Gospodarka

Ukraińcy kupują najwięcej mieszkań w Polsce

Ostatnia aktualizacja: 16.05.2017 08:58
4 tysiące 648 mieszkań o łącznej powierzchni blisko 300 tysięcy metrów kwadratowych kupili w ubiegłym roku w Polsce obcokrajowcy. Przede wszystkim byli to Ukraińcy – mówi Marcin Krasoń z Home Broker.
Audio
  • O obcokrajowcach kupujących nieruchomości w Polsce w audycji "Po pierwsze ekonomia" radiowej Jedynki (Sylwia Zadrożna, Naczelna Redakcja Gospodarcza Polskiego Radia)
Oprócz Ukraińców i Niemców mieszkania w Polsce kupują obywatele Wielkiej Brytanii, Izraela, Francji, Włoch, Białorusi i Rosji
Oprócz Ukraińców i Niemców mieszkania w Polsce kupują obywatele Wielkiej Brytanii, Izraela, Francji, Włoch, Białorusi i RosjiFoto: Denphumi/Shutterstock.com

- Od lat w zestawieniu narodowości, które kupują w Polsce najwięcej lokali mieszkalnych prowadzili Niemcy. Jednak w zeszłym roku Ukraińcy byli już bardzo blisko Niemców. Oczekiwaliśmy, że już w 2016 roku ich prześcigną. Rzeczywiście tak się stało. Jednak niespodzianką jest jak bardzo. Okazuje się, że Ukraińcy kupili w Polsce o połowę więcej mieszkań niż Niemcy, rok do roku powierzchnia mieszkań, którą kupili Ukraińcy wzrosła ponad 80 proc. – podkreśla gość.

Najatrakcyjniejsze lokalizacje

Oprócz Ukraińców i Niemców mieszkania w Polsce kupują obywatele Wielkiej Brytanii, Izraela, Francji, Włoch, Białorusi i Rosji. Najpopularniejszą lokalizacją niezmiennie jest Warszawa.

- 30 proc. kupionych w Polsce przez obcokrajowców mieszkań to są lokale w Warszawie, potem mamy inne duże miasta jak Kraków, Wrocław, Gdańsk, Poznań, Łódź. Obcokrajowcy szukają w miastach pracy, lepszego życia – wylicza Marcin Krasoń.

Studenci lub rezydenci

Jak dodaje Konrad Płochocki dyrektor Polskiego Związku Firm Deweloperskich - Ukraińców kupujących w Polsce mieszkania można podzielić na dwie grupy.

- Z jednej strony są to studenci, którzy przyjeżdżają do Polski uczyć się. Rodzice kupują im mieszkania, ta grupa funkcjonuje na rynku od dłuższego czasu. Bardzo widoczne jest to zjawisko szczególnie na wschodzie Polski, czyli Lublin, Rzeszów. Nową grupą Ukraińców, którą można wyodrębnić są osoby, które przyjechały do Polski, zaczęły pracować i po kilku latach pracy widzą, że rzeczywiście mają stabilne dochody i zaczynają rozglądać się za mieszkaniami, zakładają rodziny. Najwięcej takich osób jest we Wrocławiu i Krakowie – mówi ekspert.

Potrzebujemy imigrantów

A to dla nas bardzo dobra informacja, bo Polska staje się krajem, w którym obcokrajowcy chcą się osiedlać, żyć i pracować.

- Ta grupa imigrantów jest bardzo pożądana. To są bardzo ciężko pracujące osoby, z podobnego kręgu kulturowego, bardzo szybko się asymilują i mają łatwość adaptacji języka. Należy się z tego trendu cieszyć – podkreśla rozmówca.

Rynek się zmienia

Coraz liczniejszą grupę Ukraińców kupujących mieszkania w Polsce dostrzegli też pośrednicy w handlu nieruchomościami.

- Oni widzą w statystykach, że Ukraińców jest coraz więcej. Przygotowują akcje marketingowe. Mają pracowników, którzy mówią w obcych językach, żeby mogli się dogadać z tymi klientami – dodaje Marcin Krasoń.

Teraz jeszcze tylko banki powinny przygotować ofertę kredytową dla Ukraińców, którzy chcą się w Polsce osiedlać. Z tym jednak może być trudniej, z uwagi na to, że Ukraina nie jest w Unii Europejskiej. A raport o obcokrajowcach, którzy kupują w Polsce mieszkania przygotowało Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji.

Sylwia Zadrożna, abo

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

W tym roku coraz trudniej o własne mieszkanie

Ostatnia aktualizacja: 14.05.2017 08:11
Rośnie popyt na mieszkania, szczególnie w największych miastach Polski. Deweloperzy oddają też coraz więcej lokali do użytku. Początek roku był pod tym względem rekordowy.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Ukraińcy kupują ziemię i mieszkania w Polsce

Ostatnia aktualizacja: 15.05.2017 08:02
Obywatele Ukrainy kupują coraz więcej nieruchomości w Polsce - podaje "Puls Biznesu", cytując raport Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji. W latach 2014 i 2015 zakupy naszych wschodnich sąsiadów rosły o około 40 procent, jednak w 2016 roku wzrost wyniósł 81 procent.
rozwiń zwiń