Gospodarka

Program "Rodzina+": Minister Rafalska zapowiada zmiany uszczelniające system świadczeń

Ostatnia aktualizacja: 16.06.2017 18:31
Na najbliższym posiedzeniu Sejmu zaproponujemy zmiany w programie "Rodzina 500 plus" i dostępności do form opieki nad dzieckiem do lat 3 - powiedziała w piątek w TVP Info minister Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej Elżbieta Rafalska.
Minister poinformowała, że zaproponowane zmiany w programie Rodzina 500 plus będą dotyczyć m.in. przepisów dotyczących przyznawania świadczenia osobom deklarującym samotne wychowywanie dziecka, opieki naprzemiennej oraz definicji utraty bądź uzyskania dochodu.
Minister poinformowała, że zaproponowane zmiany w programie "Rodzina 500 plus" będą dotyczyć m.in. przepisów dotyczących przyznawania świadczenia osobom deklarującym samotne wychowywanie dziecka, opieki naprzemiennej oraz definicji utraty bądź uzyskania dochodu.Foto: wavebreakmedia/shutterstock.com

Minister poinformowała, że zaproponowane zmiany w programie "Rodzina 500 plus" będą dotyczyć m.in. przepisów dotyczących przyznawania świadczenia osobom deklarującym samotne wychowywanie dziecka, opieki naprzemiennej oraz definicji utraty bądź uzyskania dochodu.

Koniec z niezgodnym ze stanem faktycznym samotnym wychowywaniem dziecka

Zgodnie z projektem przyjętym przez rząd 6 czerwca zmiana przepisów ma na celu wyeliminowanie przypadków niezgodnego ze stanem faktycznym deklarowania przez rodziców samotnego wychowywania dziecka - gdy jego dochód nie wliczał się do deklaracji o dochodach rodziny i liczbie osób na utrzymaniu.

Koniec dopasowywanie dochodu poprzez rozwiązanie stosunku pracy

Projekt zmian ma też zapobiec dopasowywaniu osiąganego dochodu do kryterium dochodowego uprawniającego do świadczenia na pierwsze dziecko, np. przez rozwiązywanie stosunku pracy, a następnie ponowne jego nawiązywanie z tym samym pracodawcą na innych warunkach.

Jeśli nastąpiłoby to przed upływem 3 miesięcy, nie byłoby traktowane jako utrata dochodu.

Rafalska: podstawowe zasady programu: bez zmian

Jak zaznaczyła w piątek Rafalska podstawowe zasady programu - tzn. nieopodatkowanie świadczenia i kryterium dochodowe - pozostaną bez zmian.

Więcej pieniędzy na program „Maluch”

"Zaproponujemy też zmiany w dostępności do form opieki nad dzieckiem do lat 3" - dodała. Zmiana ma polegać m.in. na zwiększeniu dofinansowania do programu "Maluch", które w roku 2017 wyniosło 151 mln. W roku 2018 rząd planuje przeznaczyć na ten cel prawie pół miliarda zł.

Będzie wsparcie samorządów nie posiadających żłobków

"Chcemy wesprzeć te samorządy, które do tej pory nie mają żadnej placówki (żłobka - PAP) - a jest ich 70 proc. Niewiele dzieci w Polsce jest objętych opieką żłobkową. Często matki muszą wracać do pracy ze względu na sytuację materialną i mają problem z zagwarantowaniem opieki nad maluchem. Chcemy to zmienić" - powiedziała Rafalska.

Większa dostępność do Karty Dużej Rodziny

Ostatnia z proponowanych zmian - według minister Rafalskiej - ma polegać na poprawieniu dostępności do Karty Dużej Rodziny poprzez stworzenie mobilnych aplikacji na smartfony i tablety bez konieczności posiadania legitymacji.

PAP, jk

Zobacz więcej na temat: Rodzina 500+
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Prawie cztery miliony dzieci objętych programem "Rodzina 500 plus"

Ostatnia aktualizacja: 01.06.2017 08:53
Pieniądze z programu "Rodzina 500 plus" trafiają do 57 proc. wszystkich dzieci poniżej 18. roku życia. To oznacza 3,91 mln dzieci objętych świadczeniem. Przewidywane skutki programu to zmniejszenie skrajnego ubóstwa wśród najmłodszych o 94 proc.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Nowe pomysły rządu. 500 plus dla emerytów?

Ostatnia aktualizacja: 08.06.2017 10:17
Po wprowadzeniu programu Rodzina 500 Plus rząd chce ulżyć emerytom. Jednym z pomysłów jest 8-procentowy rabat w postaci dodatkowej emerytury dla osób, które zdecydują się pracować dłużej niż 60 i 65 lat. Kolejne to Program 500 Plus dla emeryta lub dodatkowa premia w wysokości 10 tys. zł dla tych, którzy przepracują co najmniej 2 lata więcej. Rządowe propozycje komentowali w audycji Rządy Pieniądza Paweł Cymcyk (Związek Maklerów i Doradców), Łukasz Piechowiak (Fundacja Krakowskie Przedmieście) i Marcin Nowacki (Związek Przedsiębiorców i Pracodawców).
rozwiń zwiń