X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
Gospodarka

Prof. Mączyńska: nierówności na świecie narastają, a Davos nie potrafi znaleźć na to recepty

Ostatnia aktualizacja: 20.01.2017 13:10
Na świecie wciąż narastają nierówności społeczne, a decydenci na Forum Ekonomicznym w Davos nie potrafią znaleźć na to recepty - mówi prof. Elżbieta Mączyńska. Jak dodaje, nie chodzi o wspieranie trendów socjalistycznych, ale o ochronę rynku i gospodarki.
Prof. Elżbieta Mączyńska, prezes Polskiego Towarzystwa Ekonomicznego
Prof. Elżbieta Mączyńska, prezes Polskiego Towarzystwa EkonomicznegoFoto: Newseria

Z opublikowanego w poniedziałek raportu organizacji charytatywnej Oxfam wynika, że ośmiu najbogatszych ludzi na świecie ma tyle majątku co 3,6 miliarda najbiedniejszych. Organizacja ostrzega przed pogłębianiem się nierówności ekonomicznych. Data publikacji nie jest przypadkowa - raport został udostępniony w dniu rozpoczęcia Światowego Forum Ekonomicznego w szwajcarskim Davos z udziałem światowych liderów politycznych i gospodarczych.

- To robi duże wrażenie, wręcz szokuje - osiem osób ma taki sam majątek jak połowa ludzkości świata.(...)Ten raport eksponuje to, co jest dyskutowane na forum w Davos od kilku lat - negatywne konsekwencje dla gospodarki, które wynikają z takiego podziału bogactwa. Nie chodzi tu a hasła typu "wszyscy mamy jednakowe żołądki", nie chodzi o jakieś socjalistyczne trendy, chodzi o ochronę rynku i gospodarki - powiedziała prof. Mączyńska, która jest prezesem Polskiego Towarzystwa Ekonomicznego.

Rozrastanie się spekulacyjnego sektora finansowego

Jak wyjaśniła, w sytuacji, w której wąska grupa ludzi koncentruje ogromny majątek, narasta tzw. luka popytowa. - Warto przytoczyć słowa szefowej Międzynarodowego Funduszu Walutowego - ileż jeszcze ci bogaci mogą kupić jachtów, nieruchomości, brylantów. Występuje zjawisko malejącej krańcowej użyteczności dochodu. Ktoś, kto ma kilkanaście miliardów na koncie, może tego kolejnego miliarda na tym koncie nie zauważyć. Najbogatsi zaspokajają wszelkie potrzeby w ekstremalny sposób i napotykają na barierę dalszego dystrybuowania swojego bogactwa. Często uciekają się w sferę spekulacyjną. To jedna z przyczyn rozrastania się spekulacyjnego sektora finansowego, który m.in. doprowadził do światowego kryzysu w 2008 roku - powiedziała.

Mączyńska podkreśla, że jeżeli ludzie nie otrzymują należytych dochodów, to rosnąca w skutek postępu technologicznego produkcja nie znajduje nabywców. - To znaczy tyle, że nasze dochody nie są odpowiednio skorelowane z rosnącą produkcją. Oczywiście nie chodzi o uprawianie jakiegoś rozdawnictwa, żeby ludzie tylko kupowali. Chociaż niektóre kraje poszły w tym kierunku. To koncepcja dochodu podstawowego, należnego wszystkim bez względu na ich stan majątkowy, to czy pracują i czy mają perspektywy rozwoju. Kraje skandynawskie się do tego przymierzają, a Finlandia to nawet wdrożyła. Traktowane jest to jako eksperyment, ale nie rozwiązuje to sprawy. Chodzi o to, żeby mechanizm, który tkwi we współczesnym kapitalizmie, nie działał w kierunku narastania nierówności. Tak niestety teraz jest - powiedziała.

Problem rosnących nierówności można rozwiązać

Jej zdaniem doświadczenia niektórych krajów, np. skandynawskich dowodzą, że problem rosnących nierówności można rozwiązać. - Nieprzypadkowo kraje skandynawskie cechuje to, że znajdują się we czołówce rankingów innowacyjności, inkluzywności, sprawiedliwości społecznej i rozwoju społeczno-gospodarczego, rozumianego szeroko, nie tylko jako wzrost gospodarczy, ale przede wszystkim postęp społeczny, edukacyjny, zdrowotny, dostęp kultury. Kraje skandynawskie zdecydowanie lepiej sobie z tym radzą. Trzeba się przyglądać rozwiązaniom, które zostały wprowadzone w tych krajach - zaznaczyła.

W jej opinii problem nierówności narasta i nasila się. - Stąd Davos zajmuje się tym od kilku lat. Niestety, zajmuje się nieskutecznie, bo gdyby zajmowało się skutecznie, to nierówności by się zmniejszały, a one w skali świata narastają - zaznaczyła.

PAP, awi

Zobacz więcej na temat: Światowe Forum Ekonomiczne w Davos
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Forum w Davos. Przed UE ważne wyzwania ekonomiczne

Ostatnia aktualizacja: 18.01.2017 17:40
Ważne wyzwania dla Unii Europejskiej mają charakter ekonomiczny - ocenili eksperci podczas debaty pod hasłem „naprawić europejski rozłam” odbywającej się podczas Światowego Forum Ekonomicznego w szwajcarskim Davos.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Mateusz Morawiecki w Davos o walce z unikaniem opodatkowania

Ostatnia aktualizacja: 20.01.2017 08:14
Walka z międzynarodowymi oszustwami podatkowymi była głównym tematem debaty podczas Światowego Szczytu Ekonomicznego w Davos. W dyskusji wziął udział minister rozwoju i finansów - Mateusz Morawiecki.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Krupiński: Davos pokazuje, że zmienia się myślenie o gospodarce

Ostatnia aktualizacja: 19.01.2017 20:13
Davos pokazuje, że zmienia się myślenie o gospodarce - powiedział PAP prezes Grupy PZU Michał Krupiński. Poinformował, że w przyszłym tygodniu zostaną złożone do KNF dokumenty o zgody ws. przejęcia Pekao.
rozwiń zwiń