Gospodarka

Rząd ma strategię cyberbezpieczeństwa dla Polski

Ostatnia aktualizacja: 20.03.2017 16:33
Cyberbezpieczeństwo – problem, który nie schodzi z czołówek gazet i zajmuje coraz bardziej nie tylko rządy ale i zarządy firm, obawiających się o własne bezpieczeństwo, było tematem audycji Debata Poranka w Polskim Radiu 24.
Audio
  • W debacie Polskiego Radia 24, (cz. 1) dotyczącej strategii cyberbezpieczeństwa dla Polski, udział wzięli: Piotr Januszewicz, dyrektor departamentu cyberbezpieczeństwa w ministerstwie cyfryzacji, Juliusz Brzostek, dyrektor Narodowego Centrum Cyberbezpieczeństwa w NASK oraz Mirosław Maj, prezes Fundacji Bezpieczna Cybeprzestrzeń./Wojciech Surmacz/
  • W debacie Polskiego Radia 24, (cz. 2) dotyczącej strategii cyberbezpieczeństwa dla Polski, udział wzięli: Piotr Januszewicz, dyrektor departamentu cyberbezpieczeństwa w ministerstwie cyfryzacji, Juliusz Brzostek, dyrektor Narodowego Centrum Cyberbezpieczeństwa w NASK oraz Mirosław Maj, prezes Fundacji Bezpieczna Cybeprzestrzeń./Wojciech Surmacz/
Polski rząd zakończył opracowywanie strategii cyberbezpieczeństwa dla Polski.
Polski rząd zakończył opracowywanie strategii cyberbezpieczeństwa dla Polski.Foto: Pixabay

Jak przypomniał prowadzący audycję red. Wojciech Surmacz, polski rząd zakończył opracowywanie strategii cyberbezpieczeństwa dla Polski.

W debacie udział wzięli: Piotr Januszewicz, dyrektor departamentu cyberbezpieczeństwa w ministerstwie cyfryzacji, Juliusz Brzostek, dyrektor Narodowego Centrum Cyberbezpieczeństwa w NASK oraz Mirosław Maj, prezes Fundacji Bezpieczna Cybeprzestrzeń.

Strategia niebawem wejdzie pod obrady rządu

Jak podkreśla Piotr Januszewicz, strategia powstała podczas prac zespołu międzyresortowego i obecnie jest w ostatniej fazie przygotowań do przedstawienia jej na obradach rządu.

Do 2020 r. powstaną narzędzia do reagowania na incydenty naruszające cyberbezpieczeństwo

− Strategia zakłada, że w 2020 r. będziemy mieli zdolności do zapewnienia bezpieczeństwa funkcjonowania obywateli, podmiotów gospodarczych i instytucji państwowych w obszarze cyberprzestrzeni, mówi gość Polskiego Radia 24.

Jak dodaje, powyższy cel ma zapewnić  koordynacja działań na poziomie krajowym zarządzania i reagowania na incydenty naruszające bezpieczeństwo cyberprzestrzeni.

− Do czerwca zostaną przygotowane harmonogramy działań wynikających ze strategii, ich wyceny, mówi gość Polskiego Radia.

Strategia uporządkuje rozproszone działania

Juliusz Brzostek  cieszy się, że strategia wreszcie powstała, gdyż dotychczas wiele działań dotyczących cyberbezpieczeństwa było prowadzonych w sposób rozproszony.

− Dotychczas wiele podmiotów czuło się odpowiedzialnych za ochronę tego obszaru, ale brakowało spójności, koordynacji i współpracy, mówi Juliusz Brzostek.

Jak dodaje, strategia sprawi, że różne podmioty będą mogły się określić, gdzie się widzą w poszczególnych zadaniach.

Strategia określa źródła finansowania

Mirosław Maj podkreśla, że opracowana obecnie strategia ma jedną wielką zaletę – opracowany budżet, który pozwoli na rzeczywiste działania służące poprawie cyberbezpieczeństwa.

− Dzięki temu teraz będziemy wiedzieli, czy wszystkie krystalizujące się plany będą miały realne szanse na wdrożenie, podkreśla Mirosław Maj.

Piotr Januszewicz, dyrektor departamentu cyberbezpieczeństwa w ministerstwie cyfryzacji dopowiada, że strategia określa źródła finansowania i są to: środki budżetowe, fundusze europejskie, środki z Narodowego Centrum Badania i Rozwoju, inwestycje dokonywane przez przedsiębiorców w swoich firmach.

Audycje prowadził Wojciech Surmacz, jk

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Dzień Bezpiecznego Komputera: jak unikać zagrożeń w Internecie?

Ostatnia aktualizacja: 12.10.2016 07:45
12 października przypada Dzień Bezpiecznego Komputera, obchodzony w Polsce od 2004 roku. Z tej okazji w całym kraju odbywają się liczne akcje informacyjne i edukacyjne. Ich celem jest popularyzowanie wiedzy na temat bezpieczeństwa informatycznego oraz sposobów zapobiegania zagrożeniom płynącym z sieci.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Bezpieczeństwo w sieci. "Za bardzo się sprzedajemy"

Ostatnia aktualizacja: 07.02.2017 14:00
We wtorek przypada Dzień Bezpiecznego Internetu. Jak podkreśla dr Edyta Bielak-Jomaa, Generalny Inspektor Ochrony Danych Osobowych, wielu zagrożeń możemy uniknąć, chroniąc informacje o sobie.
rozwiń zwiń