Gospodarka

Gospodarka przyspieszyła: produkcja przemysłowa wzrosła w marcu aż o 11,1 proc. rdr. W górę też sprzedaż detaliczna

Ostatnia aktualizacja: 20.04.2017 16:24
Produkcja przemysłowa w marcu wzrosła o 11,1 proc. rok do roku, a w porównaniu z poprzednim miesiącem wzrosła o 17,6 proc. - poinformował Główny Urząd Statystyczny.
Audio
  • Adam Ruciński z firmy doradczej BTFG spodziewa się wzrostu produkcji przemysłowej w kolejnych miesiącach (IAR)
  • Adam Ruciński z firmy doradczej BTFG o danych o sprzedaży detalicznej (IAR)
Dane
DaneFoto: Khakimullin Aleksandr/Shutterstock.com

Produkcja przemysłowa wyrównana sezonowo wzrosła rdr o 8,1 proc., a mdm wzrosła o 2,1 proc.

Produkcja przemysłowa w marcu rosła w 29 działach przemysłu na 34 - poinformował GUS.

Według GUS rosła m.in. w produkcji maszyn i urządzeń – o 22,9 proc., wyrobów z pozostałych mineralnych surowców niemetalicznych – o 21,9 proc., wyrobów z metali – o 18,9 proc., pojazdów samochodowych, przyczep i naczep – o 18,6 proc., wyrobów z gumy i tworzyw sztucznych – o 16,6 proc., wyrobów farmaceutycznych – o 15,1 proc., komputerów, wyrobów elektronicznych i optycznych – o 15,0 proc., wyrobów z drewna, korka, słomy i wikliny – o 14,7 proc., mebli – o 14,5 proc.

Z kolei spadek produkcji sprzedanej przemysłu, w porównaniu z marcem ub. roku, wystąpił w 5 działach, m.in. w wydobywaniu węgla kamiennego i brunatnego – o 7,9 proc. oraz w produkcji koksu i produktów rafinacji ropy naftowej – o 5,0 proc.

Natomiast wzrost zrealizowanych robót budowlanych odnotowano we wszystkich działach budownictwa, zarówno w porównaniu z marcem ub. roku, jak i lutym.

Efekt kalandarza, ale nie tylko

Za tak dobry wynik produkcji przemysłowej w znacznym stopniu odpowiada efekt kalendarza, związany z większą liczbą dni roboczych (ich mniejsza liczba ograniczała wzrost produkcji w poprzednim miesiącu), zwraca uwagę w komentarzu do  danych GUS Piotr Dmitrowski z BGK. Niemniej skala odbicia jest na tyle duża, że możemy mówić o poprawie dotychczasowego trendu. Korzystnie prezentuje się struktura danych z szybszym od łącznego wzrostem przetwórstwa przemysłowego. Ponadto mocno odbiła dynamika produkcji budowlano-montażowej, która z impetem powróciła na dodatnie poziomy – wzrost do 17,2 proc. rdr w marcu z minus 5,4 proc. rdr w lutym. Budownictwo nabiera więc rozpędu. Oczekujemy kontynuacji dobrych wyników tego sektora w kolejnych miesiącach. Wspierać je będą również efekty niskiej bazy sprzed roku – dodaje ekspert.

Część przyspieszenia to oczywiście zasługa dni roboczych (+1 zamiast -1 rdr), ale to wyjaśnia ledwie połowę obserwowanego przyspieszenia i uwzględnienie wpływu kalendarza tylko nieznacznie zmienia wydźwięk danych, zgadzają się analitycy mBanku. Po wyłączeniu czynników kalendarzowych i sezonowych produkcja wzrosła bowiem o 8,8 proc. rdr i 2,1 proc. mdm. W niektórych kategoriach produkcji widać zresztą wręcz eksplozję, czyli wzrosty produkcji przekraczające 20 proc. rdr (produkcja maszyn i urządzeń, związana z budownictwem produkcja wyrobów z pozostałych surowców niemetalicznych), a kompozycja wzrostów sugeruje (zgodnie z oczekiwaniami), że rosną i sekcje eksportowe, i związane z popytem wewnętrznym, dodają eksperci z mBanku.

Sprzedaż detaliczna w górę o 9,7 proc. rdr 

GUS podał również, że sprzedaż detaliczna (w cenach bieżących) wzrosła o 9,7 proc. rdr w marcu 2017 r. W ujęciu miesięcznym odnotowano wzrost o 16,5 proc.

Najbardziej wzrosła sprzedaż paliw (w ujęciu rocznym o 23,6 proc.), odzieży i obuwia (o 20,3 proc. rdr) mebli, AGD i RTV (18,1 proc. rdr), prasy i książek (o 17,8 proc. rdr). Sprzedaż żywności, napojów i wyrobów tytoniowych spadła o 0,7 proc.

W lutym produkcja przemysłowa wzrosła o 1,2 proc. w porównaniu do lutego 2016 r., po wzroście o 9 proc. w styczniu tego roku. W porównaniu do stycznia tego roku spadła o 0,9 proc. Sprzedaż detaliczna zaś w lutym br. wzrosła o 7,3 proc. w porównaniu do lutego 2016 roku, po wzroście o w styczniu o 11,4 proc.

Eksperci: dane GUS o gospodarce świadczą o jej potencjale rozwojowym

20. Opublikowane przez GUS dane dot. produkcji oraz sprzedaży detalicznej w marcu świadczą o potencjale rozwojowym polskiej gospodarki – oceniają eksperci. Ich zdaniem, dane potwierdzają trend przyspieszenia wzrostu gospodarczego.

Prof. Elżbieta Mączyńska ze Szkoły Głównej Handlowej w Warszawie w rozmowie z PAP oceniła, że dane dotyczące produkcji oraz sprzedaży detalicznej świadczą o potencjale rozwojowym polskiej gospodarki. „Ten wzrost świadczy o dobrej kondycji polskiej gospodarki, a jego sygnały były widoczne w danych dotyczących eksportu” - powiedziała profesor.

Ekonomistka zwróciła uwagę, że sprzedaż rośnie wolnej niż produkcja. „Mamy więc lukę popytową, która byłaby większa, gdyby nie wzrost płac i program 500 plus” - zauważyła naukowiec. Profesor podkreśliła przy tym, że wzrost płac, wbrew opinii niektórych ekonomistów, nie spowodował dotychczas spadku konkurencyjności polskich firm.

Dr Andrzej Szymkowiak z Uniwersytetu Ekonomicznego w Poznaniu wzrost sprzedaży detalicznej upatruje m.in. w postępującym spadku stopy bezrobocia, wzroście wynagrodzenia oraz wzroście średnich dochodów w gospodarstwach domowych. Naukowiec podkreślił, że wynagrodzenia w Polsce zaczynają zaspokajać podstawowe potrzeby konsumentów. „Dzięki temu mogą oni przeznaczać środki na inne dziedziny” - powiedział. Zwrócił przy tym uwagę, że w opublikowanych w czwartek przez GUS danych jest widoczny spadek w porównaniu do ubiegłego roku wydatków na żywność i wyroby tytoniowe. Wzrosły przy tym wydatki w innych dziedzinach, jak książki czy meble.

Dr Michał Muszyński z Uniwersytetu Ekonomicznego we Wrocławiu w rozmowie z PAP podkreślił, że znaczny wzrost produkcji przemysłowej w marcu w porównaniu z poprzednim miesiącem wynika m.in. ze stosunkowo niskich wskaźników z lutego.

Ekspert podkreślił, że wzrost sprzedaży detalicznej oraz produkcji przemysłowej należy też wiązać z rosnącą inflacją. „Konsumenci zdecydowali się na wydawanie pieniędzy, a firmy na ich inwestowanie. To oczywiście może spowodować dalsze pogłębienie inflacji” - powiedział dr Muszyński.

Ekspert zwrócił uwagę na wzrost produkcji w branży budowlanej. GUS podał, że liczba mieszkań, których budowę rozpoczęto w marcu 2017 roku, wzrosła o 34,5 proc. rok do roku i blisko dwukrotnie miesiąc do miesiąc. „Wiąże się to z końcem zimy i rozpoczęciem lub dokończeniem prac budowlanych” - powiedział. Jego zdaniem, sezonowy charakter ma też spadek produkcji w branży wydobycia węgla kamiennego i brunatnego.


IAR/PAP, awi

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak
Zobacz także

Czytaj także

GUS podał dane o produkcji przemysłowej i sprzedaży detalicznej. "Teraz możliwe podwyższenie prognoz dla Polski"

Ostatnia aktualizacja: 20.01.2017 07:59
Produkcja przemysłowa wzrosła w grudniu o 2,3 proc. rok do roku, podał Główny Urząd Statystyczny w czwartek. Natomiast sprzedaż detaliczna w grudniu wzrosła o 6,1 proc. rok do roku.
rozwiń zwiń

Czytaj także

GUS: produkcja przemysłowa i sprzedaż detaliczna w styczniu w górę. To najlepsze dane od lat

Ostatnia aktualizacja: 19.02.2017 10:07
Produkcja przemysłowa w styczniu wzrosła o 9 proc. licząc rok do roku, a w porównaniu z poprzednim miesiącem spadła o 1,9 proc. - poinformował w piątek Główny Urząd Statystyczny. Sprzedaż detaliczna w styczniu rok do roku wzrosła o 11,4 proc.
rozwiń zwiń

Czytaj także

GUS: produkcja przemysłowa i sprzedaż detaliczna w lutym wyhamowały

Ostatnia aktualizacja: 17.03.2017 15:09
Produkcja przemysłowa w lutym wzrosła o 1,2 proc. w porównaniu do lutego 2016 r., po wzroście o 9 proc. w styczniu tego roku. W porównaniu do stycznia tego roku spadła o 0,9 proc. - poinformował w piątek Główny Urząd Statystyczny. Sprzedaż detaliczna zaś w lutym br. wzrosła o 7,3 proc. w porównaniu do lutego 2016 roku, po wzroście o w styczniu o 11,4 proc.
rozwiń zwiń