Gospodarka

Dane osobowe coraz bezpieczniejsze, ale nie bez zagrożeń

Ostatnia aktualizacja: 17.05.2017 14:19
Zwiększanie świadomości cyberzagrożeń i zmiana przepisów - sposobem na poprawę bezpieczeństwa danych osobowych. Eksperci podkreślają, że po weekendowym ataku hakerskim nie można mieć pewności, że kolejne uderzenie wirtualnych przestępców nie dotknie cyfrowych danych Polaków.
Audio
  • Doktor Maciej Kawecki z ministerstwa cyfryzacji powiedział IAR, że w ostatnim czasie jest mniej przypadków naruszeń cyberbezpieczeństwa w sferze publicznej (IAR)
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: Emilia Iwanicka/Polskie Radio

Piątkowy atak wirusa wyłudzającego okup za dane dotknął 200 tysięcy ofiar w 150 krajach.

Doktor Maciej Kawecki z ministerstwa cyfryzacji powiedział IAR, że w ostatnim czasie jest mniej przypadków naruszeń cyberbezpieczeństwa w sferze publicznej. Kawecki dodaje, że oprócz stosowania różnego rodzaju zabezpieczeń komputerów wciąż kluczowa jest rola człowieka i świadomości zagrożeń. - Człowiek jest zawsze najsłabszym ogniwem i dlatego tak ważne jest edukacja i budowanie świadomości - powiedział. Z drugiej strony pracodawcy powinni dyscyplinować swoich pracowników, bo w razie ataku to szefowie będą ponosić odpowiedzialność za konsekwencje takich zdarzeń.

Europejskie rozporządzenie o ochronie danych osobowych

Xawery Konarski wiceprezes Polskiej Izby Informatyki i Telekomunikacji powiedział IAR, że za rok wdrożone ma być europejskie rozporządzenie o ochronie danych osobowych (potocznie nazywane RODO). Ma między innymi nakładać wysokie kary za naruszenie standardów bezpieczeństwa danych przez instytucje czy firmy. Takie kary sięgać mogą w skrajnych wypadkach nawet 10 - 20 milionów euro za naruszenie. To także zwiększy poziom zabezpieczenia danych osobowych - ocenia ekspert.

Polskie służby odpowiedzialne za bezpieczeństwo kraju zapewniają, że w weekend atak hakerski ominął Polskę. Rzecznik Ministra Koordynatora Służb Stanisław Żaryn powiedział IAR, że zarówno ABW, jak i jednostki podległe Ministerstwu Cyfryzacji stale monitorują zagrożenie. Według analiz ABW, za atakami stoi grupa hakerska, która wykorzystywała luki w komputerowym oprogramowaniu.
Na temat cyberbezpieczeństwa eksperci dyskutowali na konferencji "Bezpieczeństwo Danych w Sektorze Publicznym 2017", nad którym Polskie Radio objęło patronat.

abo

Zobacz więcej na temat: dokument
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak