Gospodarka

Premier Beata Szydło udaje się do Chin na Forum Pasa i Szlaku. Tematem Jedwabny Szlak

Ostatnia aktualizacja: 11.05.2017 14:02
Premier Beata Szydło leci dziś po południu do Chin, gdzie weźmie udział w I edycji Forum Pasa i Szlaku. To spotkanie przywódców państw położonych wzdłuż nowego Jedwabnego Szlaku. Premier spotka się także z przewodniczącym Chińskiej Republiki Ludowej Xi Jinpingiem i premierem Li Keqiangiem.
Audio
  • Premier Beata Szydło leci po południu do Chin, gdzie weźmie udział w pierwszej edycji Forum Pasa i Szlaku - relacja Sylwii Białek (IAR)
Nowy Jedwabny Szlak prowadzi przez Kraje Środkowej Azji do Europy Zachodniej. Na tej trasie jest Polska.
Nowy Jedwabny Szlak prowadzi przez Kraje Środkowej Azji do Europy Zachodniej. Na tej trasie jest Polska.Foto: Wikimedia Commons

W interesie Polski leżą dobre relacje gospodarcze z Chinami. Będą wymierne efekty rozmów, które podejmujemy, powiedział w czwartek sekretarz stanu w KPRM Paweł Szefernaker, pytany o zbliżającą się wizytę premier Beaty Szydło w Chinach.

- W polityce zagranicznej patrzymy przez pryzmat interesu Polski, a nie przez pryzmat tego, czy ktoś poklepie naszego premiera po plecach, tak jak nasi poprzednicy. W interesie Polski leżą dobre relacje gospodarcze z partnerem takim jak Chiny - powiedział Szefernaker.

Poinformował, że podczas wizyty w Chinach, premier Szydło będzie towarzyszył m.in. przewodniczący Komitetu Stałego Rady Ministrów Henryk Kowalczyk oraz minister rolnictwa Krzysztof Jurgiel. Dodał, że polska delegacja weźmie udział w szczycie państw, które biorą udział w budowie Jedwabnego Szlaku.

- Chiny są dziś bardzo poważnym, dużym partnerem gospodarczym i będą wymierne efekty z tych rozmów, które my podejmujemy. Także będziemy partnerem bardzo poważnym - zapewnił Szefernaker.

Szefowa polskiego rządu w piątek spotka się z prezydentem Chin Xi Jinpingiem i premierem Chin Li Keqiangiem.

Bochenek: Polska jest atrakcyjnym krajem dla Chin

Polska jest atrakcyjnym dla państwa chińskiego krajem m.in. ze względu na geolokalizację i inicjatywy infrastrukturalne, które podejmujemy - mówił na konferencji w czwartek rzecznik rządu Rafał Bochenek, zapowiadając wizytę premier Beaty Szydło w Chinach.

Rzecznik rządu poinformował, że wizyta premier w Chinach rozpocznie się w czwartek i potrwa do 16 maja.

"W trakcie tego kilkudniowego pobytu w Chińskiej Republice Ludowej pani premier Beata Szydło spotka się z premierem tego państwa, spotka się również z panem prezydentem Chińskiej Republiki Ludowej - przewodniczącym Chińskiej Republiki Ludowej" - zapowiedział.

Wizyta skoncentrowana na kwestiach gospodarczych

"Z uwagi na to, że nastawiamy się, że ta wizyta będzie skoncentrowana na kwestiach gospodarczych, jest przewidziane bardzo ważne spotkanie z przedstawicielami najważniejszych firm inwestycyjnych chińskich, chcemy przyciągać do Polski inwestorów" - dodał Bochenek.

Forum Pasa i Szlaku poświęcone reaktywacji Jedwabnego Szlaku

Jak ocenił rzecznik rządu, Polska ze względu na swoją geolokalizację może być "bramą do Europy" w ramach inicjatywy Jednego Pasa i Szlaku.

"Po raz pierwszy w historii 14 maja, w najbliższą niedzielę, właśnie w Chinach rozpocznie się bardzo ważne forum Jednego Pasa i Szlaku, będzie to właściwie najważniejsze gospodarcze wydarzenie tego roku w Chinach" - stwierdził. Dodał, że będzie to "doskonała okazja do tego, aby porozmawiać z ponad 30 przywódcami najważniejszych gospodarek światowych".

Bochenek podkreślił, że chińska inicjatywa Jednego Pasa i Szlaku zmierza do odtworzenia historycznego Jedwabnego Szlaku, który był płaszczyzną współpracy pomiędzy Azją a Europą, a sama inicjatywa ma przyczynić się do odbudowy więzi kulturalnych, turystycznych, infrastrukturalnych i gospodarczych. "Polska od samego początku bardzo aktywnie włącza się w to wielkie międzynarodowe przedsięwzięcie, w które będzie zaangażowanych wiele państw" - podkreślił.

Rzecznik rządu Polska przypomniał, że Polska przystąpiła do Azjatyckiego Banku Inwestycji Infrastrukturalnych, który ma finansować wiele działań w ramach budowy Nowego Jedwabnego Szlaku. "Z uwagi chociażby na te działania i inicjatywy, które są podejmowane w Polsce, Polska jest atrakcyjnym dla państwa chińskiego krajem, z uwagi chociażby na swoją geolokalizację, a także inicjatywy właśnie infrastrukturalne, które podejmujemy" - podkreślił Bochenek.

Premier będzie rozmawiać o budowie w Polsce Centralnego Portu Komunikacyjnego

Premier Beata Szydło będzie rozmawiać między innymi o budowie w Polsce Centralnego Portu Komunikacyjnego. Będzie jej towarzyszyć rónież pełnomocnik rządu do spraw budowy portu Mikołaj Wild.

Import z Chin do Polski wynosi 12 procent udziału w całości importu, to daje drugi wynik za Niemcami. Jeśli chodzi o eksport, Państwo Środka plasuje się na 21 pozycji, wśród państw azjatyckich - na drugiej.

IAR/PAP, jk

Zobacz więcej na temat: Beata Szydło Chiny handel
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Pisula o Nowym Jedwabnym Szlaku: Polska po raz pierwszy ma szansę zyskać na swoim położeniu

Ostatnia aktualizacja: 11.05.2017 09:37
To jest pierwsza okazja, kiedy Polska ma szansę zyskać na swoim położeniu, które częściej było dla nas przekleństwem niż błogosławieństwem - mówi o Nowym Jedwabnym Szlaku prezes PAIH Tomasz Pisula. W czwartek do Chin udaje się premier Beata Szydło, będzie rozmawiać m.in. o tej kwestii.
rozwiń zwiń