Gospodarka

Morawiecki: mamy wielką szansę, by Polska była krajem wielkim, silnym

Ostatnia aktualizacja: 21.04.2017 13:36
- Wierzę, że dzisiaj, po ponad 300 latach, mamy wielką szansę, by Polska była krajem wielkim, silnym, krajem szans dla młodych ludzi- powiedział w piątek wicepremier Mateusz Morawiecki. Musimy zapobiec drenażowi mózgów z Polski - dodał.
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: Billion Photos/ Shutterstock.com

Zdaniem wicepremiera to będzie możliwe m.in. dlatego, że obecny rząd ma "wytyczoną wizję modernizacyjną", a także "zabezpieczone tyły społeczne". Wicepremier wziął udział w Kongresie Liderów Rzeczypospolitej, zorganizowanym przez środowiska młodzieżowe.

- Naszym marzeniem w ramach Planu Rozwoju jest, by zapobiec drenażowi mózgów, żeby przyciągać tu nasze talenty, żeby ci młodzi twórcy, młodzi działacze gospodarczy i społeczni mogli tworzyć rzeczywistość gospodarczą także w Polsce - mówił Morawiecki. - Od waszego pokolenia będzie zależeć rozwój gospodarczy na przyszłość - zwrócił się do młodych liderów.

Polski eksport pozasurowcowy wyższy niż rosyjski

Mateusz Morawiecki ocenia, że polska gospodarka ma się dobrze i dodaje, że nie uwzględniając surowców, nasz eksport przewyższa rosyjski. Wczoraj Główny Urząd Statystyczny opublikował dobre dane o produkcji przemysłowej i sprzedaży detalicznej.
Wicepremier, minister rozwoju i finansów powiedział reporterowi IAR, że to kolejne dobre informacje o stanie polskiej gospodarki. Dodał, że kolejnym przykładem dobrej sytuacji ekonomicznej kraju jest wysoki eksport. Mateusz Morawiecki podkreślił, że nie uwzględniając surowców, polski eksport jest już wyższy od rosyjskiego, choć gospodarka Rosji jest ponad trzy razy większa od naszej.
Wczoraj GUS poinformował, że sprzedaż detaliczna liczona w cenach bieżących wzrosła w marcu o 9,7 procent rok do roku. Natomiast produkcja przemysłowa wzrosła w marcu w ujęciu rocznym o 11,1 procent.

abo

Zobacz więcej na temat: rynek pracy GOSPODARKA
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak