Gospodarka

Agencja ratingowa S&P utrzymała rating Polski na poziomie BBB+ z perspektywą stabilną. Wicepremier Morawiecki: spodziewałem się utrzymania dobrej perspektywy

Ostatnia aktualizacja: 22.04.2017 10:54
Agencja S&P Global Ratings potwierdziła rating Polski na poziomie "BBB+" - podała agencja w piątek w komunikacie. Perspektywa ratingu jest stabilna.
Audio
  • Agencja ratingowa S&P pozostawiła ocenę wiarygodności kredytowej Polski na niezmienionym poziomie BBB+. Cząstkowa ocena, czyli tak zwana perspektywa, także nie zmieniła się - nadal jest „stabilna”./IAR/.
  • Agencja ratingowa S&P ma przedstawić dziś nową ocenę wiarygodności kredytowej Polski. Może mieć ona wpływ na finanse naszego kraju (IAR)
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjne Foto: SFIO CRACHO/ shutterstock

Agencja potwierdziła długoterminowy i krótkoterminowy rating Polski w walucie zagranicznej na poziomie "BBB+/A-2" oraz długoterminowy i krótkoterminowy rating w walucie krajowej na poziomie "A-/A-2".

W swoim komunikacie prasowym S&P wskazuje na przyspieszający wzrost gospodarczy, zyskowny i dobrze skapitalizowany sektor bankowy oraz wiarygodną politykę pieniężną.

Agencja przedstawiła prognozy poszczególnych wskaźników makroekonomicznych na najbliższe lata. Jak szacuje, wzrost realnego PKB w 2017 r. wyniesie 3,3 proc., natomiast deficyt budżetowy nie przekroczy granicy 3 proc. przez cały okres prognozy.

Przyspieszenie gospodarcze uchroni finanse, mimo dużych wydatków socjalnych i obniżenia wieku emerytalnego

"Uważamy, że przyspieszenie wzrostu gospodarczego w 2017 r. uchroni finanse polskiego rządu przed znaczącym pogorszeniem, pomimo istotnych wydatków socjalnych, obniżenia wieku emerytalnego oraz ciągłej niepewności politycznej" - napisano w komunikacie.

W Polsce opłaca się inwestować

Obecna ocena oznacza, że Polska jest jakby w czwartej lidze z siedmiu możliwych, ale inwestować u nas ciągle się opłaca.

Czytaj więcej
rating free 1200.jpg
Rating Standard and Poor's: co agencja bierze pod uwagę przy ocenie kraju"Stabilna perspektywa w dwuletnim horyzoncie prognostycznym wskazuje na zbilansowanie ryzyka wynikającego z jednej strony z bardziej ekspansywnego podejścia fiskalnego i wzrostu wydatków socjalnych, a z drugiej na kontynuację wzrostu gospodarczego" - dodano.

Warunki podniesienia ratingu dla Polski

Agencja wskazała, iż może podwyższyć ratingi, jeżeli:
- Polska osiągnie trwałą poprawę salda zewnętrznego, prowadzącą do trwałej redukcji długu zewnętrznego netto
- deficyt budżetowy obniży się szybciej niż oczekuje agencja lub zauważy się trwałą obniżkę poziomu zadłużenia netto oraz ograniczenie wydatków na obsługę zadłużenia.

Warunki obniżki ratingu dla Palski

Obniżka ratingów może nastąpić jeżeli:
- finanse publiczne pogorszyłyby się bardziej niż scenariusz bazowy agencji lub też jeżeli S&P zaobserwowałaby wzrost aktywności quasi-fiskalnej instytucji znajdujących się pod kontrolą państwa, która mogłaby osłabić budżet państwa
- S&P dojdzie do wniosku, że doszło osłabienia niezależności Narodowego Banku Polskiego w związku z faktycznym lub postrzeganym wpływem politycznym na politykę monetarną.

W grudniu S&P podniosła perspektywę ratingu Polski do stabilnej z negatywnej.

Najsurowsza w ocenach była zawsze S&P

Spośród trzech największych agencji ratingowych najsurowiej ocenia Polskę właśnie S&P. W styczniu zeszłego roku agencja znacznie obniżyła nasz rating do poziomu BBB+ z perspektywą negatywną. To tak, jakby Polska w oczach inwestorów spadła z trzeciej do czwartej ligi. Kilka miesięcy temu agencja podniosła jednak perspektywę do stabilnej - czyli zapowiedziała pośrednio, że dalszych obniżek na razie nie będzie.

Ocena ratingowa jest dość istotna: wpływa na kursy walut, giełdy czy koszty obsługi zadłużenia danego kraju.

Morawiecki: spodziewałem się utrzymania przez Agencję S&P naszej bardzo dobrej perspektywy

Spodziewałem się utrzymania naszej bardzo dobrej perspektywy gospodarczej - powiedział w sobotę wicepremier, minister rozwoju i finansów Mateusz Morawiecki odnosząc się do piątkowego komunikatu Agencji S&P Global Ratings, w którym potwierdziła rating Polski na poziomie "BBB+".

"Spodziewałem się utrzymania naszej bardzo dobrej perspektywy gospodarczej. Zresztą też warto podkreślić, że w momencie, kiedy agencje ratingowe przestały się zajmować polityką i interpretacjami zdarzeń politycznych, a popatrzyły bardziej głęboko na nasze dane gospodarcze, to doceniły ten wzrost gospodarczy, naszą stabilność makroekonomiczną i finansową, i zaczynają bardzo pozytywnie nas oceniać. To już nie jest taka polityka agencji ratingowej pt. "kopiuj-wklej" różne wydarzenia, które tutaj się dzieją w kraju, w Polsce, tylko ktoś musi się przyglądać" - powiedział Morawiecki w radiu RMF FM.

W komunikacie Agencja napisała, że "przyspieszenie wzrostu gospodarczego w 2017 r. uchroni finanse polskiego rządu przed znaczącym pogorszeniem, pomimo istotnych wydatków socjalnych, obniżenia wieku emerytalnego oraz ciągłej niepewności politycznej". Zdaniem Agencji, "stabilna perspektywa w dwuletnim horyzoncie prognostycznym wskazuje na zbilansowanie ryzyka wynikającego z jednej strony z bardziej ekspansywnego podejścia fiskalnego i wzrostu wydatków socjalnych, a z drugiej na kontynuację wzrostu gospodarczego".

W ocenie Morawieckiego, Agencja S&P Global Ratings "z uznaniem skonstatowała, że mamy stabilność w deficycie budżetowym i w finansach publicznych - pomimo ogromnych wydatków społecznych".

"To zresztą takie moje dwa główne cele, które sobie postawiłem i które przede mną zostały postawione, to właśnie wyrównać poziom wydatków społecznych, przekazać dużo środków społeczeństwu, a jednocześnie doprowadzić do modernizacji, do uprzemysłowienia, spadku bezrobocia w gospodarce" - powiedział wicepremier.

Odnosząc się do kwestii "niepewności politycznej", na którą wskazała Agencja, Morawiecki ocenił, że jest ona wszędzie. "U nas jest doceniana stabilność polityczna, mamy stabilny rząd, bardzo dobre perspektywy gospodarcze i to się przebija coraz lepiej. Byłem w Stanach Zjednoczonych, prowadziłem tam wykład na Harvardzie czy w American Enterprise Institute, to tam doceniają to, że mamy stabilną politykę gospodarczą, z pewną wizją rozwojową, jaką jest Plan na rzecz Odpowiedzialnego Rozwoju, no i mogę powiedzieć, że z uznaniem inwestorzy kupują teraz nasze obligacje" - powiedział wicepremier.

W jego ocenie mamy "bardzo dobre" dane gospodarcze. "Popatrzmy przede wszystkim na portfele zwykłej polskiej rodziny. Średnio przez osiem lat wynagrodzenia rosły niewiele więcej niż 2 procent. 2,3 proc. precyzyjnie rzecz ujmując, realnie 2,3 proc. U nas w pierwszym roku 4,4 proc. urosły przez to, że my wymuszamy wzrost płac, ale jednocześnie podnosimy wydajność poprzez naszą politykę poprawy produktywności, poprzez nasza politykę innowacyjności i reindustrializacji" - tłumaczył.

Przypomniał, że deficyt sektora finansów publicznych w 2016 r. wyniósł 2,4 proc. PKB i "to jest jeden z najniższych deficytów za ostatnie 25 lat". "Rok 2010 był rekordowy, deficyt był na poziomie blisko 8 proc." - dodał.

W tym roku deficyt sektora finansów publicznych ma wynieść 2,9 proc. PKB. "Mogę powiedzieć, że według wszelkiego prawdopodobieństwa, bo znakomicie naszym służbom skarbowym, celnym, idą prace przy podatkach. (...) Nie podnieśliśmy żadnych podatków, wręcz przeciwnie - obniżyliśmy podatki z 19 na 15 procent. A CIT, czyli ten podatek od zysków firm, dużo lepiej wygląda w budżecie, więc deficyt budżetowy będzie jeszcze niższy, niż to, co zaplanowaliśmy" - zapowiedział Morawiecki.

Jak powiedział wicepremier, jeśli chodzi o podatki dla wszystkich ludzi, to w porównaniu z innymi krajami Unii Europejskiej, "są na poziomie jednym z niższych". "U nas czasami ulegamy takim mitom, że mamy największy klin podatkowy, najwyższe podatki. No, tak nie jest. Jak się popatrzy na 28 krajów Unii Europejskiej, to jesteśmy w dolnych stanach strefy średniej" - tłumaczył.

"VAT-u nie obniżamy, VAT-u nie podwyższamy. Nasi poprzednicy podwyższali podatki 21 razy. My nie chcemy dzisiaj ruszać podatków, bo dla gospodarki, dla przedsiębiorców, dla ludzi ważna jest stabilność. My raczej podnosząc kwotę wolną od podatku, obniżamy podatek w ten sposób. Obniżając podatek dla małych i średnich firm do 15 procent, gdzie on jest jeden z najniższych w Europie w tym momencie, też stworzymy lepszą przestrzeń do rozwoju gospodarczego" - tłumaczył Morawiecki. (PAP)

IAR, PAP, abo, jk

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Standard & Poors: polski rating stabilny. Najnowszy raport

Ostatnia aktualizacja: 07.02.2014 12:56
Agencja ratingowa Standard & Poor's potwierdziła ratingi Polski wskazując, że ich perspektywa jest stabilna. Według agencji polska gospodarka ma silne fundamenty.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Moody’s podnosi prognozę gospodarczą dla Polski. Morawiecki: ta ocena jest zbyt ostrożna

Ostatnia aktualizacja: 27.03.2017 18:53
Agencja ratingowa Moody's podwyższyła szacunek PKB Polski na 2017 r. do 3,2 proc. rok do roku z 2,9 proc. rdr prognozowanych w styczniu - wynika z poniedziałkowego raportu agencji. Agencja oceniła, iż perspektywy wzrostu gospodarczego w Polsce się poprawiły.
rozwiń zwiń