Gospodarka

Polacy znów emigrują do Wielkiej Brytanii. Chcą zdążyć przed Brexitem

Ostatnia aktualizacja: 17.05.2017 17:35
Brexit zmienił kierunki emigracji Polaków. Jak się okazuje, wyjście Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej sprawiło, że nasi rodacy, którzy chcą wyjechać do pracy zagranicę, coraz chętniej jako docelowy kraj wskazują Zjednoczone Królestwo.
Audio
  • Wielka Brytania wróciła na emigracyjną mapę Polaków. Dlaczego, o tym w Ekspressie Gospodarczym radiowej Jedynki./Dominik Olędzki, Naczelna Redakcja Gospodarcza Polskiego Radia/.
Na Wyspy chce wyjechać jedna z pięciu osób, które planują emigrację, czyli 19 proc. badanych, o 5 procent więcej niż pół roku temu.
Na Wyspy chce wyjechać jedna z pięciu osób, które planują emigrację, czyli 19 proc. badanych, o 5 procent więcej niż pół roku temu.Foto: Pixabay

− Wielka Brytania ponownie jest najbardziej popularnym kierunkiem emigracji Polaków, mówi Marcin Ganclerz, ekspert rynku pracy Work Service.

Do Wielkiej Brytanii chce wyjechać 19 proc. badanych

Jak wyjaśnia, na Wyspy chce wyjechać jedna z pięciu osób, które planują emigrację, czyli 19 proc. badanych, o 5 procent więcej niż pół roku temu.

Co przemawia za Wielką Brytanią

Dodaje, że od lat Wielka Brytania była jednym z najważniejszych kierunków emigracji zarobkowej Polaków dzięki dostępności połączeń, znajomości języka angielskiego i wysokim zarobkom.

Planujący wyjazd Polacy chcą zdążyć przed Brexitem

Co ważne, większość osób, planująca wyjazd do pracy na Wyspy, chce zdążyć przed Brexitem.

Aż dla 58 proc. planujących wyjazd, ten fakt jest głównym powodem emigracji do tego kraju.

Polacy boją się, że po Brexicie zmienią się reguły emigracyjnej gry

− Nie wiadomo jak będzie wyglądało życie emigrantów po Brexicie, jakie będą prawa i świadczenia socjalne, nawet nie wiadomo, czy drzwi do Wielkiej Brytanii nie zostaną zamknięte, mówi gość Ekspressu Gospodarczego.

Dlatego, podkreśla, ci, którzy chcą wyemigrować na Wyspy, wolą zdecydować się na ten krok teraz – przy obowiązujących obecnie prawach i świadczeniach socjalnych.

Drugim kierunkiem emigracji są Niemcy

Jednak w ubiegłych latach, nasi rodacy, najczęściej decydowali się na wyjazd do Niemiec.

− Nasi zachodni sąsiedzi zajmują dziś drugie miejsce pod względem popularności wśród osób planujących emigrację, zauważa Marta Todorczuk z firmy rekrutacyjnej Antal.

− Niemcy dla nas są Europą Zachodnią, z lepszą jakością życia, wyższymi zarobkami, a ponadto są blisko, mówi gość radiowej Jedynki.

Polacy częściej wyjeżdżają za granicę za pracą niż do innego miasta w kraju

A jak się okazuje, Polacy często chętniej decydują się na wyjazd do pracy za granicę niż do innego miasta w kraju.

Zapominają, że owszem są tam wyższe zarobki, ale jednocześnie wyższe koszty utrzymania.

Najwięcej za pracą wyjeżdża ludzi młodych

Jak pokazują badania - z roku na rok  największą grupę wśród osób planujących emigrację stanowią najmłodsi na rynku pracy -  w wieku od 18 do 24 lat.

Eksperci zaznaczają, że poprawiająca się sytuacja na rynku pracy - spadające bezrobocie i wyższe wynagrodzenia - mogą zachęcić Polaków - tych, którzy już wyjechali - do powrotu do kraju a tych, którzy planują wyjazd - do pozostania w Polsce.

Dominik Olędzki, jk

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak