Gospodarka

Ma być więcej miejsc w żłobkach i niższe opłaty

Ostatnia aktualizacja: 21.04.2017 12:50
Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej zapowiada więcej miejsc w żłobkach i niższe opłaty ponoszone przez rodziców za pobyt maluchów w placówkach opieki nad dziećmi do lat trzech. W przeglądzie programu „Rodzina 500 plus” i polityki prorodzinnej resort rodziny przedstawił sposób na poprawę sytuacji w opiece żłobkowej.
Audio
  • O planach zwiększenia liczby miejsc w żłobkach mówili w radiowej Jedynce Olgierd Podgórski z Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej i Łukasz Kozłowski, ekspert Pracodawców RP (Elżbieta Szczerbak, Naczelna Redakcja Gospodarcza Polskiego Radia)
zdjęcie ilustracyjne
zdjęcie ilustracyjneFoto: Sergey Novikov/Shutterstock.com

Obecnie w żłobkach i klubach dziecięcych jest ok. 100 tys. miejsc, które pozwalają na objęcie opieką zaledwie ok 10 proc. wszystkich maluchów w wieku do 3 lat. To wciąż zbyt mało do potrzeb, mówi Olgierd Podgórski z Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej.

- Cele, które mamy postawione, to jest objęcie opieką ok. 33 proc. najmłodszych dzieci. Dlatego też chcemy zaproponować zmiany w tym obszarze, które przełożą się zarówno na powstanie nowych miejsc, jak i obniżenie kosztów dla rodziców – wyjaśnia rozmówca radiowej Jedynki.

Wpływ na gospodarkę

To ważne, bo dostępność do instytucjonalnych form opieki nad maluchami jest dziś ogromnym problemem, który ma wpływ na gospodarkę, podkreśla Łukasz Kozłowski, ekspert Pracodawców RP.

Łukasz Kozłowski Powstaje luka pomiędzy 1. a 3. rokiem życia dziecka i wówczas pojawia się problem, w jaki sposób zapewnić mu opiekę.

- Powstaje luka pomiędzy 1. a 3. rokiem życia dziecka i wówczas pojawia się problem, w jaki sposób zapewnić mu opiekę. Bardzo często powoduje to dezaktywizację zawodową kobiet, które nie mają alternatywy i pozostają w domu, by zająć się dziećmi – tłumaczy ekspert.

Propozycje zmian

Resort pracy chce tę sytuację zmienić i proponuje rozwiązania, które będą koncentrować się w dwóch obszarach. Pierwszy dotyczyć będzie warunków lokalowych, tłumaczy Olgierd Podgórski.

- Dzisiaj w każdym żłobku muszą być dwie sale, m.in. sala służąca do spania. W zależności od tego, w której sali dziecko jest, to ta druga de facto stoi pusta. Stąd nasz pomysł, żeby umożliwić, aby w tej drugiej sali zostały przyjęte dodatkowe dzieci do żłobka, co spowodowałoby, że tych miejsc będzie po prostu więcej. Zgodnie z obecnymi przepisami opiekun może mieć pod opieką do 8 dzieci. My chcemy zaproponować, żeby w przypadku dzieci najstarszych, które ukończyły 2. rok życia, opiekun mógł sprawować opiekę maksymalnie na 10 dzieci – mówi gość Jedynki.

Obniżenie opłat

Ministerstwo chce też uruchomić dodatkowe środki, które służyłyby do powstawania nowych miejsc opieki, jak i obniżenia opłat, które wnoszą rodzice.

Olgierd Podgórski Zastanawiamy się nad możliwością uruchomienia środków z Funduszu Pracy, które generalnie służą aktywizacji zawodowej osób, które są bez pracy.

- Zastanawiamy się nad możliwością uruchomienia środków z Funduszu Pracy, które generalnie służą aktywizacji zawodowej osób, które są bez pracy. W przypadku opieki nad najmłodszymi dziećmi mamy właśnie taką sytuację, że rodzic jest w domu z dzieckiem, ponieważ nie może mu zapewnić innej opieki i nie może podjąć zatrudnienia. Można więc te dwa cele połączyć i wykorzystać te środki, tak aby tych miejsc powstało więcej i dodatkowo by były bardziej dostępne cenowo dla rodziców – podkreśla Olgierd Podgórski.

„Fundusz Pracy nie jest z gumy”

Nowe rozwiązania bez wątpienia są potrzebne, przyznaje Łukasz Kozłowski. Ale jak mówi, wykorzystanie do tego środków z Funduszu Pracy to zły pomysł.

- To nie byłoby dobre rozwiązanie. Pamiętajmy, że jest to jedno z zadań państwa i powinno być finansowane z budżetu państwa. Fundusz Pracy nie jest z gumy. Jeżeli będziemy zwiększać wydatki tego Funduszu w coraz większym stopniu, to w perspektywie kilku lat okaże się, że został on wyczerpany. Wówczas zabraknie nam środków na wypłatę np. zasiłków dla bezrobotnych. A to jest sytuacja, której wolelibyśmy uniknąć – zaznacza ekspert.

Obecnie koszt miesięcznej opieki żłobkowej wynosi średnio ok. tysiąca zł. Resort rodziny szacuje, że dzięki proponowanym rozwiązaniom udałoby się go obniżyć nawet o połowę.

Resort liczy, że uelastycznienie przepisów i zwiększenie dofinansowania różnych form opieki pozwoli w ciągu najbliższych lat zwiększyć liczbę miejsc dla dzieci do trzech lat z blisko 100 tys. do 300 tys.

Elżbieta Szczerbak, awi

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Maluch Plus: żłobków będzie więcej, ale to nadal kropla w morzu potrzeb

Ostatnia aktualizacja: 24.11.2016 14:00
Rusza program Maluch Plus wspierający rozwój instytucji opieki nad dziećmi w wieku do lat 3 - żłobków, klubów dziecięcych i dziennych opiekunów.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Dramatycznie mało miejsc w żłobkach w Polsce. Program Maluch Plus to zmieni?

Ostatnia aktualizacja: 02.02.2017 13:23
Rząd przeznaczy prawie 500 mln zł na żłobki zadeklarowała ostatnio premier Beata Szydło. Dzięki tym środkom ma powstać kilkanaście tysięcy nowych miejsc dla maluchów i wspartych ma zostać kilkadziesiąt już istniejących. To ważne, bo obecnie pod względem opieki instytucjonalnej nad dziećmi, Polska znajduje się w ogonie Europy.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Jak zachęcić przedsiębiorców do zakładania przyzakładowych żłobków?

Ostatnia aktualizacja: 08.02.2017 09:12
Zaledwie 9 proc. dzieci do 3 lat może liczyć na miejsce w żłobku, klubie dziecięcym lub na opiekuna dziennego. Od 2011 roku rząd dofinansowuje rozwój i funkcjonowanie miejsc dla maluchów. Ich liczba jednak rośnie powoli.
rozwiń zwiń