X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
Gospodarka

Gospodarka przyspieszyła: produkcja przemysłowa wzrosła w marcu aż o 11,1 proc. rdr. W górę też sprzedaż detaliczna

Ostatnia aktualizacja: 20.04.2017 16:24
Produkcja przemysłowa w marcu wzrosła o 11,1 proc. rok do roku, a w porównaniu z poprzednim miesiącem wzrosła o 17,6 proc. - poinformował Główny Urząd Statystyczny.
Audio
  • Adam Ruciński z firmy doradczej BTFG spodziewa się wzrostu produkcji przemysłowej w kolejnych miesiącach (IAR)
  • Adam Ruciński z firmy doradczej BTFG o danych o sprzedaży detalicznej (IAR)
Dane
DaneFoto: Khakimullin Aleksandr/Shutterstock.com

Produkcja przemysłowa wyrównana sezonowo wzrosła rdr o 8,1 proc., a mdm wzrosła o 2,1 proc.

Produkcja przemysłowa w marcu rosła w 29 działach przemysłu na 34 - poinformował GUS.

Według GUS rosła m.in. w produkcji maszyn i urządzeń – o 22,9 proc., wyrobów z pozostałych mineralnych surowców niemetalicznych – o 21,9 proc., wyrobów z metali – o 18,9 proc., pojazdów samochodowych, przyczep i naczep – o 18,6 proc., wyrobów z gumy i tworzyw sztucznych – o 16,6 proc., wyrobów farmaceutycznych – o 15,1 proc., komputerów, wyrobów elektronicznych i optycznych – o 15,0 proc., wyrobów z drewna, korka, słomy i wikliny – o 14,7 proc., mebli – o 14,5 proc.

Z kolei spadek produkcji sprzedanej przemysłu, w porównaniu z marcem ub. roku, wystąpił w 5 działach, m.in. w wydobywaniu węgla kamiennego i brunatnego – o 7,9 proc. oraz w produkcji koksu i produktów rafinacji ropy naftowej – o 5,0 proc.

Natomiast wzrost zrealizowanych robót budowlanych odnotowano we wszystkich działach budownictwa, zarówno w porównaniu z marcem ub. roku, jak i lutym.

Efekt kalandarza, ale nie tylko

Za tak dobry wynik produkcji przemysłowej w znacznym stopniu odpowiada efekt kalendarza, związany z większą liczbą dni roboczych (ich mniejsza liczba ograniczała wzrost produkcji w poprzednim miesiącu), zwraca uwagę w komentarzu do  danych GUS Piotr Dmitrowski z BGK. Niemniej skala odbicia jest na tyle duża, że możemy mówić o poprawie dotychczasowego trendu. Korzystnie prezentuje się struktura danych z szybszym od łącznego wzrostem przetwórstwa przemysłowego. Ponadto mocno odbiła dynamika produkcji budowlano-montażowej, która z impetem powróciła na dodatnie poziomy – wzrost do 17,2 proc. rdr w marcu z minus 5,4 proc. rdr w lutym. Budownictwo nabiera więc rozpędu. Oczekujemy kontynuacji dobrych wyników tego sektora w kolejnych miesiącach. Wspierać je będą również efekty niskiej bazy sprzed roku – dodaje ekspert.

Część przyspieszenia to oczywiście zasługa dni roboczych (+1 zamiast -1 rdr), ale to wyjaśnia ledwie połowę obserwowanego przyspieszenia i uwzględnienie wpływu kalendarza tylko nieznacznie zmienia wydźwięk danych, zgadzają się analitycy mBanku. Po wyłączeniu czynników kalendarzowych i sezonowych produkcja wzrosła bowiem o 8,8 proc. rdr i 2,1 proc. mdm. W niektórych kategoriach produkcji widać zresztą wręcz eksplozję, czyli wzrosty produkcji przekraczające 20 proc. rdr (produkcja maszyn i urządzeń, związana z budownictwem produkcja wyrobów z pozostałych surowców niemetalicznych), a kompozycja wzrostów sugeruje (zgodnie z oczekiwaniami), że rosną i sekcje eksportowe, i związane z popytem wewnętrznym, dodają eksperci z mBanku.

Sprzedaż detaliczna w górę o 9,7 proc. rdr 

GUS podał również, że sprzedaż detaliczna (w cenach bieżących) wzrosła o 9,7 proc. rdr w marcu 2017 r. W ujęciu miesięcznym odnotowano wzrost o 16,5 proc.

Najbardziej wzrosła sprzedaż paliw (w ujęciu rocznym o 23,6 proc.), odzieży i obuwia (o 20,3 proc. rdr) mebli, AGD i RTV (18,1 proc. rdr), prasy i książek (o 17,8 proc. rdr). Sprzedaż żywności, napojów i wyrobów tytoniowych spadła o 0,7 proc.

W lutym produkcja przemysłowa wzrosła o 1,2 proc. w porównaniu do lutego 2016 r., po wzroście o 9 proc. w styczniu tego roku. W porównaniu do stycznia tego roku spadła o 0,9 proc. Sprzedaż detaliczna zaś w lutym br. wzrosła o 7,3 proc. w porównaniu do lutego 2016 roku, po wzroście o w styczniu o 11,4 proc.

Eksperci: dane GUS o gospodarce świadczą o jej potencjale rozwojowym

20. Opublikowane przez GUS dane dot. produkcji oraz sprzedaży detalicznej w marcu świadczą o potencjale rozwojowym polskiej gospodarki – oceniają eksperci. Ich zdaniem, dane potwierdzają trend przyspieszenia wzrostu gospodarczego.

Prof. Elżbieta Mączyńska ze Szkoły Głównej Handlowej w Warszawie w rozmowie z PAP oceniła, że dane dotyczące produkcji oraz sprzedaży detalicznej świadczą o potencjale rozwojowym polskiej gospodarki. „Ten wzrost świadczy o dobrej kondycji polskiej gospodarki, a jego sygnały były widoczne w danych dotyczących eksportu” - powiedziała profesor.

Ekonomistka zwróciła uwagę, że sprzedaż rośnie wolnej niż produkcja. „Mamy więc lukę popytową, która byłaby większa, gdyby nie wzrost płac i program 500 plus” - zauważyła naukowiec. Profesor podkreśliła przy tym, że wzrost płac, wbrew opinii niektórych ekonomistów, nie spowodował dotychczas spadku konkurencyjności polskich firm.

Dr Andrzej Szymkowiak z Uniwersytetu Ekonomicznego w Poznaniu wzrost sprzedaży detalicznej upatruje m.in. w postępującym spadku stopy bezrobocia, wzroście wynagrodzenia oraz wzroście średnich dochodów w gospodarstwach domowych. Naukowiec podkreślił, że wynagrodzenia w Polsce zaczynają zaspokajać podstawowe potrzeby konsumentów. „Dzięki temu mogą oni przeznaczać środki na inne dziedziny” - powiedział. Zwrócił przy tym uwagę, że w opublikowanych w czwartek przez GUS danych jest widoczny spadek w porównaniu do ubiegłego roku wydatków na żywność i wyroby tytoniowe. Wzrosły przy tym wydatki w innych dziedzinach, jak książki czy meble.

Dr Michał Muszyński z Uniwersytetu Ekonomicznego we Wrocławiu w rozmowie z PAP podkreślił, że znaczny wzrost produkcji przemysłowej w marcu w porównaniu z poprzednim miesiącem wynika m.in. ze stosunkowo niskich wskaźników z lutego.

Ekspert podkreślił, że wzrost sprzedaży detalicznej oraz produkcji przemysłowej należy też wiązać z rosnącą inflacją. „Konsumenci zdecydowali się na wydawanie pieniędzy, a firmy na ich inwestowanie. To oczywiście może spowodować dalsze pogłębienie inflacji” - powiedział dr Muszyński.

Ekspert zwrócił uwagę na wzrost produkcji w branży budowlanej. GUS podał, że liczba mieszkań, których budowę rozpoczęto w marcu 2017 roku, wzrosła o 34,5 proc. rok do roku i blisko dwukrotnie miesiąc do miesiąc. „Wiąże się to z końcem zimy i rozpoczęciem lub dokończeniem prac budowlanych” - powiedział. Jego zdaniem, sezonowy charakter ma też spadek produkcji w branży wydobycia węgla kamiennego i brunatnego.


IAR/PAP, awi

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

GUS podał dane o produkcji przemysłowej i sprzedaży detalicznej. "Teraz możliwe podwyższenie prognoz dla Polski"

Ostatnia aktualizacja: 20.01.2017 07:59
Produkcja przemysłowa wzrosła w grudniu o 2,3 proc. rok do roku, podał Główny Urząd Statystyczny w czwartek. Natomiast sprzedaż detaliczna w grudniu wzrosła o 6,1 proc. rok do roku.
rozwiń zwiń

Czytaj także

GUS: produkcja przemysłowa i sprzedaż detaliczna w styczniu w górę. To najlepsze dane od lat

Ostatnia aktualizacja: 19.02.2017 10:07
Produkcja przemysłowa w styczniu wzrosła o 9 proc. licząc rok do roku, a w porównaniu z poprzednim miesiącem spadła o 1,9 proc. - poinformował w piątek Główny Urząd Statystyczny. Sprzedaż detaliczna w styczniu rok do roku wzrosła o 11,4 proc.
rozwiń zwiń

Czytaj także

GUS: produkcja przemysłowa i sprzedaż detaliczna w lutym wyhamowały

Ostatnia aktualizacja: 17.03.2017 15:09
Produkcja przemysłowa w lutym wzrosła o 1,2 proc. w porównaniu do lutego 2016 r., po wzroście o 9 proc. w styczniu tego roku. W porównaniu do stycznia tego roku spadła o 0,9 proc. - poinformował w piątek Główny Urząd Statystyczny. Sprzedaż detaliczna zaś w lutym br. wzrosła o 7,3 proc. w porównaniu do lutego 2016 roku, po wzroście o w styczniu o 11,4 proc.
rozwiń zwiń