Gospodarka

Wielka Brytania rozpocznie Brexit 29 marca. W maju szczyt UE nt. strategii wobec Brytyjczyków

Ostatnia aktualizacja: 20.03.2017 19:54
Brytyjska premier Theresa May ma 29 marca formalnie powiadomić Unię Europejską o wystąpieniu swego kraju ze Wspólnoty. Skorzysta w ten sposób z artykułu 50 traktatu lizbońskiego.
Audio
  • Formalny początek Brexitu nastąpi za dziewięć dni. Poinformował o tym rzecznik brytyjskiego rząd. Potwierdził on, że we środę 29 marca szef RE Donald Tusk otrzyma list, w którym Theresa May w imieniu rządu Zjednoczonego Królestwa ogłosi, że Londyn uruchomi artykuł pięćdziesiąty Traktatu Lizbońskiego./Dla Polskiego Radia Adam Dąbrowski, Londyn/ IAR
  • Komisja Europejska została poinformowana już wcześniej o planach brytyjskiego rządu - powiedział jej rzecznik Margaritis Schinas. Dodał, że negocjatorzy są przygotowani do rozmów./IAR/.
Brytyjska premier Theresa May ma 29 marca formalnie powiadomić Unię Europejską o wystąpieniu swego kraju ze Wspólnoty. Skorzysta w ten sposób z artykułu 50 traktatu lizbońskiego.
Brytyjska premier Theresa May ma 29 marca formalnie powiadomić Unię Europejską o wystąpieniu swego kraju ze Wspólnoty. Skorzysta w ten sposób z artykułu 50 traktatu lizbońskiego.Foto: EPA/OLIVIER HOSLET Dostawca: PAP/EPA.

Przedstawiciel Wielkiej Brytanii w Brukseli, Tim Barrow, poinformował o tym biuro przewodniczącego Rady Europejskiej.

Proces wychodzenia ma potrwać 2 lata

Będzie to formalny początek negocjacji ws. warunków wyjścia Londynu z Unii. Potrwać mają one dwa lata. Mogą zostać przedłużone przy jednogłośnej zgodzie wszystkich członków.

Uruchomienie artykułu 50 rozpocznie proces wychodzenia Wielkiej Brytanii z Unii, a proces ten ma potrwać dwa lata. Przedstawiciele Londynu i Brukseli w najbliższych tygodniach zaczną rozmowy o warunkach Brexitu.

Rozmowy rozpoczną się niezwłocznie

Rzecznik premier May powiedział, że brytyjski rząd chce, aby rozmowy rozpoczęły się niezwłocznie.

Brytyjski minister do spraw Brexitu, David Davis, przypomniał w oświadczeniu, że Brytyjczycy zaaprobowali historyczną decyzję o opuszczeniu Unii Europejskiej w referendum 23 czerwca zeszłego roku. Dodał, że w przyszłą środę rząd zrealizuje tę decyzję i formalnie rozpocznie proces wychodzenia ze Wspólnoty, uruchamiając artykuł 50. "Jesteśmy na początku najważniejszych w skali pokolenia negocjacji dla tego kraju" - napisał minister Davis.

W zeszłorocznym referendum za wystąpieniem z Unii zagłosowało 52 procent Brytyjczyków. Wielka Brytania będzie pierwszym krajem, który opuści Wspólnotę.

Szef Rady Europy – wytyczne w sprawie Brexitu gotowe 48h po otrzymaniu wniosku

Szef Rady Europejskiej Donald Tusk poinformował, że wytyczne dotyczące rozmów będą gotowe najpóźniej 31 marca.

Zapowiedział, że wytyczne do negocjacji w sprawie Brexitu będą gotowe 48 godzin po otrzymaniu oficjalnego wniosku Wielkiej Brytanii o woli wyjścia z Unii.

Tusk zapowiedział, że w ciągu 48 godzin zapozna rządy państw członkowskich z planem dalszych negocjacji z Brytyjczykami.

Komisja Europejska deklaruje, że jest gotowa do negocjacji

Komisja Europejska mówi, że jest gotowa do negocjacji z Wielką Brytanią w sprawie Brexitu. Dziś Londyn poinformował, że wniosek o woli wyjścia z Unii zostanie wysłany do Brukseli 29 marca.

Rzecznik Komisji Margaritis Schinas powiedział, że Komisja została poinformowana wcześniej o planach brytyjskiego rządu i jest przygotowana do rozmów, czeka jednak na oficjalny wniosek w tej sprawie.

−  Czekamy na list, ale wszystko jest już przygotowane- dodał rzecznik.

Zanim jednak negocjacje Brukseli z Londynem się rozpoczną powinny być spełnione odpowiednie procedury. Po otrzymaniu wniosku muszą spotkać się przywódcy 27 krajów, by uzgodnić wytyczne dla Komisji Europejskiej do rozmów z Wielką Brytanią - czyli jak daleko negocjatorzy będą mogli pójść w rozmowach z Londynem.

Jeśli natomiast chodzi o naradę na najwyższym szczeblu w sprawie Brexitu, to początkowo mówiło się, że może do niej dojść 6 lub 7 kwietnia. Teraz jednak dyplomaci i urzędnicy w nieoficjalnych rozmowach przyznają, że jest za mało czasu na przygotowanie unijnej strategii i że potrzeba co najmniej czterech tygodni.

W maju szczyt UE nt. strategii rozmów z Wielką Brytanią?

A to oznacza, że w drugiej połowie maja może dojść do szczytu na którym przywódcy 27 krajów ustalą strategię do rozmów z Wielką Brytanią.

− Później Komisja natychmiast wyda rekomendacje dotyczące otwarcia negocjacji, które zatwierdzą przedstawiciele unijnych państw - dodał rzecznik.

IAR, jk

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak