Gospodarka

Rynek książki: już jest źle, a będzie jeszcze gorzej

Ostatnia aktualizacja: 18.05.2017 12:33
Sprzedaż książek od kilku lat utrzymuje się na podobnym, nie za wysokim poziomie. Według Polskiej Izby Książki jest to około 3 mld zł rocznie. Prognozy nie pozostawiają jednak złudzeń – ten rynek stopniowo będzie się kurczył.
Audio
  • O problemach na rynku książki mówili w radiowej Jedynce prezes Polskiej Izby Książki Włodzimierz Albin i Maciej Kroenke z PwC (Karolina Mózgowiec, Naczelna Redakcja Gospodarcza Polskiego Radia)
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: Shutterstock.com/andriano.cz

W czwartek rozpoczynają się Warszawskie Targi Książki.

Rynek książki boryka się zaś z wieloma problemami. Wśród nich jest niski poziom czytelnictwa, mówi prezes Polskiej Izby Książki Włodzimierz Albin.

- 37 proc. dorosłych Polaków twierdzi, że przeczytało książkę w ubiegłym roku. To jest bardzo niski poziom, który stawia nas właściwie na końcu tabeli europejskiej. Mamy też problemy dystrybucyjne, bo znikają małe księgarnie, a jednocześnie ciągle jakieś kłopoty i turbulencje przeżywają duże sieci, a także wydawnictwa edukacyjne, bo wszystkie podręczniki dla szkoły podstawowej mają być kupowane przez państwo – wylicza rozmówca Jedynki.

Wprowadzenie VAT na książki mocnym ciosem w rynek

Oprócz wprowadzenia darmowych podręczników dla najmłodszych dużym ciosem było też wprowadzenie VAT-u na książki.

- Nie spodziewaliśmy się, że aż w tak dużym stopniu uderzy, jak to się stało. Rynek jest bardzo wrażliwy cenowo – zaznacza ekspert.

Zmiana zwyczajów Polaków

Zmieniły się też nasze zwyczaje, dodaje Maciej Kroenke z firmy doradczej PwC.

- Książka, która do tej pory była traktowana chociażby jako znakomity pomysł na prezent, powoli ustępuje, schodzi z tego miejsca, nie jest jednym z dwóch, trzech produktów, które są najchętniej wybierane. Książki zastępują innego rodzaju produkty, typu perfumy, czy ubrania – mówi gość Jedynki.

Na znaczeniu zyskuje promocja książki

Chętniej natomiast kupujemy książki dobrze wypromowane.

- Coraz większe znaczenie ma marketing, czyli np. budowanie historii na nazwisku autora, czy to jest aktor, czy inna osoba znana z życia publicznego, która napędza potem sprzedaż takiego tytułu – mówi ekspert.

Rośnie popularność e-booków, ale także piractwo

Według PwC do 2020 roku wpływy ze sprzedaży wszystkich książek obniżą się o kilka procent. I stanie się tak mimo wzrostu popularności książek elektronicznych. Tym bardziej, że wzrosty tego segmentu są hamowane przez piractwo.

- Charakterystyka naszego rynku jest taka, że ogromna ilość tej zawartości jest również pozyskiwana w sposób niezgodny z założeniami licencyjnymi, z licznych serwisów internetowych. Mówimy tutaj de facto o kradzieży własności intelektualnej – zaznacza ekspert.

Wprowadzenie jednolitej ceny książki

Szansą na podratowanie rynku może być wprowadzenie jednolitej ceny książki, uważa Włodzimierz Albin.

- Jednolita cena książki polega na tym, że nowości książkowe, czyli te książki, które ukazują się w tym roku, mają wszędzie jednolitą cenę. Wydawca decyduje, że jego książka kosztuje np. 30 zł i ona przez rok od ukazania się wszędzie będzie tyle kosztować wszędzie, w każdym miejscu. Dzięki temu małe księgarnie będą w stanie konkurować i np. z Empikiem, i z księgarnią internetową – uważa gość Jedynki.

Jednak zdaniem części ekspertów, efekt jednolitej ceny książki będzie odwrotny, małe księgarnie wcale nie zyskają, a czytelnictwo jeszcze bardziej spadnie.

Karolina Mózgowiec, awi

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Kupujemy coraz więcej e-booków i audiobooków, ale to nadal margines rynku książek

Ostatnia aktualizacja: 09.03.2017 13:52
Polacy czytają coraz mniej książek, rzadziej sięgają też po prasę drukowaną. Ale - jak się okazuje - od kilku lat systematyczne rośnie rynek książek elektronicznych, mówi w radiowej Jedynce Martyna Bednarczyk z Virtualo.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Książka przez rok od premiery tańsza maksymalnie o 5 proc.?

Ostatnia aktualizacja: 15.03.2017 10:12
Obecnie w ministerstwie kultury i dziedzictwa narodowego trwają rozmowy na temat jednolitej ceny książki - poinformował w środę w Radiu Plus rzecznik rządu Rafał Bochenek. Jak jednak podkreślił, nie ma aktualnie żadnego rządowego projektu ustawy przygotowanego w tej kwestii.
rozwiń zwiń

Czytaj także

PIT: będzie nowa ulga dla kupujących książki?

Ostatnia aktualizacja: 16.03.2017 07:43
Jest szansa, że Polacy odliczą od dochodu część wydatków ponoszonych w księgarni. Nawet kilkaset złotych – pisze czwartkowa "Rzeczpospolita".
rozwiń zwiń

Czytaj także

Jednolita cena książki spowoduje spadek czytelnictwa w Polsce?

Ostatnia aktualizacja: 17.03.2017 14:40
"Książka to nie kiełbasa i nie powinna być sprzedawana w promocji" - uważa Polska Izba Książki i chce ujednolicenia cen nowych wydawnictw.
rozwiń zwiń