X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
Gospodarka

Jak polskie miasta radzą sobie skutecznie ze smogiem

Ostatnia aktualizacja: 07.06.2017 17:00
Czyste powietrze w mieście, czy to możliwe – to był jeden z paneli, jaki odbył się w ramach Europejskiego Kongresu Finansowego.
Audio
  • Jak polskie miasta radzą sobie skutecznie ze smogiem, o tym w Ekspressie Gospodarczym radiowej Jedynki, w relacji Sylwii Zadrożnej z Europejskiego Kongresu Gospodarczego w Sopocie.
Sopot od 25 lat stara się wyeliminować ogrzewanie mieszkań węglem
Sopot od 25 lat stara się wyeliminować ogrzewanie mieszkań węglem Foto: Wikimmedia Commons Diego Delso (1974– ) Link back to Creator infobox template wikidata:Q28147777

− Sopot od wielu już lat wprowadza rozwiązania, które mają poprawić jakość powietrza – tym bardziej, że miasto posiada status uzdrowiska, a to zobowiązuje - mówi Jacek Karnowski, Prezydent Sopotu.

Jak podkreśla, w mieście znajduje się solanka pomagająca przy alergii, schorzeniach stawów, ale aby była ona skuteczna, to trzeba mieć do tego czyste powietrze.

Sopot od 25 lat stara się wyeliminować ogrzewanie mieszkań węglem

− Od 25 lat staramy się wyeliminować opalanie węglem mieszkań, i w tym roku np. przyłączyliśmy kilka tysięcy mieszkań do sieci ciepłowniczej, która przychodzi do nas z Gdańska, gdzie wykorzystywane są najnowsze metody spalania bez tła węglowego, mówi prezydent Sopotu.

Najlepszym pomysłem na smog jest sieć ciepłownicza

− Najlepszym sposobem na walkę ze smogiem w centrach miast jest właśnie rozbudowa sieci ciepłowniczej i przyłączanie do niej nowych obiektów – przyznaje Jacek Ławrecki z firmy Fortum, która obecnie buduje elektrociepłownię w Zabrzu.

Jak wyjaśnia, nowa inwestycje będzie wielopaliwowa, zastąpi dwie stare elektrociepłownie i tym samym radykalnie ograniczy emisję szkodliwych pyłów.

Skorzysta z niej około 70 tysięcy gospodarstw domowych.

Ważna też termomodernizacja

Sopot stawia też na termomodernizację, która ma doprowadzić do ograniczenia zużycia ciepła w ogóle.

Jak dopowiada prezydent Sopotu Jacek Karnowski, dzięki środkom unijnym, dokonano termomodernizacji większości przedszkoli i szkół.

Można wykorzystywać letni nadmiar ciepła i zamieniać go w chłód

Czyste powietrze w miastach to nie tylko efektywna produkcja ciepła, ale to również efektywne wykorzystanie ciepła wtedy, kiedy mamy go w nadmiarze, czyli latem.

− Nasza firma bada w tej chwili jak można chłód wytwarzać nie z prądu, ale z ciepła, mówi szef Fortum.

Za smog w miastach odpowiadają też samochody

Za smog w miastach w pewnym stopniu odpowiadają też samochody i tu jest kilka propozycji, które mogłyby poprawić sytuację. Po pierwsze - samochody elektryczne, po drugie - modernizacja silników  spalinowych, chociaż to kosztuje.

− Według szacunków, w ciągu ostatnich kilku lat cena samochodu tylko ze względu na wymagania środowiskowe wzrosła o tysiąc – półtora tysiąca euro – przyznaje Jakub Faryś, prezes Polskiego Związku Przemysłu Motoryzacyjnego.

I dodaje, że należy zastanowić się, jak dużo środków trzeba jeszcze wydać, aby stworzyć silniki spełniające wymagania normy euro VII, i co zrobić z funkcjonującymi starymi samochodami.

Dlatego, zdaniem eksperta, warto wrócić do pomysłu podatku, który byłyby uzależniony nie od wartości samochodu, ale od pojemności i norm środowiskowych. Jego wprowadzenie z pewnością odmłodziłoby park samochodowy i przyczyniło do poprawy jakości powietrza w kraju.

Sylwia Zadrożna, jk

Komentarze2
aby dodać komentarz
Sortuj: od najnowszegood najstarszego
HD2017-06-14 11:16 Zgłoś
Mieszkam pod miastem i u mnie niestety nie ma opcji podłączenia się do sieci ciepłowniczej z miasta, nie wspominając już o przyłączu do miejskiej sieci gazowej. Rozwiązania są proponowane dla mieszkańców miast, jeżeli chodzi o tereny wiejskie to jest już znacznie gorzej. Jak budowałem dom, kupiłem od razu piec na biomasę Compact Bio Luxury. Jeżeli mamy mieć jakikolwiek wpływ na środowisko, czy tym bardziej na własne zdrowie, to trzeba zacząć od siebie. Teraz można skorzystać z dotacji na wymianę pieca na niskoemisyjne, więc jak jest taka możliwość to warto czym prędzej skorzystać z takiej szansy.
iceteam2017-06-09 05:46 Zgłoś
Sieć ciepłownicza stanowczo wyeliminowało by problem ze smogiem. Samochody to kolejna kwestia która sprawia problemy, czytałem o tym ostatnio na http;//smogster.pl Poruszali tam tą samą tematykę i zgadzam się ze wszystkimi tu i tam podanymi argumentami :)