus. Do rodzin trafiło ponad 15 miliardów złotych.
Audio
  • O tym co zmienił program Rodzina 500 Plus w Po pierwsze ekonomia radiowej Jedynki (Justyna Golonko, Naczelna Redakcja Gospodarcza Polskiego Radia)

Program skutecznie poprawia wskaźniki ubóstwa tłumaczył Bartosz Marczuk - podsekretarz stanu w ministerstwie Rodziny Pracy i Polityki Społecznej na antenie Radiowej Jedynki.

- Dzieci żyjących w skrajnej nędzy w 2014 roku było 718 tys. Po wprowadzeniu programu 500 Plus takich dzieci mamy 187 tys. Taka poprawa w Polsce nigdy wcześniej nie nastąpiła – podkreśla gość.

Program "Rodzina 500 Plus" znacząco wpływa na obniżenie ubóstwa wśród dzieci i ich rodziców- tak wynika też z raportu Europejskiej Sieci Przeciwdziałania Ubóstwu. Z szacunków już wynika, że dzięki tym świadczeniom ubóstwo w Polsce obniży się o kilkadziesiąt procent.

Zyskuje cała gospodarka

Ale co ważne ma taż pozytywny wpływ na całą polską gospodarkę - dodaje prof. Elżbieta Mączyńska prezes Polskiego Towarzystwa Ekonomicznego i SGH.

- Jest to program dobry i potrzebny gospodarce ze względu na dramat demograficzny, który dokonuje się w Polsce. Do 2050 roku ubędzie nas o ponad 4,5 mln osób. Ten program przekłada się na gospodarkę zwiększając popyt. Obecnie popyt nie nadąża za podarzą, program 500+ może tę sytuację zmienić. Dodatkowo jakość życia w rodzinach się poprawi – zauważa prof. Elżbieta Mączyńska.

Więcej kobiet rodzi dzieci  

Program 500 plus może mieć także znaczący udział w tym, że w 2016 r. więcej kobiet zdecydowało się urodzić dziecko - tłumaczy Andrzej Kensbok, ekspert Fundacji Republikańskiej.

- NFZ opublikował informację, że w tym roku ponad 14,5 tysiąca kobiet więcej jest w ciąży, niż było w zeszłym roku. Szczególnie są to osoby w wieku powyżej 30. roku życia. W jakiś sposób na pewno wiąże się to z programem Rodzina 500 Plus – dodaje.

Brakuje mieszkań

Program Rodzina Plus działa już 9 miesięcy. Następnym elementem wsparcia polskich rodzin, zwłaszcza wielodzietnych jest Program Mieszkanie Plus. Rozpoczęła się realizacja pierwszych inwestycji w ramach tego programu. Zdaniem prof. Elżbiety Mączyńska - to także dziś bardzo potrzebny Program.

- W Polsce problemem jest to, że nie ma rozwiniętego budownictwa czynszowego. To oznacza, że ludzie, którzy nie mają mieszkania są skazani na wynajem na prywatnych zasadach. Bywa, że są zaskakiwani różnymi decyzjami właścicieli tych mieszkań, na przykład, że nagle mają się wyprowadzić, co im utrudnia planowanie zawodowe. Program budownictwa mieszkaniowego może to zmienić i pomóc ludziom, którzy mają życiowe problemy – dodaje.

 Prawo ubiegania się o lokale z programu Mieszkanie Plus będą mieć wszyscy obywatele. W rządowym programie preferowane będą jednak rodziny wielodzietne i o niskich dochodach.

Justyna Golonko, abo

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Rodzina 500 Plus: tylko cel socjalny udało się osiągnąć

Ostatnia aktualizacja: 19.12.2016 13:31
Program Rodzina 500 Plus znacząco wpływa na obniżenie ubóstwa wśród dzieci i ich rodziców, wynika z raportu Europejskiej Sieci Przeciwdziałania Ubóstwu.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Szefowa MRPiPS Elżbieta Rafalska: twierdzenie, że z powodu programu 500+ kobiety rezygnują z pracy jest nieuprawnione

Ostatnia aktualizacja: 22.12.2016 11:25
Twierdzenie, że z powodu 500 plus kobiety rezygnują z pracy jest całkowicie nieuprawnione - przekonuje szefowa MRPiPS Elżbieta Rafalska. Zwraca uwagę, że choć liczba osób nieaktywnych zawodowych ostatnio wzrosła, to wskaźniki zatrudnienia kobiet są coraz wyższe.
rozwiń zwiń