Gospodarka

UOKiK ostrzega przed firmą pożyczkową IP Group

Ostatnia aktualizacja: 12.06.2017 13:59
UOKiK ostrzega przed działalnością Roberta Kałuży, prowadzącego działalność pod nazwą IP Group. Nieuczciwy przedsiębiorca prowadzi strony w internecie pod bardzo różnymi adresami, reklamując się jako firma pożyczkowa.
Audio
  • Prezes UOKiKu Marek Niechciał podkreśla, że blisko 40 stron internetowych zostało już zablokowanych, ale jest ryzyko, że pojawią się kolejne (IAR)
Gmach UOKiK przy placu Powstańców Warszawy 1
Gmach UOKiK przy placu Powstańców Warszawy 1Foto: Wikimedia Commons, Adrian Grycuk

Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów w poniedziałkowym komunikacie zaznaczył, że "nieuczciwy przedsiębiorca prowadzi wiele stron, pod różnymi adresami". Blisko 40 stron już zostało "zablokowanych przez hostingodawców, jednak istnieje ryzyko, że pojawią się kolejne" - ostrzega UOKiK.

- Zainteresowani złożeniem wniosku wysyłają smsy premium lub przelewają pieniądze, ale nie dostają pożyczki - czytamy w komunikacie. - Zwykle kosztuje to więcej niż 30 zł - podał UOKiK.

"Pieniądze na koncie nawet po godzinie”

Nieuczciwy przedsiębiorca reklamuje usługę "pieniądze na koncie nawet po godzinie – bez poręczycieli i zbędnych formalności, pożyczki od ręki bez BIK". Jak poinformowano w komunikacie, "na stronach Kałuży, prowadzącego działalność pod nazwą IP Group, takie hasła zachęcają konsumentów do skorzystania z oferty".

Klienci znajdują na stronach Kałuży "także kalkulatory pożyczkowe i inne informacje, które sugerują, że za pośrednictwem tych serwisów można uzyskać kredyt" - ostrzegł UOKiK. Klient, który jest zainteresowany, musi wysłać smsa premium lub zrobić przelew.

W ocenie urzędu, "działanie przedsiębiorcy naraża konsumentów, którzy chcą pożyczyć pieniądze, na straty finansowe". Przedsiębiorca "wywołuje wrażenie, że faktycznie jest pożyczkodawcą i profesjonalną firmą doradztwa finansowego"; w rzeczywistości pożyczki nie są przez niego udzielane, a celem działalności jest jedynie uzyskiwanie wpłat za „usługę pośrednictwa” - czytamy w komunikacie.

Urząd prosi konsumentów poszkodowanych "działalnością Roberta Kałuży o zgłaszanie podejrzenia popełnienia przestępstwa do organów ścigania - sprawę prowadzi Komenda Miejska Policji w Rybniku pod sygnaturą PR 2 Ds 356.2017". Jak podał komunikat, "Robert Kałuża prowadzi działalność gospodarczą pod firmą IP - GROUP Robert Kałuża, ul. Powstańców Śląskich 21, 44-200 Rybnik".

Jak zaznaczył UOKiK, "zgodnie z ustawą o ochronie konkurencji i konsumentów, ostrzeżenia są wykorzystywane w przypadku stwierdzenia przez urząd szczególnie uzasadnionego podejrzenia stosowania przez przedsiębiorcę nielegalnej praktyki, która może narazić szeroki krąg konsumentów na znaczne straty finansowe lub niekorzystne skutki". Ostrzeżenia są zamieszczane na stronie internetowej urzędu.

abo

Zobacz więcej na temat: pożyczka UOKiK
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

UOKiK: ostrożnie z pożyczkami przed świętami

Ostatnia aktualizacja: 13.04.2017 07:33
Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów przypomina, że okres przed świętami to czas żniw dla firm oferujących pożyczki. Eksperci Urzędu wskazują, że przede wszystkim należy unikać firm pożyczkowych o niskiej wiarygodności.
rozwiń zwiń