Gospodarka

Fundusz dla innowacyjnych naukowców i firm

Ostatnia aktualizacja: 28.12.2016 15:08
Pierwsze inwestycje pod koniec przyszłego lub na początku 2018 roku. Specjalny fundusz będzie inwestował w najbardziej ryzykowne, ale także najbardziej zyskowne pomysły polskich naukowców i przedsiębiorców. Dzięki temu polska gospodarka ma stać się bardziej nowoczesna.
Audio
  • Minister nauki Jarosław Gowin powiedział, że fundusz będzie miał na inwestycje około 2 miliardów złotych
Podpisanie umowy przez Narodowe Centrum Badań i Rozwoju oraz PFR Ventures dotyczyło uruchomienia Funduszu Inwestycyjnego w ramach programu BRIdge VC
Podpisanie umowy przez Narodowe Centrum Badań i Rozwoju oraz PFR Ventures dotyczyło uruchomienia Funduszu Inwestycyjnego w ramach programu BRIdge VCFoto: PAP/Paweł Supernak

Minister nauki Jarosław Gowin powiedział, że fundusz będzie miał na inwestycje około 2 miliardów złotych. Mają to być środki zarówno publiczne, jak i prywatne. Podobne fundusze w zamian za pieniądze przejmują część udziałów w spółkach komercjalizujących wynalazki. Wicepremier Gowin poinformował, że po czterech latach zaangażowania fundusz będzie sprzedawał swoje udziały w firmach, które wcześniej wspierał.

Fundusz ma środki, żeby inwestować w komercjalizację wynalazków

Szef resortów rozwoju i finansów Mateusz Morawiecki powiedział, że fundusz ma wystarczające środki, żeby inwestować w komercjalizację wynalazków. Według wicepremiera, większym wyzwaniem będzie znalezienie wynalazków, które mają potencjał do zaistnienia na rynku. Mateusz Morawiecki ma nadzieję, że za pół roku lub za rok okaże się, iż fundusz jest zbyt mały w stosunku do potrzeb.
Dyrektor Narodowego Centrum Badań i Rozwoju, profesor Maciej Chorowski w rozmowie z Informacyjną Agencją Radiową przyznaje, że finansowanie komercjalizacji badań jest ryzykowne. Według niego, sukcesem będzie przejście kilku spośród kilkudziesięciu firm z kategorii małej do średniej lub dużej. Porażką, jak twierdzi profesor Chorowski, byłby brak korzyści dla gospodarki.
Umowa między NCBiR a Polskim Funduszem Rozwoju ma pozwolić na sfinansowanie komercjalizacji badań, prowadzonych przez naukowców i firmy. Działalność funduszu może wesprzeć komercjalizację wynalazków w branżach biotechnologicznej, materiałowe czy energetycznej.

abo

 

Zobacz więcej na temat: innowacyjna gospodarka
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak
Zobacz także

Czytaj także

PARP: luka w finansowaniu innowacyjności MŚP to 50 mld zł

Ostatnia aktualizacja: 05.12.2016 18:55
Polski Fundusz Rozwoju szacuje, że luka w finansowaniu małych i średnich firm w zakresie innowacyjności - to ok. 50 mld zł. Staramy się ją wypełniać funduszami UE- powiedziała w poniedziałek prezes Polskiej Agencji Rozwoju Przedsiębiorczości Patrycja Klarecka.
rozwiń zwiń