Gospodarka

Dramatycznie mało miejsc w żłobkach w Polsce. Program Maluch Plus to zmieni?

Ostatnia aktualizacja: 02.02.2017 13:23
Rząd przeznaczy prawie 500 mln zł na żłobki zadeklarowała ostatnio premier Beata Szydło. Dzięki tym środkom ma powstać kilkanaście tysięcy nowych miejsc dla maluchów i wspartych ma zostać kilkadziesiąt już istniejących. To ważne, bo obecnie pod względem opieki instytucjonalnej nad dziećmi, Polska znajduje się w ogonie Europy.
Audio
  • O dostępności miejsc opieki dla najmłodszych dzieci mówili w radiowej Jedynce: wiceminister rodziny, pracy i polityki społecznej Bartosz Marczuk i Grzegorz Baczewski z Konfederacji Lewiatan (Elżbieta Szczerbak, Naczelna Redakcja Gospodarcza Polskiego Radia)
Wciąż mamy niewystarczający poziom miejsc dla maluchów
Wciąż mamy niewystarczający poziom miejsc dla maluchówFoto: amelaxa/Shutterstock.com

Choć z roku na rok rośnie liczba żłobków i klubów dziecięcych w naszym kraju, to jednak miejsc w placówkach, które zapewniają opiekę nad dzieckiem do 3. roku życia, wciąż jest zbyt mało do potrzeb, przyznaje wiceminister rodziny, pracy i polityki społecznej Bartosz Marczuk.

- W tej chwili jesteśmy mniej więcej na poziomie ok. 9,5 proc. – takie mamy pokrycie w miejscach w żłobkach i w różnych formach opieki nad najmłodszymi dziećmi. Chcielibyśmy, aby ten wskaźnik wzrósł mniej więcej do 30 proc. Na liczby to przekłada się w ten sposób, że mamy w tej chwili ok. 100 tys. miejsc w tych placówkach opieki nad najmłodszymi dziećmi, a powinniśmy celować w kierunku ok. 250 – 300 tys. takich miejsc – podaje liczby wiceminister.

Wieloletnie zaniedbania

Wciąż niewystarczający poziom miejsc dla maluchów, to wynik przede wszystkim wieloletnich zaniedbań, mówi Grzegorz Baczewski z Konfederacji Lewiatan.

- Ministerstwo Pracy zajęło się poważnie tym tematem od 2008 roku. Wcześniej Ministerstwo Zdrowia nadzorowało żłobki jako podmioty o charakterze leczniczym, co bardzo blokowało ich funkcjonowanie. Statystyki poprawiają się, te wskaźniki dotyczące liczby miejsc w żłobkach. Natomiast w stosunku do realnych potrzeb to jest bardzo niewielki procent zaspokojenia – wyjaśnia ekspert.

Największym problemem dostępność placówek

Głównym problemem jest dostępność. Jak podkreśla ekspert, w większości gmin w Polsce, nie ma ani jednej placówki, dla dzieci do lat 3.

Grzegorz Baczewski Te osoby, które nie są w stanie sobie w 100 proc. opłacić opieki w prywatnych żłobkach, mają duże problemy.

- Dostępność rozumiana wielorako: po pierwsze przestrzenna, to znaczy można na mapie Polski znaleźć miejsca, gdzie mamy białe plamy, jeżeli chodzi o dostępność opieki przedszkolnej, ale również dostępność pod względem finansowym. Te osoby, które nie są w stanie sobie w 100 proc. opłacić opieki w prywatnych żłobkach, mają duże problemy – zaznacza Grzegorz Baczewski.

Miejsc opieki nad najmłodszymi dziećmi ma przybywać

Powstawanie żłobków dotychczas wspierał Program Maluch. Teraz Maluch Plus, dzięki niemu miejsc w takich placówkach ma przybywać jeszcze szybciej niż ostatnio, podkreśla wiceminister Bartosz Marczuk.

- Można spodziewać się, że tych miejsc będzie przybywać zdecydowanie szybciej, co najmniej z dwóch powodów. Pierwszy jest taki, że zmieniliśmy ten program Maluch i ten Plus nie jest przypadkowy, dlatego że w tym roku wprowadziliśmy zupełnie nowy moduł do tego programu, który pozwala podmiotom niepublicznym na wykorzystanie pieniędzy po to, żeby dostosować już istniejące lokale, budynki, czy miejsca do funkcjonowania żłobka – mówi gość Jedynki.

Środki z Unii Europejskiej

Co ważne, na tworzenie takich placówek są również dostępne środki europejskie, z których może skorzystać każdy.

Bartosz Marczuk W tej perspektywie finansowej mamy oszałamiającą wręcz kwotę blisko 2 mld zł dla ludzi, którzy będą się decydować na tworzenie tego rodzaju miejsc.

- W tej perspektywie finansowej mamy oszałamiającą wręcz kwotę blisko 2 mld zł dla ludzi, którzy będą się decydować na tworzenie tego rodzaju miejsc. Można się więc spodziewać, że ten proces rzeczywiście będzie przyspieszał – przewiduje wiceminister Bartosz Marczuk.

Na program Maluch Plus tylko w tym roku przeznaczono  ponad 150 mln zł. Dzięki tym środkom w 2017 roku resort dofinansuje ponad 12 tys. nowych oraz 42 tysiące już funkcjonujących miejsc dla maluchów.

W niedalekiej przyszłości resort chce także zliberalizować przepisy, które regulują sposób zarówno funkcjonowania, jak i powstawania żłobków.

Elżbieta Szczerbak, awi

Zobacz więcej na temat: dzieci przedszkole
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak
Zobacz także

Czytaj także

Maluch Plus: żłobków będzie więcej, ale to nadal kropla w morzu potrzeb

Ostatnia aktualizacja: 24.11.2016 14:00
Rusza program Maluch Plus wspierający rozwój instytucji opieki nad dziećmi w wieku do lat 3 - żłobków, klubów dziecięcych i dziennych opiekunów.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Żłobków przybywa, ale to nadal kropla w morzu potrzeb

Ostatnia aktualizacja: 19.12.2016 09:34
Z roku na rok rośnie liczba żłobków i klubów dziecięcych w Polsce, jednak miejsc w placówkach, które zapewniają opiekę nad dzieckiem do 3. roku życia, wciąż jest zbyt mało w stosunku do potrzeb.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Premier Beata Szydło: rząd przeznaczy ok. 500 mln zł na program Maluch plus

Ostatnia aktualizacja: 30.01.2017 17:45
Premier Beata Szydło powiedziała w poniedziałek w Stalowej Woli, że w tym roku rząd przeznaczy na program "Maluch plus" ok. 500 mln zł. Minister Elżbieta Rafalska dodała, że powstanie ponad 12 tys. nowych miejsc w żłobkach.
rozwiń zwiń