Gospodarka

Wkrótce Europejski Kongres Gospodarczy w Katowicach

Ostatnia aktualizacja: 21.04.2017 15:03
132 sesje, 700 prelegentów, w tym przedstawiciele polskiego i europejskich rządów oraz administracji unijnej, ponad 11 tys. godzin debat – tak zapowiada się IX edycja Europejskiego Kongresu Gospodarczego, która odbędzie się w dniach 10-12 maja w Katowicach.
Główne tematy poruszane przez gości kongresu to między innymi: geopolityka, gospodarka i bezpieczeństwo
Główne tematy poruszane przez gości kongresu to między innymi: geopolityka, gospodarka i bezpieczeństwoFoto: Wikimedia Commons, Piotr Drabik from Poland

Udział w trzydniowym cyklu debat zapowiedziało ok. 8 tys. gości z Polski, Europy i świata.

Prezes organizującej kongres Grupy PTWP Wojciech Kuśpik ocenił podczas piątkowej konferencji prasowej w Katowicach, że to największe tego typu wydarzenie w Europie Centralnej.

- Kongres to przede wszystkim gospodarka, jest adresowany głównie do biznesu, ale aktywny udział biorą w nim również władze lokalne, przedstawiciele rządu, parlamentu, goście zza granicy – powiedział.

B. premier, przewodniczący Parlamentu Europejskiego w latach 2009-2012 i przewodniczący Rady Europejskiego Kongresu Gospodarczego prof. Jerzy Buzek przypomniał, że każda edycja kongresu ma swoje tematy wiodące.

Wizja wspólnej Europy

- Teraz stoimy przed wieloma pytaniami jeśli chodzi o projekt wspólnej Europy. Będziemy się też zastanawiać, jak ma wyglądać nowy system wolnorynkowy – jest wiele zastrzeżeń do tego, co było dotąd, jak zorganizować naszą gospodarkę, żeby jej nie przesterować, ale żeby przedsiębiorcy prywatni mogli na rynku swobodnie działać i konkurować i żeby gospodarka rzeczywiście się rozwijała – powiedział Jerzy Buzek.

Wśród tematów ważnych dla woj. śląskiego wskazał powstającą metropolię oraz energetykę, zagadnienia rynku pracy i tzw. gospodarki czasu wolnego. W programie kongresu znajdą się też stale obecne w nim punkty – sesje poświęcone takim dziedzinom jak finanse, innowacje, technologie i człowiek, energetyka, górnictwo i hutnictwo, rynek zdrowia, budownictwo i nieruchomości, samorządność i polityka regionalna.

Wydarzeniem towarzyszącym będzie już po raz drugi European Start-up Days – przestrzeń dialogu między start-upami, inwestorami a organizacjami wsparcia biznesu. Jak podkreślają organizatorzy, pomysły na biznes zaprezentowane przed uczestnikami konferencji mogą być początkiem wielkich karier. Zgłoszenia innowacyjnych i kreatywnych projektów będą przyjmowane do 26 kwietnia.

Imprezy towarzyszące

Zaplanowano też Forum Gospodarcze Polska –Indie, IV Forum Współpracy Gospodarczej Afryki i Europy Centralnej, czy spotkania gospodarcze Polska-Izrael i Polska-Kazachstan. Podczas gali towarzyszącej kongresowi zostaną nagrodzone najlepsze praktyki i sukcesy inwestycyjne w ramach szóstej edycji konkursu Top Inwestycje Komunalne.

W ramach projektu EEC - Liderzy Przyszłości, którego celem jest kreowanie i promowanie aktywnej postawy obywatelskiej oraz zwiększenie zaangażowania młodych ludzi w życiu publicznym, studenci po raz kolejny będą mogli wziąć udział w wykładach otwartych, dyskusjach, a także współpracować przy organizacji wydarzenia.

abo

Zobacz więcej na temat: Europejski Kongres Gospodarczy
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak