X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
Gospodarka

Wycinka drzew: nowe przepisy będą zmienione?

Ostatnia aktualizacja: 21.02.2017 10:42
O ile jest jakaś luka prawna w poselskiej nowelizacji ustawy o ochronie przyrody, to trzeba to naprawić, powiedział prof. Jan Szyszko, minister środowiska, odnosząc się do kwestii wycinki drzew pod działalność gospodarczą.
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: www.pixabay.com/pl/users/tpsdave-12019 (domena publiczna)

Od 1 stycznia weszły w życie nowe przepisy, które regulacją sprawy wycinki drzew i krzewów. Od tej pory bez zezwolenia można je wyciąć na prywatnej posesji pod warunkiem jednak, że ich usunięcie nie będzie związane z prowadzeniem działalności gospodarczej.

– Jeśli ktoś prowadzi działalność gospodarczą musi uzyskać pozwolenie na wycięcie drzew – podkreśla minister Jan Szyszko.

Minister Szyszko odniósł się do kwestii wycinki drzew przed Urzędem Dzielnicy Warszawa Śródmieście. – Jeżeli zostało złamane prawo, sprawą powinien zająć się prokurator.

Czytaj dalej
drzewa 1200.jpg
Wycinka drzew: stołeczny ratusz przekaże do Sejmu projekt nowelizacji ustawy o ochronie przyrody

Minister zwrócił też uwagę na sprawę kontroli tego, czy wycinka bez wymaganego zezwolenia nie następuje pod działalność gospodarczą. Jak podkreśla kontrola w tym zakresie należy do samorządu. Zaznacza jednak, że resort będzie uważnie analizował efekty praktyki stosowania nowej ustawy, tak aby wszelkie luki prawne zostały wyeliminowane.

Prof. Jan Szyszko zaznaczył, że celem nowych przepisów było zlikwidowanie niepotrzebnej biurokracji i fikcji administracyjnej i zniesienie obecnych ograniczeń dla właścicieli nieruchomości prywatnych w zakresie usuwania drzew i krzewów rosnących na ich działce. – Jeśli są one wykorzystywane niezgodnie celem, w jakim zostały uchwalone, to jest to sprawa dla odpowiednich organów - dodał.

Minister Szyszko podkreślił, że podobnie jak Jarosław Kaczyński, Prezes Prawa i Sprawiedliwości, jest zdecydowanym przeciwnikiem łamania prawa i korupcji. – Jeśli takie sytuacje będą miały miejsce to jest to sprawa dla organów ścigania – zaznaczył. – Jeśli taka będzie decyzja posłów nie wykluczona jest nowelizacja tych przepisów.

Jarosław Kaczyński: przepisy będą zmienione

Przepisy dotyczące wycinki drzew na prywatnych posesjach będą zmienione - zadeklarował z kolei w poniedziałek prezes PiS Jarosław Kaczyński podczas spotkania z warszawskimi i podwarszawskimi strukturami partii.

W poniedziałkowym spotkaniu w siedzibie PiS przy ul. Nowogrodzkiej uczestniczyli też m.in. szef MSWiA Mariusz Błaszczak, minister koordynator służb specjalnych Mariusz Kamiński (szef warszawskich struktur PiS), a także posłowie Jarosław Krajewski i Paweł Lisiecki.

Według uczestników spotkania, z którymi rozmawiała prezes ostro skrytykował ministerstwo środowiska za przepisy dot. wycinki drzew na prywatnych posesjach. - Prezes powiedział, że jest przeciw tym rozwiązaniom i będzie ich zmiana. Stwierdził, że widać w tym prawie lobbing - poinformował warszawski polityk partii.

Czytaj dalej
szyszko.jpg
Minister środowiska: jeśli jest jakaś luka w prawie dotycząca wycinki drzew, trzeba ją zmienić

Rzecznik rządu: zobaczmy jeszcze, jak ta ustawa funkcjonuje

Rzecznik rządu Rafał Bochenek był pytany we wtorek w telewizji Wirtualnej Polski o słowa prezes PiS Jarosława Kaczyńskiego.

Bochenek na pytanie, czy zmiany, których chce prezes PiS, rzeczywiście będą wprowadzone, odparł: - Poczekajmy, zobaczymy, jakie działania podejmą parlamentarzyści i politycy w najbliższym czasie.

Pytany, czy ewentualny projekt będzie poselski czy rządowy, wskazał, że "to nie był w ogóle projekt rządowy". Bochenek podkreślił, że ustawa dotycząca wycinki drzew "dopiero weszła" w życie. - Zobaczymy, poczekajmy przez moment jeszcze, jak ta ustawa funkcjonuje - zaznaczył.

Rzecznik rządu podkreślił, że ustawa "miała przede wszystkim ułatwić obywatelom gospodarowanie na swoich nieruchomościach".

Bochenek był też pytany o wycinkę drzew na skwerze przed Urzędem Dzielnicy Śródmieście w Warszawie. Jak podkreślił, na podstawie nowych przepisów "tylko i wyłączenie osoby fizyczne i w zakresie, jakim to nie podlegało działalności gospodarczej mogły dokonać wycinki drzew na swoich nieruchomościach". - Natomiast jeżeli ktoś prowadzi działalność gospodarczą, jeżeli ktoś np. chciał budować jakieś osiedle (...) oni już musieli - w normalnym trybie - występować o zgodę do właściwych organów - zauważył.

- Myślę, że w tym momencie jest trochę taka nagonka medialna. Myślę, że są wyolbrzymiane pewne sytuacje. Nie sądzę, żeby tutaj doszło do jakichś nadzwyczajnych wycinek w Polsce - podkreślił rzecznik rządu.

W podwarszawskich miejscowościach nastąpiło masowe wycinanie drzew

Minister środowiska Jan Szyszko pytany był w zeszłym tygodniu, czy jego zdaniem nowe przepisy nie wymykają się spod kontroli. Niektóre media donoszą, że po zmianie prawa m.in. w podwarszawskich miejscowościach nastąpiło masowe wycinanie drzew, w tym tych starych.

- Własność prywatna jest własnością prywatną. Ludzie nie tylko wycinają drzewa, ale i je sadzą (...) To jest prawo konstytucyjne, prawo własności, kto posadził, ma prawo wyciąć i dokładnie wie, co z tym drzewem ma zrobić - mówił szef resortu środowiska.

Szyszko pytany był też o kwestię kontroli tego, czy wycinka nie następuje pod działalność gospodarczą. W takim przypadku pozwolenie na usunięcie drzewa jest bowiem niezbędne.
Minister podkreślił, że kontrola w takich sprawach nie należy do państwa, tylko do samorządu. Wskazał, że każdy, kto ma prawo własności, jest osobą fizyczną na prawo dokonać wycinki drzew bądź krzewów.

Jak tłumaczyło wcześniej Ministerstwo Środowiska, samorząd na podstawie prawa miejscowego nie może zakazać wycinki właścicielom prywatnych posesji, jeśli nie jest to związane z prowadzeniem działalności gospodarczej. Zezwolenie nie jest też wymagane, kiedy drzewa i krzewy usuwane są w przypadku przywracania nieużytków na cele rolnicze.

Do końca ub.r. pozwolenie na wycinkę nie było wymagane w przypadku drzew, których obwód pnia na wysokości 5 cm nie przekraczał 35 cm (w przypadku topoli, wierzb, kasztanowca zwyczajnego, klonu jesionolistnego, klonu srebrzystego, robinii akacjowej oraz platanu klonolistnego), albo 25 cm (w przypadku pozostałych gatunków drzew).

Zmiany nastąpiły też w przypadku kwalifikacji krzewów

Zmiany nastąpiły też w przypadku kwalifikacji krzewów, które można usunąć bez pozwolenia. Do końca 2016 r. można było usunąć takie krzewy, których wiek nie przekraczał 10 lat. Obecnie zezwolenie nie jest potrzebne, kiedy krzew bądź skupisko krzewów ma powierzchnię do 25 metrów kwadratowych.

Ministerstwo zwraca jednak uwagę, że nie oznacza to braku jakichkolwiek ograniczeń w usuwaniu drzew i krzewów. Bez zezwolenia nie można usunąć pomników przyrody. Ograniczenia dotyczą też parków krajobrazowych, czy zieleni objętej ochroną konserwatorską.

Projekt budzi społeczne protesty. Przedstawiciele stowarzyszenia "Miasto Jest Nasze" przynieśli w poniedziałek na skwer przed Urzędem Dzielnicy Śródmieście w Warszawie, na którym przeprowadzono wycinkę drzew kartony, które ułożyli w napis "państwo z kartonu" oraz transparenty: "Polska w trocinach" i "Stop #LexSzyszko" - nawiązujący do ministra środowiska Jana Szyszki.

PAP, awi

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Wycinka drzew bez pozwolenia: wady i zalety nowego prawa

Ostatnia aktualizacja: 06.02.2017 09:37
Znowelizowana ustawa o ochronie środowiska pozwala na wycinkę drzew na prywatnych działkach bez uzyskiwania dodatkowych zezwoleń, które do końca ubiegłego roku trzeba było koniecznie otrzymać. Organizacje ekologiczne mówią, że w Polsce już w styczniu wycięto bardzo wiele drzew.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Rolnikom będzie łatwiej usuwać drzewa ze swoich działek

Ostatnia aktualizacja: 09.02.2017 14:28
Po nowelizacji ustawy o ochronie środowiska możliwa jest wycinka drzew na prywatnych działkach bez uzyskiwania dodatkowych zezwoleń. Również rolnikom łatwiej jest usuwać drzewa ze swoich działek, muszą oni jednak pamiętać o pewnych uwarunkowaniach.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Szyszko: to samorządy są od kontroli, czy wycinka jest zgodna z prawem

Ostatnia aktualizacja: 16.02.2017 19:55
Rolą samorządu, a nie państwa jest kontrola tego, czy wycinka drzew na prywatnej posesji jest zgodna z prawem - mówił w czwartek minister środowiska Jan Szyszko, odnosząc się do zliberalizowanych przepisów dotyczących usuwania drzew i krzewów z prywatnych działek.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Wycinka drzew. Andrzej Halicki: to skandal do kwadratu

Ostatnia aktualizacja: 21.02.2017 08:55
- Jadąc przez Polskę, widzimy, jakie spustoszenie czyni ustawa dotycząca wycinki drzew - mówi w "Sygnałach dnia" poseł Platformy Obywatelskiej.
rozwiń zwiń

Czytaj także

PO i stołeczny ratusz składają swoje projekty ustaw ws. wycinki drzew

Ostatnia aktualizacja: 21.02.2017 11:25
Platforma Obywatelska składa projekt ustawy przywracający poprzednie zasady dotyczące wycinki drzew. Przepisy obowiązujące do końca 2016 roku zakładały, że chcąc wyciąć drzewo na swojej posesji, należało wystąpić do wójta, burmistrza lub prezydenta miasta o zezwolenie na takie działanie.
rozwiń zwiń