X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
Gospodarka

Polski Alarm Smogowy: tak dla węgla dobrej jakości

Ostatnia aktualizacja: 21.02.2017 14:30
Nie chcemy zakazu sprzedaży węgla dla gospodarstw domowych, ale chcemy, by do obrotu nie był dopuszczany węgiel marnej jakości, by ludzie byli zmuszani spalać odpad węglowy - przekonywali we wtorek w Warszawie przedstawiciele Polskiego Alarmu Smogowego.
Audio
  • Andrzej Guła z Polskiego Alarmu Smogowego mówi, że działacze organizacji wiązali nadzieje z nowymi przepisami (IAR)
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: Shutterstock

Jego przedstawiciele złożyli we wtorek w resorcie energii uwagi do projektu rozporządzenia w sprawie wymagań jakościowych dla paliw stałych i do projektu ustawy o systemie monitorowania i kontrolowania jakości paliw. Do uwag dołączyli czerwoną kasetkę, która zawierała próbki używanych w polskich gospodarstwach domowych mułów, flotokoncentratów i miałów węglowych. Jak podkreślali, te odpady węglowe, które nigdy nie powinny trafiać do domowych palenisk.


Organizacja uważa, że przygotowane przez resort rozwiązania nie rozwiązują problemu i nadal dopuszcza się do obrotu węgiel złej jakości, nie przewiduje też stworzenia systemu kontroli paliw stałych. Jak mówił prezes Krakowskiego Alarmu Smogowego Andrzej Guła, proponowane przez resort rozwiązania nie różnią się od tych przygotowanych przez poprzedni rząd - "parametry praktycznie się nie zmieniły".

Węgiel gorszej jakości

Nowe przepisy, jak tłumaczy resort energii mają ograniczyć napływ niesortowanego węgla do Polski. Chodzi głównie o węgiel zza wschodniej granicy. Do listopada ub.r. do Polski sprowadzono łącznie 7,2 mln ton węgla - najwięcej, bo ponad 4,6 mln ton - z Rosji. Przepisy mają też uporządkować rynek paliw stałych w naszym kraju i pozwolić konsumentom uzyskać informacje, jaki węgiel kupują. Producenci będą zobligowani do posiadania charakterystyki jakościowej przekazywanych do sprzedaży paliw stałych.

Z Rosji napływa do Polski węgiel niesortowany, zawierający zarówno miały, jak i węgiel lepszych gatunków, tzw. gruby i średni, o wyższej wartości energetycznej. Jest on sortowany w Polsce. Po przesortowaniu, miały, stanowiące z reguły 30-40 proc. całości, są sprzedawane po niższych cenach, natomiast tzw. węgiel gruby i średni o dobrych parametrach trafia do ciepłowni i na rynek komunalny.

Potrzebna gwarancja jakości

Jak podkreśla PAS, projekt dopuszcza jednak do obrotu dla klientów indywidualnych węgiel m.in. o wysokiej zawartości wilgoci (do 20 proc.). Podkreśla, że domowe piece - w przeciwieństwie do urządzeń stosowanych w elektrowniach - nie mają odpowiednich instalacji oczyszczających, dlatego postuluje obniżenie dla odbiorców indywidualnych, parametrów (wilgotności nie większej niż 12 proc.).

Organizacja - podkreślał Guła - nie jest przeciwna temu, by Polacy nie palili węglem; chodzi o to, by nie byli oszukiwani, kupując na składach czy w sklepach węgiel wilgotny, małokaloryczny.

- Kowalski, kupując węgiel na składzie czy w sklepie nie ma żadnej gwarancji, że spełnia on parametry, które deklaruje sprzedawca dotyczące wartości kalorycznej, zawartości popiołu, siarki. Nie wie, jaką cenę płaci za jednostkę energii - mówił Guła.

- Od wielu lat sprzedaż węgla do odbiorców indywidualnych pozostaje poza jakąkolwiek kontrolą. Do polskich domów sprzedaje się węgiel marnej jakości, a jego spalanie przekłada się na bardzo wysoką emisję pyłów i rakotwórczego benzo(a)pirenu. Bez wprowadzenia odpowiednich norm jakości węgla nie mamy szans na znaczące zmniejszenie zanieczyszczenia powietrza - podkreślił.

Ewa Lutomska z Krakowskiego Alarmu Smogowego dodała, że jeśli resort energii nie zechce przyjąć uwag organizacji, do polskich gospodarstw domowych rocznie nadal będzie trafiać 1 mln ton odpadu węglowego. "To jest oszukiwanie ludzi, szczególnie tych uboższych, którzy kupując zły, zawilgocony węgiel muszą go spalić więcej" - podkreślała.

Polski Alarm Smogowy to inicjatywa ruchów społecznych zabiegających o czyste powietrze w Polsce.

abo

 

Zobacz więcej na temat: smog węgiel
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Aby zlikwidować smog, trzeba działania trzech stron: państwa, samorządów i obywateli

Ostatnia aktualizacja: 20.02.2017 11:35
Według obliczeń Komisji Europejskiej 26 mld euro rocznie kosztuje Polskę smog.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Jak projektowanie miast wpływa na jakość powietrza?

Ostatnia aktualizacja: 20.02.2017 16:33
Zagadnienia związane z klimatem przydatne są podczas projektowania nowych osiedli lub modernizacji już istniejących. Na przykład, położony w kotlinie Kraków "dostaje" powietrze z silnie zanieczyszczonego Górnego Śląska i z Nowej Huty w związku z czym powinien tworzyć swoiste zielone bufory w postaci lasów, które stanowiłyby swojego rodzaju "oczyszczalnie". Mówił o tym w Polskim Radiu 24 Grzegorz Buczek z Towarzystwa Urbanistów Polskich.
rozwiń zwiń