Gospodarka

Rating Standard and Poor's: co agencja bierze pod uwagę przy ocenie kraju

Ostatnia aktualizacja: 21.04.2017 16:28
W oczekiwaniu na aktualizację oceny ratingowej Polski,  Marcin Petrykowski, dyrektor zarządzający Standard and Poor's w Polsce i w Europie Środkowo - Wschodniej przypominał w Polskim Radiu 24, co Agencja bierze pod uwagę w tej ocenie.
Audio
  • W oczekiwaniu na aktualizację oceny ratingowej Polski, Marcin Petrykowski, dyrektor zarządzający Standard and Poor's w Polsce i w Europie Środkowo - Wschodniej wyjasniał w Polskim Radiu 24, co Agencja bierze pod uwagę w tej ocenie. /Sylwia Zadrożna, Naczelna Redakcja Gospodarcza POlskiego Radia/.
Wszystkie kategorie brane pod ocenę są ważone, każda odpowiada za jedną piątą i rating jest równaniem  w zależności jak rozłożą się te siły.
Wszystkie kategorie brane pod ocenę są ważone, każda odpowiada za jedną piątą i rating jest równaniem – w zależności jak rozłożą się te siły. Foto: Pixabay

I wymienia, że na ocenę kraju składa się pięć głównych kategorii.

Profil instytucjonalno-ekonomiczny

− Po pierwsze, jest to ocena instytucjonalna, to ta, która rok temu była mocno komentowana, gdy agencja zdecydowała się na obniżenie ratingu. Po drugie -  ocena ekonomiczna, która dotyczy szeroko rozumianych parametrów gospodarczych – m.in. bezrobocia czy Produktu Krajowego Brutto. I to składa się na profil instytucjonalno-ekonomiczny, mówi gość Polskiego Radia 24.


Czytaj więcej
rating 1200.jpg
Agencja ratingowa S&P podniesie ocenę Polski?

Profil elastyczności-wydajności

I dodaje, że na drugą rękę składają się trzy kolejne kategorie; ocena zewnętrzna, fiskalna i monetarna.

− Ocena zewnętrzna to jest import-eksport, i interakcje między gospodarkami, ocena fiskalna dotyczy polityki fiskalnej oraz ocena monetarna, biorąca pod uwagę aspekt pieniądza i szeroko rozumianej polityki monetarnej. I to się składa na profil elastyczności-wydajności, mówi Marcin Petrykowski.

Rating jak równanie

Jak kontynuuje, te wszystkie kategorie są ważone, każda odpowiada za jedną piątą i rating jest równaniem – w zależności jak rozłożą się te siły.

Decyzja jest podejmowana przez komitet ratingowy pod przewodnictwem osoby mającej ogromne doświadczenie na tym polu, i w ramach osiągniętego wyniku wychodzi czy jest zmiana, czy utrzymanie ratingu.

Do tego dochodzi perspektywa zmiany ratingu

− Oczywiście jest do tego komentarz dotyczący perspektywy, która obejmuje prawdopodobieństwo zmiany perspektywy w ciągu najbliższych trzech lat, dodaje Petrykowski.

S&P najsurowiej ocenia Polskę spośród wszystkich agencji ratingowych. Niespodziewane cięcie oceny 15 stycznia ubiegłego roku było pierwszą obniżką w historii Polski.

Pod koniec ubiegłego roku Agencja ratingowa S&P pozostawiła ocenę wiarygodności kredytowej Polski na poziomie BBB+, ale perspektywę podniosła do stabilnej.

Trzy kraje wyżej oceniane w regionie od Polski

W regionie Polska ma jedną z lepszych ocen, chociaż są też kraje oceniane od nas wyżej, między innymi Czechy.

Jak zaznacza, Czechy mają bardzo wysoki rating podwójnego A z minusem.

− To jest bardzo elastyczna, zdywersyfikowana gospodarka, o bardzo bogatym eksporcie, jednocześnie silnym i odpornym na szoki w systemie bankowym, mówi gość Polskiego Radia.

Wyższy rating od Polski ma jeszcze w regionie Słowenia i Słowacja.

A nasz rating jest porównywalny do ocen niektórych krajów zachodnich, takich jak Włochy czy Hiszpania.

Sylwia Zadrożna, jk

Zobacz więcej na temat: rating
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Rating Polski bez zmian. "Decyzje agencji Fitch i Moody's oznaczają wysoki poziom wiarygodności Polski"

Ostatnia aktualizacja: 15.01.2017 00:34
Agencja ratingowa Fitch podtrzymała w piątek ratingi Polski dla zobowiązań w walucie zagranicznej i złotych na poziomie A- z perspektywą stabilną - poinformowała agencja w komunikacie. Natomiast Moody's nie dokonała aktualizacji ratingu Polski.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Rating Polski bez zmian. "To potwierdza stabilność gospodarki"

Ostatnia aktualizacja: 16.01.2017 11:10
Pod koniec ubiegłego tygodnia agencja ratingowa Fitch utrzymała wiarygodność kredytową Polski na poziomie A minus, a Moody’s nie dokonała aktualizacji ratingu naszego kraju. Sprawę w Pulsie Gospodarki komentowali Andrzej Kensbok z Fundacji Republikańskiej, Marta Petka-Zagajewska z PKO BP i Piotr Soroczyński z Korporacji Ubezpieczeń Kredytów Eksportowych.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Agencja Moody’s podwyższyła prognozę wzrostu gospodarczego. „Gospodarce pomaga wysoka konsumpcja”

Ostatnia aktualizacja: 28.03.2017 11:00
Agencja ratingowa Moody’s podwyższyła prognozę wzrostu gospodarczego dla Polski na ten rok, który ma wynieść 3,2 proc. Wicepremier Mateusz Morawiecki stwierdził, iż to i tak prognoza zbyt ostrożna, ponieważ budżet zakłada wzrost PKB o 3,6 proc. O szacunkach nt. wzrostu gospodarczego mówili w audycji Puls Gospodarki Adam Ruciński, prezes firmy doradczej BTFG; Tomasz Kaczor, główny ekonomista Banku Gospodarstwa Krajowego; Roman Przasnyski, główny analityk Gerda Broker.
rozwiń zwiń