Gospodarka

GUS: Przeciętne miesięczne wynagrodzenie w maju wyniosło 4390,99 zł

Ostatnia aktualizacja: 19.06.2017 16:34
Przeciętne miesięczne wynagrodzenie w sektorze przedsiębiorstw w maju 2017 r. wyniosło 4390,99 zł - podał w poniedziałek GUS.
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: Number1411/Shutterstock.com

GUS podał, że w maju 2017 r. przeciętne zatrudnienie w sektorze przedsiębiorstw było wyższe o 4,5 proc. niż rok wcześniej i wyniosło 5 mln 990,4 tys., a przeciętne miesięczne wynagrodzenie (brutto) było wyższe o 5,4 proc. w ujęciu rocznym i wyniosło 4390,99 zł.

Z kolei przeciętne miesięczne wynagrodzenie w sektorze przedsiębiorstw bez wypłat nagród z zysku w maju 2017 r. wyniosło 4389,04 zł - poinformował GUS.

Pierwsza w tym roku zadyszka na zatrudnieniu, ale rekord na funduszu płac

Jak czytamy w komentarzu mBanku, zatrudnienie w sektorze przedsiębiorstw po raz pierwszy w tym roku spadło w ujęciu miesięcznym, minimalnie, o 0,7 tys. etatów.

W ujęciu rocznym wzrost jest wciąż przyzwoity i wynosi 4,5% (nieznacznie niżej od konsensusu oraz naszej prognozy, wynoszących 4,6%). Na szczegóły, jak zwykle, musimy poczekać do końca miesiąca, kiedy opublikowany zostanie Biuletyn Statystyczny.

Spodziewaliśmy się kontynuacji ożywienia w budownictwie, więc nie jest wykluczone, że majowy odczyt jest efektem zbiegnięcia się w czasie przypadkowych w gruncie rzeczy spadków w najbardziej wahliwych kategoriach (informacja i komunikacja, administrowanie i działalność wspierająca).

Spadek ten jest spójny z wyższą od oczekiwań stopą bezrobocia (według wstępnych szacunków MRPiPS stopa bezrobocia wyniosła w maju 7,5% przy oczekiwaniach 7,3%), jednak jeszcze raczej nie są to pierwsze sygnały nadchodzącego według nas zacieśnienia rynku pracy z przyczyn ograniczeń podażowych.

Raczej nie należy przypisywać tego zaskoczenia wprowadzeniu ruchu bezwizowego dla obywateli Ukrainy w całej Unii, ponieważ w zdecydowanej większości nie figurują oni w tym agregacie zatrudnienia.

Ogólny obraz rynku pracy jest bardzo dobry i musimy ujrzeć jeszcze kilka gorszych odczytów, żeby ogłosić zakończenie boomu.

IAR, PAP, mat. prasowy mBank

Zobacz więcej na temat: wynagrodzenia gus GOSPODARKA
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

GUS: w kwietniu wzrosły płace i zatrudnienie. Analitycy: rynek pracy potwierdza świetną kondycję

Ostatnia aktualizacja: 18.05.2017 20:41
Średnia płaca w kwietniu była o 4,1 procent wyższa niż rok wcześniej i wyniosła 4489 złotych i 7 groszy - podał Główny Urząd Statystyczny. Zatrudnienie w polskich przedsiębiorstwach w kwietniu wzrosło w ujęciu rocznym o 4,6 procent.
rozwiń zwiń