X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
Gospodarka

"Teraz Polska": kto dostał nominacje?

Ostatnia aktualizacja: 26.04.2017 14:46
Drukarki 3D, oprogramowanie dla inżynierów i architektów, robot zwiadowczy, odzież medyczna, bielizna termoaktywna, pocisk do czołgu i armaty, organizator targów bożonarodzeniowych, a nawet teatr to tylko niektóre z nominacji w 27. edycji konkursu Teraz Polska.
Audio
  • O tym, kto dostał nominacje do tytułu Teraz Polska w radiowej Jedynce (Aleksandra Tycner, Naczelna Redakcja Gospodarcza Polskiego Radia)
Statuetka Teraz Polska
Statuetka Teraz PolskaFoto: Fundacja Teraz Polska

Produkty, usługi, innowacje i gminy zaprezentowały się na corocznej wystawie, tym razem zorganizowanej na Stadionie Narodowym.

Do konkursu Teraz Polska zgłaszają się ci, którzy naprawdę mają się czym pochwalić. Nominacja to nic innego jak potwierdzenie wysokiej oceny eksperckiej - podkreślali organizatorzy konkursu z Fundacji Polskiego Godła Promocyjnego. Przewodniczący Kapituły Konkursu, profesor Michał Kleiber powiedział, że wybór laureatów będzie trudny.

- Próbujemy wybrać te produkty i usługi, co do których mamy głębokie przekonanie, że albo już są sukcesem, albo są zalążkiem sukcesu w przyszłości, żeby rozbudzić w nas wszystkich dumę z tego co potrafimy w Polsce zrobić. Mamy małą wiarę w możliwość osiągania sukcesów. A samych sukcesów nie brakuje, musimy je pokazać i razem się z nich cieszyć – podkreśla profesor.

 Robot rozbroi bombę

Na pewno powód do dumy ma Maciej Cadry z Przemysłowego Instytutu Automatyki Pomiarów PIAP w Warszawie, który pokazał plecakowego, zwiadowczego robota Fenixa.

- W dużym uproszczeniu można powiedzieć, że to są zdolne ręce pirotechnika. Posyłamy tego robota w takie miejsca, gdzie człowiek nie powinien się znaleźć. Chodzi o neutralizację ładunków wybuchowych, czy manipulację zdalną w strefach niebezpiecznych. Ginie robot, ale człowiek żyje, taka jest główna idea – wyjaśnia rozmówca.

Twórcy Fenixa widzą jego zastosowanie głównie w służbach specjalnych i to na całym świecie. Tym bardziej, że na pytanie, czy Fenix ma konkurencję Maciej Cadry odpowiada

- Oczywiście, że nie – mówi.

Wydrukuje wszystko

Drukarka HBOT 3D model F300 do drukowania modeli z tworzyw sztucznych to dzieło wrocławskiego startapu 3D Printers. To jest drukarka przede wszystkim dla przemysłu - wyjaśnia jeden z jej twórców, Jakub Bukowski.

- Służy do produkcji małoseryjnej, albo do prototypowania przed produkcją wielkoseryjną. Jest to przede wszystkim przemysłowa maszyna, bo jest solidna, charakteryzuje się pracą ciągłą. Tu jest butelka, która ma 30 centymetrów, drukowała się koło 30 minut – wyjaśnia gość.  

Skarpety dla cukrzyków

Z kolei firma ARGES otrzymała nominację za medyczne skarpety dla cukrzyków. Zastosowaliśmy specjalną konstrukcję oraz specjalną przędzę.

- Skarpetki są bez uciskowe. Odpowiednia zawartość przędzy zapewniają, że nie rozwijają się grzyby, drobno ustroje. Ja nie znam takich skarpet na polskim rynku - mówi Gerard Szwarczyński.

Innowacyjny teatr

Z nominacji do Polskiego Godła Promocyjnego Teraz Polska cieszy się Jan Jakub Należyty, założyciel i współwłaściciel Krakowskiego Teatru Komedia. A za co ta nominacja?

- Domyślam się, że za innowacyjny sposób działania, jesteśmy teatrem, który może zagrać w każdych warunkach. Być może za to, że w tej chwili jesteśmy teatrem nakierowanym na odbiorę biznesowego. Zrobiliśmy fantastycznie udany mazurski rejs komediowy, pozyskaliśmy do współpracy ekskluzywne hotele – wylicza.  

Teatr nie ma stałej siedziby, więc jest innowacyjny trochę z konieczności. Istnieje od 5 lat i ciągle się rozwija - tłumaczy Jan Jakub Należyty.

Wręczenie nominacji odbędzie się 11 maja w Katowicach na IX Europejskim Kongresie Gospodarczym. Laureatów 27. edycji konkursu Teraz Polska poznamy 29 maja podczas uroczystej gali w Teatrze Wielkim.

Aleksandra Tycner, abo

Zobacz więcej na temat: Teraz Polska Aleksandra Tycner
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

60 nominacji do Godła „Teraz Polska”

Ostatnia aktualizacja: 26.04.2017 11:32
We wtorek, 25 kwietnia 2017 roku na PGE Narodowym ogłoszone zostały nominacje w 27. edycji Konkursu „Teraz Polska” organizowanego przez Fundację Polskiego Godła Promocyjnego. Produkty, usługi, innowacje i gminy, które w tym roku zdobyły największe uznanie Branżowych Komisji Ekspertów, zaprezentowały się Kapitule Konkursu podczas corocznej wystawy.
rozwiń zwiń