X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
Gospodarka

Kupujemy coraz więcej e-booków i audiobooków, ale to nadal margines rynku książek

Ostatnia aktualizacja: 09.03.2017 13:52
Polacy czytają coraz mniej książek, rzadziej sięgają też po prasę drukowaną. Ale - jak się okazuje - od kilku lat systematyczne rośnie rynek książek elektronicznych, mówi w radiowej Jedynce Martyna Bednarczyk z Virtualo.
Audio
  • O wzrostach na rynku książek cyfrowych mówiły w radiowej Jedynce Martyna Bednarczyk z Virtualo i Anna Kotlonek-Kowalik z Biblioteki Akustycznej (Elżbieta Mamos, Naczelna Redakcja Gospodarcza Polskiego Radia)
E-book
E-bookFoto: WaldMedia/Shutterstock.com

- Polski rynek e-booków cały czas rośnie w siłę. W tym momencie stanowi on ok. 2 – 3 proc. całego rynku książki. Cały czas widzimy zwiększone zainteresowanie klientów nowoczesnymi formami czytania. Poza e-bookami mamy też audiobooki, które stanowią ok. 1 proc. rynku książki, więc składając to wszystko razem, będzie ok. 4 – 5 proc. – wyjaśnia Martyna Bednarczyk.

Duże wzrosty w ostatnim roku

Cały polski rynek książek jest wart ok. 2 mld zł,  wartość rynku e-booków szacuje się na ok. 100 mln zł. Ważne, że ten rynek dynamicznie rośnie.

- Wzrosty w ostatnich latach są bardzo duże. Mówimy tu o 20 – 30 proc., a przy audiobookach jest to nawet 100 proc. rdr – podaje liczby ekspertka. 

Przybywa też fanów audiobooków

Polacy polubili też audiobooki i kupują ich coraz więcej. Jednak to ciągle margines marginesu rynku książki, przyznaje Anna Kotlonek-Kowalik z Biblioteki Akustycznej.

- Może sięgamy 1 proc. rynku książki w ogóle. Natomiast przyrosty rok do roku są 100-proc. – podkreśla rozmówczyni Jedynki.

Po jakie gatunki literackie sięgamy najchętniej?

Martyna Bednarczyk mówi, jakie gatunki literackie cieszą się największym powodzeniem w przypadku e-booków.

- Bardzo chętnie sięgamy po sensację, po kryminał, po fantastykę. W przypadku fantastyki użytkownicy e-booków znacznie częściej czytają ją, nawet w książkach drukowanych, niż sami czytelnicy druku – tłumaczy ekspertka.

Nieco inne są preferencje czytelników w przypadku audiobooków, dodaje Anna Kotlonek-Kowalik.

- Najliczniejszym naszym odbiorcą są dzieci, które chętnie słuchają bajek. Wśród starszej młodzieży, w wieku 12 – 14 lat, i wyżej – bez granicy górnej króluje kryminał, ale także sporo fantastyki i po prostu dobrej prozy – wymienia ekspertka.

Zdaniem Martyny Bednarczyk rosnąca popularność e-booków wynika z kilku przyczyn. Na pewno są to książki wygodniejsze w podróży, wraz z upowszechnieniem się laptopów i smartfonów stały się też łatwo dostępne. A poza tym na ogół są tańsze od książek papierowych.

Elżbieta Mamos, awi

Zobacz więcej na temat: ebook e-book Elżbieta Mamos
Komentarze1
aby dodać komentarz
roberto12332017-03-10 10:36 Zgłoś
Czyżby efekt 500 + :)?

Czytaj także

E-booki: straty z piractwa sięgają 250 mln zł rocznie

Ostatnia aktualizacja: 03.05.2016 17:00
Straty wynikające z piractwa e-booków w Polsce mogą sięgać nawet 250 mln zł rocznie. Ponoszą je przede wszystkim autorzy i wydawcy. Z badania przeprowadzonego przez firmę Virtualo i Instytut GRAPE Uniwersytetu Warszawskiego wynika, że nawet połowa e-czytelników może pozyskiwać treści z nielegalnych źródeł. Dla porównania w Wielkiej Brytanii odsetek ten wynosi 1 proc.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Na e-booki Polacy wydadzą do końca roku ok. 85 mln zł

Ostatnia aktualizacja: 14.05.2016 17:00
E-booki stanowią ok. 2 proc. rynku książki w Polsce. Z prognoz Virtualo wynika, że do końca tego roku wydatki na ich zakup powinny przekroczyć 85 mln zł, podczas gdy na koniec 2015 roku było to 60 mln zł. Rynek zyskuje, mimo że rośnie również skala piractwa. Co najmniej jedna trzecia czytelników pozyskuje e-booki z nielegalnych źródeł. Branżę może to kosztować nawet 250 mln zł.
rozwiń zwiń

Czytaj także

E-czytelnictwo rozkwitnie na smartfonach?

Ostatnia aktualizacja: 14.08.2016 10:13
To smartfony, a nie czytniki mogą stać się podstawowym narzędziem do lektury e-booków – twierdzi współtwórca firmy upowszechniającej rozwiązania na rynku publikacji elektronicznych Mikołaj Małaczyński. E-booki stanowią ok. 3 proc. rynku czytelniczego w Polsce.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Rynek e-booków rośnie w tempie 50 proc. rocznie

Ostatnia aktualizacja: 08.01.2017 11:13
Osoby wybierające książkę w wersji cyfrowej czytają niemal trzykrotnie więcej niż czytelnicy książek drukowanych. Choć e-booki stanowią zaledwie ok. 2–5 proc. rynku książki w Polsce, to rosną w tempie 50 proc. rocznie. Szacuje się, że obecnie wartość rynku sięga 85 mln zł. Zwiększyć sprzedaż e-booków może pomóc proponowane przez Komisję Europejską ujednolicenie podatku VAT na e-booki i drukowane książki.
rozwiń zwiń