X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
Gospodarka

Polsce potrzebny kapitał z zagranicy

Ostatnia aktualizacja: 06.06.2017 09:04
Polska nadal potrzebuje do rozwoju kapitału z zagranicy, bo krajowych oszczędności jest po prostu zbyt mało.
Audio
  • O roli kapitału zagranicznego w naszej gospodarce mówili w radiowej Jedynce Mariusz Adamiak, ekonomista z PKO Banku Polskiego i Marek Rozkrut, główny ekonomista EY(Sylwia Zadrożna, Naczelna Redakcja Gospodarcza Polskiego Radia)
Polska nadal potrzebuje do rozwoju kapitału z zagranicy, bo krajowych oszczędności jest po prostu zbyt mało.
Polska nadal potrzebuje do rozwoju kapitału z zagranicy, bo krajowych oszczędności jest po prostu zbyt mało. Foto: Mckyartstudio/Shutterstock.com

Po kapitał trzeba sięgać, ale w sposób mądry, mówi Mariusz Adamiak, ekonomista z PKO Banku Polskiego.

Mariusz Adamiak W najbliższych latach większym wyzwaniem jest nie tyle ściąganie kapitału do Polski, ile ściąganie jego w odpowiednie branże.

-  W najbliższych latach większym wyzwaniem jest nie tyle ściąganie kapitału do Polski, ile ściąganie jego w odpowiednie branże, po to żeby napływał w sektory innowacyjne, sektory, które będą zwiększały konkurencyjność polskiej gospodarki, dawały pracę ludziom o wysokich kwalifikacjach, a jednocześnie to wiąże się z wyższymi zarobkami. To, co jest istotne to, żeby te inwestycje pozwalały także rozwijać się lokalnym kooperantom, firmom, żeby były w stanie skorzystać z zagranicznego know-how do rozwoju swojego własnego know-how – mówi gość radiowej Jedynki.

Tylko wtedy mają szeroki i trwały skutek. Tak to zrobili na przykład Chińczycy.

- Inwestycje zagraniczne pozwoliły Chińczykom rozwijać również swój własny biznes. Na początku oni tylko ściągali kapitał, produkowali, ale wkrótce byli w stanie zaadoptować również do produkcji własnych produktów, rozwoju własnych marek. To się wiązało z tym, że Chińczycy byli bardzo przedsiębiorczy, a także posiadali wystarczającą liczbę wykształconych, kreatywnych ludzi. Dlatego tak bardzo jest istotne, żeby w kraju był odpowiednio rozwinięty, kreatywny, efektywny, sprawny biznes, po to żeby był w stanie współpracować z inwestorami zagranicznymi, żeby też ci inwestorzy chcieli kooperować – podkreśla ekspert.

Ważne bezpośrednie inwestycje zagraniczne

Ważne z punktu widzenia naszej gospodarki są bezpośrednie inwestycje zagraniczne, które sprzyjają umiędzynarodowieniu polskich firm, dodaje Marek Rozkrut, główny ekonomista EY.

Marek Rozkrut W ostatnich kilkunastu latach ponad połowa wzrostu gospodarczego Polski miała miejsce dzięki popytowi zewnętrznemu.

- To oznacza, że te firmy włączają się w międzynarodową kooperację przy powstawaniu danych produktów czy usług – mówi ekspert. – Nie wiem, ile osób zdaje sobie sprawę z tego, że w ostatnich kilkunastu latach ponad połowa wzrostu gospodarczego Polski miała miejsce dzięki popytowi zewnętrznemu, czyli popytowi poza granicami Polski i ten proces postępuje – dodaje.

Zachęty do oszczędzania 

Im będziemy bogatsi, tym bardziej będziemy się rozwijać w oparciu o kapitał z krajowego źródła, o długoterminowe oszczędnością Polaków. Do tego potrzebne są jednak jakieś zachęty. Powrócił temat obniżenia podatku od zysków kapitałowych do 10 procent dla oszczędzających w długim horyzoncie. Zdaniem naszego gościa inne rozwiązania będą bardziej skuteczne.

- Zachęty podatkowe nie sprzyjają tworzeniu oszczędności, a raczej zmianie ich struktury, czyli generalnie tam, gdzie są zachęty, to ci, którzy już dzisiaj oszczędzają, przesuwają te środki z jednej formy, do drugiej, gdzie otrzymują odpowiednie zachęty i większe korzyści, np. podatkowe. Żeby te oszczędności rosły, najskuteczniejsze są półprzymusowe rozwiązania, np. tworzenie III filaru w systemie emerytalnym poprzez przypisanie pracowników z automatu niejako do tego systemu, dając im opcję wycofania się z tego – uważa ekspert.

O roli kapitału zagranicznego w naszej gospodarce rozmawiano w czasie Europejskiego Kongresu Finansowego, który odbywa się w Sopocie.

Sylwia Zadrożna, awi

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

EKF w Sopocie. Prezes ZBP: trzeba zachęcać ludzi do długoterminowego oszczędzania

Ostatnia aktualizacja: 05.06.2017 17:20
Trzeba zachęcać ludzi do długoterminowego oszczędzania - uważa prezes Związku Banków Polskich.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Fischer w Sopocie: UE najważniejszym projektem solidarności po II wojnie

Ostatnia aktualizacja: 05.06.2017 18:18
Unia Europejska jest najważniejszym projektem solidarności po II wojnie światowej, ale aby się rozwijała, potrzebuje inicjatywy, wyobraźni i przywództwa - mówił były wicekanclerz Niemiec Joschka Fischer w poniedziałek podczas otwarcia Europejskiego Kongresu Finansowego 2017 w Sopocie.
rozwiń zwiń

Czytaj także

EKF w Sopocie. Eksperci: trzeba budować solidarność podatkową, ale nie zapominać o suwerenności

Ostatnia aktualizacja: 05.06.2017 18:45
O potrzebie budowania solidarności podatkowej, ale także zachowania suwerenności krajów i ich prawa do samodzielnego decydowania o polityce podatkowej, mówili w poniedziałek uczestnicy jednego z paneli Europejskiego Kongresu Finansowego w Sopocie.
rozwiń zwiń